Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Приклади нелiнiйних коливань





 

В багатьох механiчних системах рух описується нелiнiйними диференцiальними рiвняннями. Поява в рiвняннях нелiнiйних членiв зумовлена наявнiстю сили пружностi або сили опору, що змiнюються за нелiнiйним законом.

Нелiнiйнi диференцiальнi рiвняння розв’язують наближено. В цьому випадку кажуть, що проводять лiнеаризацiю нелiнiйних диференцiальних рiвнянь. Замiна точних нелiнiйних диференцiальних рiвнянь наближеними диференцiальними рiвняннями впливає не тiльки на кiлькiснi результати, але й спотворює якiсну сторону розглядуваних явищ. Наприклад, у випадку лiнiйних коливань частота коливань не залежить вiд початкових умов. У випадку ж нелiнiйних коливань частота залежить вiд початкових умов.

До цього часу відсутні загальнi методи iнтегрування нелiнiйних диференцiальних рiвнянь. Але за останнi роки були розробленi наближенi i графiчнi методи.

В першому наближеннi вважають, що модуль сили пружностi змiнюється за законом Гука, тобто за лiнiйним законом в залежностi вiд змiщення Δ x (штрихована пряма на рис. 6.1).

Це приводить задачу до лiнiйного диференцiального рiвняння вiльних коливань:

+k 2 x = 0.

Разом з тим бiльш точно закон Гука записується так:

Fx =- c 1 x- c 3 x 3 -c 5 x 5, (6.1)

тобто, тут сила зростає швидше, нiж за лiнiйним законом; ця характеристика сили називається ”жорсткою”. Така характеристика спостерiгається у гуми (крива 1-1 рис. 6.1).

Iнакше закон Гука записується так:

Fx =- c 1 x + c 3 x 3 + c 5 x 5, (6.2)

тобто, тут сила зростає повiльнiше, нiж за лiнiйним законом; ця характеристика називається ”м’якою”. Вона спостерiгається, наприклад, в чавунi (крива 2-2 рис. 6. 1).

У випадку ”жорсткої” характеристики пружної сили

+ k 2 x+gx 3 +px 5 +... = 0,

(g = с 1 /m> 0), (6.3)

Рис. 6. 1.
а у випадку ”м’якої” характеристики сили пружностi

+k 2 x- gx 3 - px 5 -... = 0,

(g = с 1 /m> 0), (6.4)

тобто в загальному випадку

+f (x) = 0, (6.5)

де f (х) - деяка нелiнiйна функцiя х.

Прикладом нелiнiйних коливань є також маятник, диференцiальне рiвняння коливань якого має вигляд

+k 2sin φ = 0.

Розглядаємо

sin φ = φ- (φ 3 / 1·2·3) + (φ 5 / 5!) +…;

+k 2 φ- (k 2 / 6) φ 3 + (k 2 / 120) φ 5 = 0.

В деяких випадках характеристика сили пружностi є лiнiйною на окремих дiлянках. Прикладом може бути тягар А мiж двома пружинами, який не прикрiплений до їх кiнцiв. В цьому випадку характеристика сили пружностi складається з двох прямолiнiйних вiдрiзкiв (рис. 6.2).

Розглянемо приклади нелiнiйних коливань систем з одним ступенем вiльностi.

Рис. 6. 2.

Date: 2015-08-15; view: 277; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.005 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию