Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






ж 6а сынып. Математика





Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Көбейтудің үлестірімділік қасиеттері.Жақшаларды ашу» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тереңдету.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлестірме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі: бекіту сабағы.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №732, №738, №740 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Жақша алдында «+» таңбасы болса жақша қалай ашылады?

· Жақша алдында «-» таңбасы болса жақша қалай ашылады?

· Қандай қосылғыштар ұқсас қосылғыштар деп аталады?

· Ұқсас қосылғыштар қалай біріктіріледі?

 

IV Сынып жұмысында: №737, №739, №741, №742, №743 есептерін шығару.

 

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №744, №745, №746, №747.

2) Сабақты қорытындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Сатылы бөлшектер.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға сатылы бөлшектердегі амалдарды орындау рет-ретімен орындау, тізбектегі орындау және оларды алымында, бөлімінде натурал санға келтіру арқылы есептеуді үйрету.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

· Бөлшек сызығы бөлу, таңбасымен бірдей.

Мысалы:

Сатылы бөлшектер.

· Сатылы бөлшектердегі амалдарды рет-ретімен орындап есептеу (мысал көресету).

· Сатылы бөлшектердің алымында, бөлімінде натурал санға келтіріп есептеу.

Анықтама:

1. Сатылы бөлшектің алымындағы және бөліміндегі бөлшектердің бөліміндерінің ең кішк ортақ еселігін табу керек.

2. табылған ең кішк ортақ еселікке сатылы бөлшектің алымында бөлімінде көбейтіп оларды натурал санға түрлендіру керек.

3. Бөлшектің алымындағы және бөліміндегі натурал сандарға өрнектердегі амалдарды қолданып,есептеуді жалғастыру керек.

Мысалы:

ЕКОЕ(2;3;4)=12;

Сатылы бөлшектің алымы мен бөліміндегі бөлшектерде қосу, азайту амлдары бар болса, оны натурал санға келтіріп алып есептеу тиімді.

 

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Сатылы бөлшекке мысал келтір.

· Сатылы бөлшекті есептеу тәсілі.

V. Жаңа материалды: №821, №823, №825, №826 есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №822, №824, №827.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Сатылы бөлшектер

. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Сатылы бөлшектер.» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тереңдету.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №822, №824, №827. есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Сатылы бөлшекке мысал келтір.

· Сатылы бөлшекті есептеу тәсілі.

IV Сынып жұмысында: №829, №830, №832есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №828, №831, №833.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің жазылуын, қандай теңдеулер мәндес теңдеулер болатынын,теңдеулердің қасиеттерін, ах=в тьеңдеулерінің шешудің үш түрлі жағдайын білу.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

· 9x=x+12 және 8x-7=3,4 теңдеулерді шешу көрсетіледі.

· Оқушыларға 5х-8=2х+1 және теңдеулерін шешу тапсырылады.

· Анықтама: ах=в түріндегі теңдеу (мұндағы х айнымалы, а және в қандайда бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

· Түбірлері бірдей болатын теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады. Түбірлері болмайтын теңдеулерде мәндес теңдеулер болады.

Мысалы: 3(х+2) =21 теңдеуі мен 3х+6=21 теңдеуі мәндес теңдеулер.

· Теңдеулерді шешу үшін арналған теңдеулердің қасиеттері:

 

1. Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

2. Теңдеудің екі жағында нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

· ах=в теңдеуін шешудің үш жағдайы:

1. Егер а≠0 болса, теңдеудің бір ғана х = а/в түбірі бар болады.

2. Егер а=0; в≠0 болса, 0х=в теңдеуінің түбірі болмайды.

3. Егер а=0; в=0 болса, онда 0х=0 теңдеуінің шексіз көп шешімі болады.

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады?

· Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

· Теңдеудің қасиеттері.

· Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірлері қалай табылады?

V. Жаңа материалды: №834, №835(m), №836(m), №837(m) есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №835(ж), №836(ж), №837(ж) №838.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу..» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №835(ж), №836(ж), №837(ж) №838 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады?

· Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

· Теңдеудің қасиеттері.

· Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірлері қалай табылады?

IV Сынып жұмысында: №839(m), №840(m), №841(m), №842, №844, №846 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №839(ж), №840(ж), №841(ж), №843.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу..» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тереңдету.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №839(ж), №840(ж), №841(ж), №843 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады?

· Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

· Теңдеудің қасиеттері.

· Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірлері қалай табылады?

IV Сынып жұмысында: №845, №847, №849, №851,№853(m), №854(m), №855(m), №857(m) есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №853(ж), №854 (ж), №855(ж), №857(ж),№848.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу..» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тереңдету.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №853(ж), №854 (ж), №855(ж), №857(ж),№848 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады?

· Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

· Теңдеудің қасиеттері.

· Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірлері қалай табылады?

IV Сынып жұмысында: №846, №850, №851,№856(m), №858(m), №860, №862 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №856(ж), №858 (ж), №859, №861.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. тақыраптарына бақылау жұмысы.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.» тақырыптардан білімдерін және оқу материалдарын игеру деңгейін анықтау және қолданылған әдіс-тәсілдердің тиімділігін тексеру.

Оқушылардың жауапкершілік сезімге тәрбиелеу.

Көрнекілік:

Кртотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білімін, білігін есепке алу және бағалау.

Сабақтың түрі:

Бақылау жұмысы.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математикадан тақырыптық үлгі жоспар және бақылау жұмыстарының жинағы.»

А.Т Алдамұратова

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Мұғалімнің кіріспе нұсқауы:

· Оқушыларды бақылау жұмысының тапсырмаларымен таныстырып,шығару жолына нұсқау беру.

· а) 1-нұсқа есептері, б) 2-нұсқа есептері.

№ 5 бақылау жұмыс.

1. Жақшаны ашып, өрнекті ықшамдаңдар:

а) 16а+7(а+5); 14а-3(8-а).

б) 5а+3(2а-7); 6а-4(5а+1).

2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып,ықшамдаңдар:

а) ав+ас-ак; 2mn-3n; ху+3х; 6х+2х-7х..

б) nх+nу-nz; ny-4y; mx-5x; 3x-10x-6x.

3.

а) Сыныптағы барлық оқушылар саны х, оның 5/9-і қыздар. Сыныпта неше қыз бар? Есептің өрнегін жазып, өрнектің мәнін табыңдар. Мұндағы х=27.

 

 

б) Мараттың у теңге ақшасы бар. Ол барлық ақшасының ¾-іне кітап сатып алды. Марат неше теңгеге кітап сатып алды? Есептің өрнегін жазып, өрнектің мәнін табыңдар. Мұндағы у=280.

4. Теңдеудің түбірін табыңдар:

а) 23х-(14+9х) = 5х+13;

б) 43х-(29+13х) = 14х+3;

5.

а) Атасы Шолпан мен маржанға әрқайсысына 120 тг-ден ақша берді. Қыздар ойын билеттерін сатып алды. Шолпан 2 ойын билетің, Маржан 3 ойын билетін сатып алды. Шолпанда қалған ақша Маржандағы қалған ақшадан 4 есе артық болды. Ойын билетінің бағасы неше теңге?

б) Бірінші сөредегі кітап саны екінші сөредегі кітап санынан 3 есе артық. Бірінші сөреден 28 кітап алып, екінші сөреге қойғанда 10 кітап артық болды.Алғашқыда екінші кітап сөресінде неше кітап болған?

X. Бақылау жұмысының қортындысын келесі сабақта қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Сызықтық теңдеу құруға оның түбірлерін табуға арналған өзіндік жұмыс.

. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың оқулықтың 215,216 беттегі тапсырмаларды және Ө-13 өз беттерімен орындау арқылыоқушылардың ойлау қаблеттерін дамыту,өз беттерімен есептер шығара білуге дағдыландыру.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №863, №865, №867(ж),№869 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқулықтағы 215, 216 беттегі тапсырманы оқушылар өз беттерімен орындайды.

IV Алдыңғы тапсырманы орындаған оқушылар «Математика» дидактикалық материалдар оқулығынан Ө-13 жұмысын орындауға көшеді.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге Ө-13 аяқтау.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Санды теңсіздіктер.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар санды теңсіздіктердің жазылуын, сандарды салыстыру, қатаң, қатаң емес теңсіздіктерді білу.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған әдебиеттер: « Математика» дидактикалық материалдар

6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

1. Екі санның айырмасы оң сан болса, онда біріншің сан екінші саннан үлкен. 5-3=2, 2>0; Ендеше 5>3. -2-(-4) =-2+4=2, 2>0; Ендеше -2>-4.

2. Екі санның айырмасы теріс сан болса, онда бірінші сан екінші саннан кіші. 3-6=-3; -3<0, Ендеше 3<6.

3. Егер теңсіздіктер < немесе > белгілеуімен жазылса, қатаң теңсіздіктер деп аталады.

4. Егер теңсіздіктер ≤ немесе ≥ белгілеуімен жазылса, қатаң емес теңсіздіктер деп аталады.

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Санды теңсіздіктер деген не?

· Қатаң теңсіздіктер дегеніміз не?

· Қатаң емес теңсіздіктер дегеніміз не?

V. Жаңа материалды: №887, №888, №889, №890, №892, №893 есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №895, №896, №897

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Санды теңсіздіктер.

. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Санды теңсіздіктер.» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тереңдету.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

« Математика» дидактикалық материалдар 6-сынып. Т.А. Алдамұратова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №895, №896, №897 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Санды теңсіздіктер деген не?

· Қатаң теңсіздіктер дегеніміз не?

· Қатаң емес теңсіздіктер дегеніміз не?

· а және в сандарының қайсысы үлкен немесе кіші екенін қалай анықиауға болады?

· координаталық түзуде үлкен сан кіші санның қай жағында орналасады?

IV Сынып жұмысында: №898, №900, №901, №902, №904, №905 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №899, №903, №906.

2) Сабақты қортындылау.

 

Date: 2016-06-09; view: 4589; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.007 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию