Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Яко трипогружателства крещение Дух Святый чюдодействием запечатле





Принеси прочее, и да предложатся на среду и самая действа крещающих, яко божественных апостол, тако и их престолонаместников и действий приемников, священных пастырей, яже купно начашася с проповедью евангельскаго света, и непременительне содержахуся, и совершахуся всюду по вселенней, имиже древность и твердость трипогружательства во крещении всеявственне совершаемаго показуется. кая Дух Святый чюдодействием аки некою печатию утвердив запечатле. И во первых: [Святыи апостол Петр, егда в Риме множество народа крести, в три погружения крести. на оное святое крещение гром с небесе возгреме]. Кормчая древлеписменная. епистолия на римляны.

Сему последствуя и преблаженнейший Селивестр папа Римский, егда великаго царя Константина крести, о нем же повествует святый Симеон Метафраст, в житии его, генваря, во 2 день. идеже пишет тако [Минея четия, генв. 2 день]: [По явлении святых апостол Петра и Павла царю Константину, и по оглашении его от Селивестра папы Римскаго, приспевшу седмому дню, прииде святый к царю, и поучив его много о тайнах святыя в Пресвятую Троицу веры, уготова ему купель крещения святаго, в нюже егда вниде царь, и погрузи его святый Селивестр, призывая над ним имя Пресвятыя Троицы, внезапу облиста свет велии с небесе паче солнечных лучь, и исполнися храмина неизреченнаго сияния. очистися же царь абие от проказы, яже вся в воде оста, отпадши от тела его яко луска от рыбы, и изыде от купели здрав, яко ни следу бывшух язв на теле его являтися. облекжеся в белыя по святом крещении одежды, исповеда сам, яко егда погрузися, рече, в воде, чюх руку свыше простершуюся, и коснувшуюся мене]. Минея четья новопечатная.

Подобне и в житии равноапостолнаго великаго князя, российскаго монарха, и просветителя Владимира, маия, в 15 день о чюдеснем его в погружении прозрении изъявляется, в нем же есть сице [книга О вере, глава 3, лист 35 на обор.]: [егда царевна Анна во град Корсунь пришла, и вниде в полату, а в то время на Владимира нападе слепота, такова, яко нимало чесо видети можаше. и абие мыслити начат и разумевати, яко бози его наказуют за то, что веру их поверг, а христианскую хощет прияти. и велми смутися о сем, и совету себе дати не мог, о здравии своем, и о вере христианстей в сомнение приходити начат. в том размышлении бывшу ему, посла к нему царевна глаголя, аще не крестишися, слепоты не избудеши. Владимир же слышав сия, изволи креститися. и абие призва епископа, просяше святаго крещения. епископ же перьвее огласи его и о святей вере добре научи, таже в церкви Святыя Софии, посреде града бывшей крести. и егда во имя Отца и Сына и Святаго Духа бысть погружен, тогда от очию его спаде на землю яко чешуя, и начат видети ясно]. книга О вере [лист 372?].

Паки в томжде житии святаго великаго князя Владимира, преподобный Нестор Печерский, и инии летописцы, и в Минеи четии, извествуют, о крещении киевлян, яко трипогружателне крещени быша сице [Минея четия, июня в 15 день]: [егда собрася весь град крепце, всякаго чина и возраста, от обоего пола безчисленное множество. и повелено бысть им одежд совлекшеся внити в воду, особь мужескому полу, особь женскому. старейшим в глубочайшая места, малым же близ брега. и стояху в воде овыи до выи, овыи же до пояса, разделшеся на полки. священницы же во иерейских облачениях, стояше при брезе на дсках, нарочно того ради устроенных, чтяху над народом молитвы крещению подобающии, и имена им нарицаху, коемуждо полку особь имя едино. и трижды погрузитися им в воде веляху, сами же взываху над ними, имя Пресвятыя Троицы, по чину крещения призывающе]. Минея четия.

От коих выше предпоказанных всякаго вероятия достойнейших свидетелств, светлее полуденнаго солнца показуется, яко святии апостоли, якоже от Христа Бога приемше, научах восприемников своих трипогружателне крестити, тако и сами крещаху. сице и священнии пастырие, якоже священными своими гласы поучаху: тако и самеми делы, [паче же вся кафолическая церковь, от самого вознесения Господня на небеса], сотворяху, рекше треми погружении святое крещение совершаху.

Который трипогружателства вид во святом крещении, содержащийся от начала проповеди, всюду по всей вселенней, во всей православней церкви, неизменителне, засвидетельствует и преблаженнейший Феофилакт архиепископ Болгарский, в толковании, на зачало 114, от Луки, сице глаголя: [Якоже бо Христос умре, в третии день воскресе: тако и мы погружаемы в воде образне, таже возницаем нетленнии душею, и Духа нетления залог приемлюще]. Благовестник от Луки. и виждьми разум сего церковнаго учителя словес. Первое: Показует древность трипогружателства, яко от самаго Христова вознесения на небеса, непременно содержится в церкви. понеже отнележе начатся евангелие проповедатися, оттоле и крещение. Второе: тако, рече. и мы погружаемы в воде, от лица всея церкве, рече. ибо во множественном числе рече. Третие: Яко сей непретворимый есть вид всюду по всей вселенней, зане идеже бо евангелие проповедася, тамо и сей вид погружателства.

К сим же и како не от начала проповеди сей вид трипогружателства содержашеся? Егда Петр апостол по вознесении Господнем пришед в Рим, множество народа трипогружателне крести; се убо яве яко от начала проповеди. какоже не по всей вселенней, и не во всей церкви? Егда на западе Селивестр папа Римский царя Константина крести, трипогружателне крести. на востоце великий князь Владимир в Корсуне крестися, треми погружении крестися. На севере: в Киеве множество народа крестися, в три погружения крестися. в Болгарии, засвидетельствует Феофилакт трипогружателне крещению совершаемому быти. убо яве яко по всей вселенней и во всей церкви.

К тому же погружателне совершаемое крещение, Дух Святый аки некою печатию истинно и неприлогствуемо отнюд быти всепредивно чюдесами утвердив запечатле. ибо егда святый апостол Петр в Риме множество народа крести в три погружения, тогда на оно его крещение гром с небесе возгреме. паки, егда царь Константин вшед в купель погрузися в воде, абие очистися от проказы, и весь здрав бысть. но и великий князь Владимир, егда погрузися в купели, абие отпаде от очию его слепота аки чешуя, и прозре. в обливанием творимом крещении, где таковая, и когда [поне едино да покажут] чюдеса содеяшася? всяко, аще буди и вся латинскаго диалекта книги. елико их обрящут, потщатся прочести, разве ложне смыслят.

И аще убо трипогружателне совершаемое крещение, святии апостоли проповедавше научиша, аще божественнии пастырие содержаще совершаху, аще сам Бог Дух Святый чюдодействиями, аки рукописанием утверди. како сии толикое и таковое трипогружателством совершаемое крещение, смелодерзостне уничтоживше, дерзают, сопротивящеся всей древлеправославней церкви, паче же самому Богу, поливанием творимое равночестно и равносилно, егоже апостоли не проповедаша, престолонаместницы апостольстии не содержаша, сам Бог чюдесами не утверди, нововводяще глаголати быти; аще бо оно трипогружателне совершаемое Бог Дух Святый, чюдодействы укрепив запечатле, сие же ни, благоявленно всякому, яко оно едино есть истинно, и очистително грехов якоже и есть, убо сие несть истинно и очистително грехов. аще же несть истинно и очистително грехов: убо несть равночестно и равносилно, и равныя благодати Духа Святаго не имать. аще же тако есть, якоже и есть: убо подобает обливателне крещеных, паки в три погружения крестити.

Date: 2015-05-22; view: 584; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию