Полезное:
Как сделать разговор полезным и приятным
Как сделать объемную звезду своими руками
Как сделать то, что делать не хочется?
Как сделать погремушку
Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами
Как сделать идею коммерческой
Как сделать хорошую растяжку ног?
Как сделать наш разум здоровым?
Как сделать, чтобы люди обманывали меньше
Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили?
Как сделать лучше себе и другим людям
Как сделать свидание интересным?
Категории:
АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Фронтальне опитування 4 page
Тепле слово і у залізні ворота відкриває. Добре слово дім будує, а зле руйнує. Добре слово людині яким відкривають серця. Слово — ключ, а слово — дружбу. Мале зле слово велику образу творить. VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Що таке добро? (Корисна справа, вчинок.) — Що таке доброта? (Чутливе, дружнє ставлення до людей.) — Як Виховати в собі доброту? — Що дається в нагороду за добро? — Чи можна прожити без доброти? Чому? — До кого можна бути добрими? — Кого у нашому класі можна назвати добрим? — Яке слово є протилежним до слова доброї — До чого призводить зло? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Ст. 77 – 81 Урок № ________ Дата ______ Тема: ДОДЕРЖУЙ ДАНОГО ТОБОЮ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про переваги добрих учинків, загальнолюдські правила суспільного життя; спонукати школярів до виконання моральних правил людських чеснот; вчити дотримувати даного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Тестування 1. Делікатність — це: а) тактовність до оточуючих; б) незалежність; в) байдужість до оточуючих. 2. Щедрість — це: а) взяти в сусіда і віддати тому, хто потребує допомоги; б) нічого не шкодувати для інших; в) прийти на допомогу, але попрохати чогось і для себе. 3. Позначте ≪ + ≫ твердження, що характеризує делікатну людину. О Учитель написав записку батькам мого товариша, який захворів. Я передав записку, але спочатку прочитав її, щоб не нашкодити другові. О Я ніколи не читаю чужих листів чи записок. 2. Гра «Правильний вибір» — Підкресліть якості, як і людина повинна викорінювати в собі. Щедрість, скупість, ввічливість, працьовитість, делікатність, улесливість, жадібність, справедливість, агресивність, доброта, брехливість. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що означає дати слово. IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 81-85) — Прочитайте текст на с. 81-83 і поділіться своїми думками щодо прочитаного. — Яким ви собі уявили хлопчика? — Що він задумав зробити? (Перевиховатися.) — З чого він почав змінювати свою поведінку? (Дав собі слово, що стане зразковим.) — Що завадило хлопчикові здійснити свій задум? (У хлопчика не було сили волі дотримати слова.) — Коли у хлопчика ≪ніби скеля з плечей зсунулася≫? (Коли він відклав свої справи на завтра.) — Як ви розумієте значення слова треба? — За яких умов хлопець зможе досягнути своєї мети? — Що означає, на вашу думку, дати слово? — Як ви розумієте вислів господар свого слова? Робота в групі — Прочитайте текст за особами. — Обговоріть поведінку хлопчика. Як ставилася до нього мама? — Чи погоджуєтеся ви з міркуваннями хлопчика? — Що виявилося для нього важким? — Розгляньте малюнки на с. 84. Обговоріть ситуації за малюнками. Які поради ви можете дати дітям? — За допомогою батьків складіть для себе план виконання зобов’язань і щоразу підглядайте у нього, перевіряйте, чи додержали ви даного собі слова. — Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 85. Якою темою об’єднані ці прислів’я? 2. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ Розповіді про подібні життєві ситуації учнів класу — Який висновок ми можемо зробити для себе? Запам’ятай! • Не кидай слів на вітер. • Не давай легковажних обіцянок. • Будь господарем свого слова. • Не той молодець, що починає, а той, що кінчає. VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Про що ви дізналися на уроці? — Що вас найбільше вразило? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С.81-85.
Урок № ______ Дата ______ Тема: НАМАГАЙСЯ НЕ ОБМАНЮВАТИ Мета: узагальнити знання дітей про загальнолюдські правила суспільного життя; спонукати школярів до виконання моральних правил людських чеснот; вчити аналізувати, співставляти, виділяти головне; виховувати чесність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота в парах Гоа ≪Я знаю такі людські чесноти...≫ — Увічливість, щедрість, делікатність, уміння дотримувати даного слова, правдивість — це такі людські чесноти, як і повинна мати кожна людина. 2. Гра «Утвори пару» — З ’єднайте стрілочками близькі за значенням назви людських чеснот. Доброта чесність правдивість поміркованість розважливість чуйність делікатність щирість рішучість відвертість сміливість тактовність 3. Гра «Правильний вибір» — Позначте ≪ + ≫ вислів, що характеризує людину, яка дотримує даного нею слова. О Я обіцяв мамі гарно вчитись. З понеділка і почну. О Я пообіцяв мамі допомогти. Зараз же і почну. 4. Слухання й обговорення оповідання В. О. Сухомлинського ЧОМУ ЗДИВУВАВСЯ ПЕТРИК Мама залишила Петрика вдома, а сама пішла до крамниці по хліб. Петрик сидів біля відчиненого вікна. На вікні стояла кришталева ваза. Надворі було тепло. Сяяло сонце, співали пташки. Великий барвистий метелик сів на кришталеву вазу. Петрику захотілося впіймати метелика. Він зіп’явся на вікно, простяг руку, штовхнув вазу. Кришталева ваза впала на подвір’я й розбилася. — Що ж тепер буде? Що скаже мама? — засумував хлопчик. Він позбирав скалки, відніс на город і закопав лопаткою в землю. Сів біля вікна Петрик і чекає маму. Ледве мама відчинила двері, Петрик підбіг до неї й каже: — Мамо, то не я розбив кришталеву вазу. Не я скалки відніс на город і закопав маленькою лопаткою. В очах матері Петрик відчув тривогу. — Хто ж розбив вазу? — запитала мама. — Метелик,— відповів Петрик тихо. Мама всміхнулась. — Як метелик розбив вазу — це зрозуміло...— сказала вона.— Але як він відніс ті скалки на город, як закопав їх — дивно. Петрик теж здивувався. Настільки здивувався, що аж заплакав. В. О. Сухомлинський
— Чому засумував хлопчик? — Як він виправдовувався перед мамою про розбиту вазу? — Чому хлопчик заплакав? — Чи завжди ви буваєте чесними і правдивими? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про чесність і правдивість. IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 85-90) — Прочитайте текст на с. 85 і поділіться своїми думками щодо прочитаного. — Що із прочитаного було вам знайоме? — Що нового ви дізналися? Робота в групі — Прочитайте текст ≪Правдиві два слова≫ Владислава Кузнецова на с. 85-87 за особами. — Поміркуйте, як Сергійкові треба було вчинити, щоб про нього сказали: ≪Хлопчик говорить правду≫. — Прочитайте рубрику ≪Чи знаєш ти?≫ на с. 87. Розкажіть, про що ви дізналися. — Прочитайте оповідання ≪Брехун≫ за Левом Толстим на с. 88 і поділіться своїми думками щодо прочитаного. — Що трапиться, коли всі казатимуть неправду? Спробуйте уявити такий безлад. — Розгляньте малюнок на с. 88. Перекажіть оповідання за малюнком. Робота в групі — Об’єднайтеся в групи. Створіть за оповіданням мультфільм з окремих кадрів-малюнків. Розгорніть сюжет на дошці. Запишіть під малюнками основну думку твору. Робота в групі — Прочитайте вірш Івана Світличного ≪Сорока≫ на с. 89—90 за особами — хтось від імені сороки, а решта учнів нехай їй заперечують і виправляють її вислови. — Якою була сорока? — Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 90. 2. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1. Гра «Доповни пораду» • Чесна людина завжди говорить... (правду). • Якщо зробив негарний учинок, слід відразу визнати свою... (провину). • Коли щось обіцяєш, завжди треба виконувати... (свої обіцянки). • Правдива людина ніколи свого товариша... (не обдурить). • Потрібно бути завжди правдивим, щоб не завдавати іншим... (прикрощів). • Якщо у чомусь завинив, то не слід перекладати свою провину... (на інших). • Чесна людина не буде говорити про інших людей погано, не буде передавати... (плітки). 2. Робота над прислів'ями — Потрібно завжди говорити тільки правду, якою б вона не була. У народі кажуть: ≪Правда світліша за світле небо≫. Дотримуйте чесного слова і дорожіть ним. — Поясніть прислів’я. • Брехні, як і шило, в мішку не сховаєш. • Хто вчора збрехав, тому завтра не повірять. • Маленька правда переможе велику неправду. • Краща гірка правда, ніж солодка брехня. VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Чи важко бути чесним? — Що потрібно робити, щоб тебе назвали чесною людиною? — Чи траплялися у вашому житті випадки, коли чесність допомогла вам подолати неприємності? — Хто у вашій сім’ї найчесніший? — Розкажіть про людину, яка є для вас взірцем чесності. VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С.85-90.
Урок № ______ Дата ______ Тема: НЕ МОЖНА БРАТИ ЧУЖЕ. Перевірна робота Мета: довести учням, що в жодному разі не можна брати чуже; сприяти формуванню прагнення керуватися у своєму житті цим правилом; виховувати повагу до чужої та своєї власності. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Тестування — Якщо ти знаєш, що товариш обманює вчителя, ти: а) повідомиш учителя; б) розкажеш усім однокласникам; в) поговориш із товаришем про його вчинок. 2. Гра «Правильний вибір» — Підкресліть позитивні якості людини: Щедрість, скупість, ввічливість, працьовитість, делікатність, улесливість, жадібність, справедливість, агресивність, доброта, брехливість. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому в жодному разі не можна брати чуже. IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (г. 90-91) — Прочитайте текст з дитячої читанки ≪Вінок≫ на с. 90-91 і поділіться своїми думками щодо прочитаного. — Про кого ви прочитали? — Розкажіть, що трапилося з Федьком. — Поясніть слова коваля: ≪Чуже добро пече руки≫. — Виберіть з поданих слів слова, я к і характеризують Федька: злодій, пустун, бережливий. Поясніть свій вибір. Робота в групі — Чи траплялося комусь із вас бути жертвою злодія? Якщо так, то що ви відчували? Обговоріть такі ситуації. Практичне завдання Виготовте стіннівку ≪Наш клас≫, щоб вітати однокласників з різними подіями (перемогою в змаганнях, успіхами в навчанні тощо). 2. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ Тестування — Якщо ти побачив, що товариш узяв чужу річ, ти: а) розкажеш тому, в кого взяли цю річ; б) розкажеш учителеві; в) поговориш із товаришем, доведеш, що чуже слід повернути. 2. Робота в групі — Назвіть імена казкових героїв, як і могли взяти чуже (вкрасти). • ≪Лисичка-суддя≫. Лисичка обманула котиків і з ’їла весь шматок сиру, поки ≪ділила≫ його на два однакових шматочки. (Трапляються випадки, коли хтось намагаєтьсязаволодіти чужим здобутком, вдаючись до хитрощів та обману, тому не всімлюдям можна довіряти.) • ≪Коза-Дереза≫. Коза оселилася в хатці Зайчика і не пускала його до оселі. (І в реальному житті буває так, що хтось хоче нечесним шляхом заволодіти чужим майном.) • ≪Три ведмеді≫. Дівчинка без дозволу зайшла до чужої хатинки і користувалася чужими речами. Дівчинка їла з чужого посуду. (Не можна без дозволу брати чужі харчі.) VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Що нового ви дізналися на уроці? — Що вас найбільше вразило? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 90-91. Урок № ______ Дата _____ Тема: СУСПІЛЬСТВО Мета: дати учням поняття суспільства як єдності людських спільнот, розповісти про їх різноманітність; допомогти учням усвідомити свою належність до українського суспільства; виховувати патріотичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ — Чим людина відрізняється від інших істот? (Людина є членом суспільства.) — Назвіть ознаки людини як представника суспільства. Народжується, харчується, росте, розмовляє, дихає, міркує, плаче, розмножується, радіє, працює, спілкується, помирає. — Що ми називаємо суспільством? (Об’єднання людей, які взаємодіють, залежать один від одного.) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про суспільство як єдність людських спільнот. IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 92) — Чи погоджуєтеся ви з думкою, що жодна людина не існує сама по собі, і кожен із нас може жити лише серед людей? — Кожен із нас належить до певного колективу, групи, вікової категорії. — Прочитайте текст на с. 92 і поділіться своїми думками щодо прочитаного. —Що із прочитаного було вам знайоме? — Що нового ви дізналися? — Розгляньте малюнки на с. 92. Хто належить до суспільства? — Запам’ятайте! Людину творить країна, де вона народилась. Але й країну створюють люди, як і в ній живуть. 2. Розповідь учителя — Отже, ми з ’ясували, що жодна людина не існує сама по собі, і кожен із нас може жити лише серед людей. Кожен із нас належить до певного колективу, групи, вікової категорії. Так, навчаючись у школі, ми належимо до учнівського колективу, ставши дорослими і здобувши професію, ми можемо належати до тієї чи іншої професійної групи (лікарів, учителів тощо), до певного соціального класу (наприклад, до робітничого). Люди поділяються на групи і залежно від того, де вони проживають,виділяють міське і сільське населення. Як бачимо, в суспільстві існує дуже багато різних людських спільнот. Людськими спільнотами є також сім’я, нація тощо. Перш за все, будь-яка спільнота характеризується взаємодією між людьми. Так, навіть важко уявити, щоб учні, наприклад, вашого класу, не спілкувалися між собою, не обмінювались інформацією тощо. А чи може існувати така спільнота, як заводський колектив, члени якого між собою не взаємодіяли б? Важливою ознакою людської спільноти є існування специфічних для неї цінностей, традицій. Наприклад, молодь віддає перевагу рок- і поп-музиці, тоді як люди старшого віку насолоджуються різними жанрами класичної музики. Житель села вітається з кожним зустрічним, інакше його чекатиме осуд громадської думки. Якщо так само чинитиме житель міста, то це, щонайменше, викличе подив у перехожих. Це свідчить про те, що селяни і городяни дотримують різних традицій, різних поглядів на взаємини між людьми. У людей, як і належать до однієї спільноти, спостерігається подібний спосіб життя, подібні інтереси, потреби, правила поведінки. Це і дає змогу відрізняти одну людську спільноту від іншої. Сукупність усіх спільнот, які взаємодіють між собою, утворює суспільство. Суспільство — це ознака тільки людського співтовариства. Говорячи про тварин, навіть найрозвинутіших мавп, собак чи дельфінів, слово суспільство не використовують. Відносини, що виникають у людському суспільстві, називають суспільними відносинами. Життя людей надзвичайно багатогранне, тому й суспільні відносини є дуже різноманітними. Оскільки спільноти перебувають у певних взаєминах, у своїй діяльності залежать одна від одної, то їхні стосунки залежать і від того, наскільки кожна група діє, не лише виходячи зі своїх власних інтересів, а й враховуючи інтереси інших спільнот. Можна припустити, що між учителями та учнями тим менше буде образ, непорозумінь, чим більше вони рахуватимуться з інтересами одне одного. Необхідність саме такого підходу стає очевиднішою, коли йдеться про стосунки людей різних національностей, держав. Це сприятиме уникненню сутичок, конфліктів, збереженню злагоди між людьми. Варто також пам’ятати, що є інтереси — спільні для всіх жителів України. Це — розбудова незалежної держави, збереження миру. 3. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ Тестування 1. Об’єднання людей, які взаємодіють, залежать один від одного, називають: а) суспільством; б) колективом; в)родиною. 2. До суспільства належить: а) людина; б) тварина; в) рослина. Робота в групах — Доповніть речення. • Людину творить..., в якій вона народилася, але й країну створює... • Суспільство досягає найвищого розвитку, коли складається з усебічно розвинутих... • Щоб народжений людиною став нею, йому потрібно... VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Що таке людська спільнота? Наведіть приклади. (Сім’я, нація, шкільний, колектив) VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 92. Урок № _____ Дата ______ Тема: УКРАЇНА — НЕЗАЛЕЖНА ДЕРЖАВА Мета: формувати в учнів уявлення про Україну як незалежну державу; розвивати творче мислення, уяву; виховувати патріотичні почуття. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Тестування Суспільство — це: а) об’єднання людей, як і пов’язані родинними зв’язками; б) об’єднання людей за місцем проживання; в) об’єднання людей, як і взаємодіють, залежать одне від одного. — Без кого не існує суспільство? (Без людини) — Що необхідно робити, щоб був лад у суспільстві? — ≪Людина може обійтись без багатьох речей, але не без іншої людини≫,— сказав один учений. Поясніть, як ви розумієте ці слова. 2. Читання акровірша і загадки • У всіх людей одна святиня, Date: 2016-07-25; view: 451; Нарушение авторских прав |