Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Розвиток навичок читання. - Look at the alphabet and sound the letters





а) робота з алфавітом

- Look at the alphabet and sound the letters.

б) робота з підручником

- And now open your books at page 50 and do the task 5.

- Look and say.

- And now repeat after me. Play in chain.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1. Підсумок уроку

- Tell me please what did you learn at our lesson? What words did you remember? What tasks did you like most of all?

2. Закінчення уроку.

- Stand up, please. Good – bye, children.

- The lesson is over.

 

УРОК 22 Дата: ___________

Тема: Моя улюблена пора року.

Мета: повторити і закріпити лексичний матеріал теми; ознайомити учнів зі структурами «I like…» «Do you like…?» та тренувати в їх вживанні в усному мовленні; повторити і закріпити вивчені раніше літери.

Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; навички каліграфічного письма; тренувати увагу та пам'ять.

Виховувати любов до природи.

Обладнання: слова «Пори року», картка для самостійної роботи, кольорові слова, фрази I like, Do you like…?, картинки для аудіювання, флеш – картки для читання.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

1. Привітання.

- Listen to the rhyme and let’s greet each other.

(“Good morning”)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we’ll tell about our favourite seasons of the year. We revise words and letters which we learned at our lessons. And also we’ll learn a rhyme about the seasons and study to read and write.

- OK. Let’s start our lesson.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- First of all let’s train our tongues. There are many different kinds of sounds of nature can you hear in different seasons of the year.

- So let’s name some of them.

- Listen to the words and name the vowels which you hear in them. (dog, star, cat, ball, nest, duck)

б) мовна розминка

- Name the members of family (father, mother, sister, brother)

- Listen to the rhyme and say what seasons do they like.

My father likes winter.

My mother likes spring.

My sister likes summer.

But I like autumn

When school begins.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Повторення раніше вивченого

а) робота з карткою

- Look at the card. Find and circle.

Z x V m z
W M W u v
P I B p q
Q Q D B S
V w I u V
T F T I L

б) гра «Пантоміма»

- You must go to the blackboard and show what you can do. The other pupils must guess.

2. Закріплення ЛО теми

а) робота в групах

- You have words. You must colour them according to the rhyme.

(WB ex 5, p. 44 A. Nesvit)

б) робота з підручником

- Listen, find and show.

(p. 97)

3. Введення граматичної структури.

а) пояснення вчителя

- If we want to say «Мені подобається.», we say “I like…”, if we want to say «Йому/ Їй подобається», we use such phrase “She/ he likes…”

(ex 2 p. 51)

- If we want to ask «Чи тобі подобається..?», we use such questions “Do you like..?”

б) розвиток навичок говоріння

- Look at the blackboard and make up sentences as in example.

(WB ex 4, p. 44)

4. Розвиток навичок аудіювання.

а) підготовка до аудіювання

- In different seasons of the year we have a variety of activities. We listen to the music, watch TV, swim, run and play.

- So let’s play the game “Where is it…?”

б) етап аудіювання

- Look at the blackboard and listen to me. You must choose the letters which correspond to my definitions.

(PB ex 1, p. 96)







Date: 2015-09-19; view: 313; Нарушение авторских прав



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию