Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Ж Математика 6а сынып





Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарға амалдар қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың азайту, қосу, көбейту, бөлу, координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы тақырыбынан білімдерін жетілдіру.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека

Сабақтың типі: Бекіту сабағы

Сабақтың әдісі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабағы.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Сабақтың мақсатын қою, хабарлау кезеңі:

Бала психологиясын зерттеу

Тақырыпты хабарлау

III Жаңа білімді бекіту кезеңі:

· Рационал сандарға амалдар қолдану ережесі.

· Таңбалары әр түрлі сандарды азайту, таңбалары қандай сандарды қосумен бірдей?

· Таңбалары бірдей сандар қалай азайтылады?

· Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы қалай табылады?

Сынып жұмысында: №639,№640,№641,№642,№643

есептерін шығару.

ІV Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №649,№650,№651 нұсқау беру

2) Сабақты қорытындылау.

3) Бағалау

Сабақтың тақырыбы:

Азайту. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Азайту. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы тақырыбынан білімдерін жетілдіру. Әр түрлі қолданылымдар қолдана отрып есептер шығарып жаттығу.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №23

Сабақтың типі:

Оқушылардың білімін, білігін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабағы.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №498,№501(m),№502(m), №503(m), №504(m), №505(m). есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Рационал сандарды азайту ережесі.

· Таңбалары әр түлі сандарды азайту, таңбалары қандай сандарды қосумен бірдей?

· Таңбалары бірдей сандар қалай азайтылады?

· Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы қалай табылады?

IV Сынып жұмысында: №507,№508,№510,№511(2,4),№512(2,4)

есептерді шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №509,№511(1,3),№512(1,3).

2) Сабақты қортындылау.

Сабақтың тақырыбы:

Көбейту.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға таңбалары әр түрлі екі санды, таңбалары бірдей сандарды көбейту жөнінде білім беру.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

Таңбалары әр түрлі сандарды көбейту:

(-4)·3=(-4)+ (-4)+ (-4)=-12;

(-0,35)·3=(-0,35)+ (-0,35)+ (-0,35)=-1,05;

Екі көбейткіштің таңбалары әр түрлі;

Біреуі теріс, екіншісі оң болса, көбейтінді теріс сан болады;

(-) · (+)=(-); (+) · (-)=(-);

Анықтама: Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан.

(-a) · b = -a · b; a · (-b)= -a · b;

Екі көьейткіштің таңбалары бірдей болған жағдайда;

XVII ғасырда швейцариялық атақты математик әрі механик ғалым Леонард Эйлер теріс санды теріс санға көбейтуді түсіндірген. Оның түсіндіруі бойынша (-7)·5=-35, ендеше (-7) мен (-5) сандарының көбейтіндісі -35-ке қарама-қарсы сан болуы керек деген, демек(-7)· (-5)=35.

Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болған жағдайда, көбейтінді оң сан болады.

(-) · (-)=(+); (+) · (+)=(+);

Көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда:

Көбейткіштер саны жұп болса көбейтінді оң сан болады.

Мысалы: (-2) · (-0,5) · (- 1/3) · (-3)= 1;

(-8) · (-3) · (-2) · (-0,5) = 24;

Көбейткіштер саны тақ болса көбейтінді теріс сан болады

Мысалы: (-2) · (-3) · (-7)= -42;

(-8) · (-0,1) · (-7) · (-2) · (-0,5) = -5,6;

Егер көбейткіштің кемінде біреуі нөлге тең болса,онда көбейтінді де нөлге тең болады.

a · 0 = 0; а-рационал сан

Кез-келген санды 1-ге көбейткен сол санның өзіне тең болады;

a · 1 = а; (-a) · 1 =- а; а ≠ 0;

Кез-келген санды -1-ге көбейткен сол санға қарама-қарсы санға тең болады;

a · (-1) = - а; (-a)· (-1) = а; а ≠ 0;

Рационал сандарды көбейтуде де көбейткдің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері орындалады.

· a · b =b · a;

· (a · b) · c = a · (b · c)= (a · c) · b;

· (a + b) · c = a · c + b · c;

· (a - b) · c = a · c - b · c;

IV. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Таңбалары әр түлі екі санның көбейтіндісі.

· Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі.

· Көбейткіштің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді неге тең?

· Көбейткіштің біреуі 1-ге тең болса, көбейтінді неге тең?

· Көбейткіштің біреуі (-1)-ге тең болса, көбейтінді неге тең?

V. Жаңа материалды: №519-№525 есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №527-№531.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Көбейту.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға рационал сандарды көбейту тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

 

II. Үйге берілген: №527-№531 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Таңбалары әр түлі екі санның көбейтіндісі.

· Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі.

· Көбейткіштің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді неге тең?

· Көбейткіштің біреуі 1-ге тең болса, көбейтінді неге тең?

· Көбейткіштің біреуі (-1)-ге тең болса, көбейтінді неге тең?

IV Сынып жұмысында: №532,№534,№536,№538

есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №533,№535,№537,№539.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Көбейту.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға рационал сандарды көбейту тақырыбынан алған білімдерін тереңдету,тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

 

II. Үйге берілген: №533,№535,№537,№539.

есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Таңбалары әр түлі екі санның көбейтіндісі.

· Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі.

· Көбейткіштің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді неге тең?

· Көбейткіштің біреуі 1-ге тең болса, көбейтінді неге тең?

· Көбейткіштің біреуі (-1)-ге тең болса, көбейтінді неге тең?

IV Сынып жұмысында: №536,№540,№542,№544,№546

есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №541,№543,№545,№547.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарды бөлу

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға таңбалары әр түрлі екі санды, таңбалары бірдей сандарды бөлу жөнінде білім беру.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу:

(-45):3= -15; тексеру (-15) · 3= -45.

(-4,2):6 =-0,7; тексеру (-0,7) · 6= -4,2.

Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса бөлінді теріс сан болады:

(-): (+)=(-); (+): (-)=(-);

Анықтама: Таңбалары әр түрлі екі санның бөліндісі бөлінгіш пен бөлгіштің модульдерінің бөліндісіне тең теріс сан.

(-a): b = -с; -с<0; a: (-b)= -с;

Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болған жағдайда, бөлінді оң сан болады.

(-): (-)=(+); (+): (+)=(+);

Анықтама: Таңбалары бірдей екі санның бөліндісі бөлінгіш пен бөлгіштің модульдерінің бөліндісіне тең оң сан.

(-a): (-b) = с; с>0; a: b= с;

Нөл санын кез-келген нөлден өзге рационал санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең.

0: а = 0; а ≠ 0; а-рационал сан

Санды нөлге бөлуге болмайды.

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Таңбалары әр түлі сандарды бөлу ережесі.

· Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі.

· Сандарды қандай рационал санға бөлуге болмайды?

· Қандай жағдайда екі рационал санның бөліндісі нөлге тең?

V. Жаңа материалды: №550-№554 есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №555,№556,№557,№558.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Бөлу.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың рационал сандарды бөлу тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №555,№556,№557,№558 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Таңбалары әр түлі сандарды бөлу ережесі.

· Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі.

· Сандарды қандай рационал санға бөлуге болмайды?

Қандай жағдайда екі рационал санның бөліндісі нөлге тең

IV Сынып жұмысында: №559(m), №560,№561(m),№562(m), №563(m)есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №559(ж), №561(ж),№562(ж), №563(ж).

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Бөлу.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың рационал сандарды бөлу тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №559(ж), №561(ж),№562(ж), 563(ж) есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Таңбалары әр түлі сандарды бөлу ережесі.

· Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесі.

· Сандарды қандай рационал санға бөлуге болмайды?

· Қандай жағдайда екі рационал санның бөліндісі нөлге тең?

IV Сынып жұмысында: №564, №565,№566 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №567, №568-№572.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандардың периодты ондық бөлшекпен жазылуы.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға рационал сандардың периодты ондық бөлшекпен жазылуы, шектеусіз ондық бөлшек жазылу жөнінде білім беру.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

1. рационал сандар жиыны.

2. Q- бөлшек сандар жиыны.

3. m/n бөлшегін ондық бөлшек түрінде жазу үшін. m: n бұрыштап бөлу керек.

4. Мысалы: 5 / 7=5: 7= 1,4; 1/9=1:9=0,11….

1 жағдай: Қысқартылмайтын жай бөлшектің бөлімінің жай көбейткіштерге жіктелуінде 2 мен 5-тен өзге жай көбейткіштер болмайды: Мысалы: 4/5; -1/2; 7/20; 1/8 т.с.с Мұндай жағдайда жай бөлшектің алымы бөліміне қалдықсыз бөлінеді, одан ог\ндық таңбаларының саны шектеулі ондық бөлшек алынады.

4/5=0,8; -1/2= -0,5; 7/20=0,35; 1/8=0,125.

Ондық таңбаларының саны шектеулі (санаулы) ондық бөлшектер шектеулі ондық бөлшектер деп аталады.

Анықтама: Бөлімінің жіктелуінде 2 мен 5-тен өзге жай көбейткіштер болмайтын өзге жай көбейткіштері болмайтын қысқарылмайтын жай бөлшекті шектеулі бөлшекпен жазуға болады.

2-жағдай: Қысқартылмайтын жай бөлшектің бөлімі2 мен 5-тен өзге де жай көбейткіштері бар.

Мысалы:

Мұндай жай бөлшектердің алымы бөліміне қалдықпен бөлінеді.

1/6=0,1666…; 2/15=0,1333…; 1/3=0,333…; -5/12=-0,41666…;

Мұндағы сандар соңындағы көп нүкте ондық таңбалар санның шектеусіз көп екенін көрсетеді.

Ондық таңбаларының саны шектеусіз көп ондық бөлшектер шектеусіз ондық бөлшектер деп аталады.

Шектеусіз ондық бөлшектер периодты ондық бөлшектер және периодсыз ондық бөлшектер болып бөлінеді.

Анықтама: Егер шектеусіз көп ондық бөлшектің ондық таңбаларында қайталанатын бір цифр немесе реті өзгермейтін цифрлар тобы болса,онда онда ол периодты ондық бөлшек деп аталады.

Мысалы: 0,333..=0,(3); -0,41666…=-,041(6).

Периодты ондық бөлшектер таза периодты ондық бөлшектер және аралас периодты ондық бөлшектерболып бөлінеді.

Егер периодты ондық бөлшектің периоды үтірден кейін басталса, оны таза периодты ондық бөлшек деп атайды.

Мысалы: 2/3=0,(6); -2/11= -0,(18).

Бөлімінің жай көбейткіштерге жіктелуінде 2 саны да, 5саны да болмайтын қысқартылмайтын жай бөлшектерді таза периодты ондық бөлшекпен жазуға болады.

1/9=0,(1); 1/99=0,(01); 1/999=0,(001).

Кез-келген бүтін санды таза перидты ондық бөлшек түрінде жазуға болады.

Мысалы: 7=7,000…=7,(0); -19= -19,000…=-19,(0);

Егер периодты ондық бөлшектің үтірі мен бірінші периодының аралығында бір немесе бірнеше қайталанбайтын цифрлар тобы болса, оны аралас периодты ондық бөлшек деп атайды.

Мысалы: -5/12= -0,41666…= -0,41(6); 7/15=0,4666…=0,4(6);

-1/12= -0,08333…=-0,8(3).

Бөлімінің жай көбейткіштерге жіктелуінде 2 немесе 5сандары және басқада жай сандар болатын қысқартылмайтын жай бөлшектерді аралас периодты ондық бөлшекпен жазуға болады.

Кез-келген шектеулі ондық бөлшекті аралас периодты ондық бөлшекпен жазуға болады.

Мысалы: 2,31=2,31000…=2,31(0); -4,5= -4,5000…=-4,5(0);

Шектеусіз перидсыз ондық бөлшек түрінде өрнектелмеген сандарды иррационал сандар деп атайды.

R – нақты сандар жиыны: рационал және иррационал сандар жиынының бірігуі.

 

 

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Рационал сандар жалпы түрде қалай жазылады?

· Қандай қықартылмайтын жай бөлшектер шектеулі ондық бөлшекпен жазылады?

· Қандай қықартылмайтын жай бөлшектер таза перидты ондық бөлшекпен жазылады?

· Қандай қықартылмайтын жай бөлшектер аралас перидты ондық бөлшекпен жазылады?

V. Жаңа материалды: №597, №598, №599 есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №600, №601, №602, №603.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандардың периодты ондық бөлшекпен жазылуы.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың рационал сандарды периодты ондық бөлшекпен жазылуы тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №600, №601, №602, №603 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Рационал сандар жалпы түрде қалай жазылады?

· Қандай қықартылмайтын жай бөлшектер шектеулі ондық бөлшекпен жазылады?

· Қандай қықартылмайтын жай бөлшектер таза перидты ондық бөлшекпен жазылады?

· Қандай қықартылмайтын жай бөлшектер аралас перидты ондық бөлшекпен жазылады?

IV Сынып жұмысында: №564, №565,№566 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №608, №612, №613, №614, $19.

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектің ондық жуықталуы.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға жай бөлшектің ондық жуықталуының анықтамасын, жай бөлшектің ондық жуықталуы жөнінде білім беру.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

Есеп-1: Оқушылар өздігінен 5/9 =5:9=0,555… түріндегі ондық бөлшекпен жазып, оны 0,01-ге дейін дөңгелектеу 0,555... ≈ 0,56.

Есеп-2: Мектептің 48 оқушысын циркке апару үшін әрқайсысында 26 орын болатын неше автобус қажет?

48: 26=1,846... ≈2 (автобус).

Есеп-3: 6/11=0,545454... =0,(54).

Ондық үлестерге дейін жуықталуы: ≈0,5;

Жүздік үлестерге дейін жуықталуы: ≈0,55;

Артығымен ондық үлестерге дейін жуықталуы: ≈0,6;

Кемімен ондық үлестерге дейін жуықталуы: ≈0,5;

Артығымен жүздік үлестерге дейін жуықталуы: ≈0,55;

Кемімен жүздік үлестерге дейін жуықталуы: ≈0,54;

Есеп-4: Ұшақта 150 жолаушы отыратын орындарбар. Ұшуға тиісті жолаушылар саны 365-ке тең. Жолаушылардың барлығын тасмалдау үшіносындай неше ұшақ қажет?

365: 150=2,4(3). Демек 2 ұшақ аз, сондықтан 3 ұшақ қажет,яғни артығымен алынған жуықтау.

Анықтама: Берілген жай бөлшектің шектеусіз ондық бөлшекке айналдырылған мәнін дөңгелектеуден алынған шектеулі ондық бөлшекті сол жай бөлшектің ондық жуықтауы деп атайды.

Анықтама: Шектеусіз периодты ондық бөлшекті артығымен ондық жуықтағанда оның сақталынатын соңғы үлес разряды 1-ге арттылынып алынады.

Анықтама: Шектеусіз периодты ондық бөлшекті кемімен ондық жуықтағанда оның сақталынатын соңғы үлес разряды 1-ге кемітілініп алынады.

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Жай бөлшектің ондық жуықтауы деген не?

· Шектеусіз ондық бөлшекке айналатын жай бөлшектің артығымен ондық жуықтауы қалай табылады?

· Шектеусіз ондық бөлшекке айналатын жай бөлшектің кемімен ондық жуықтауы қалай табылады?

V. Жаңа материалды: №624, №626, №629, №634 есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №627, №628, №630, №631.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектің ондық жуықталуы

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың жай бөлшектің ондық жуықталуы тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №627, №628, №630, №631 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Жай бөлшектің ондық жуықтауы деген не?

· Шектеусіз ондық бөлшекке айналатын жай бөлшектің артығымен ондық жуықтауы қалай табылады?

· Шектеусіз ондық бөлшекке айналатын жай бөлшектің кемімен ондық жуықтауы қалай табылады?

IV Сынып жұмысында: №632, №633, №638,№ 642 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №643, №645, №648, $20.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы: Берілген сандар қатарының медианасы.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға берілген сандар қатарының медианасы анықтамасын, мағнасын және табуды үйрету.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі: Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі: Теориялық білім беру.

Қолданылған әдебиеттер:

Математиканы оқыту әдістемесі.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

Медиана шамалардың орташа мәнін сипаттайтын статистикалық шама.

Берілген сандар қатарының медианасын табу үшін сандарды кему ретімен немесе өсу ретімен орналастырып, оның қақ ортасындағы санды табу керек.

Мысалы: Есеп- 1: Жүгіруге қатысқан оқушылардың100м қашықтыққа жүгіру уақыттары төменднгідей:

Жандос -17,2 с; Самат – 21,4 с; Асқар -19,3с; Мәдина -21с; Ерлан -22с; Зарина -19,3с; Дархан -20,5с.

Өсу ретімен: 17,2;19,3; 19,3; 20,5;21;21,4;22.

Дарханның 100м қашықтыққа жүгіру уақыты – балардың жүгіру уақыттарының медианасы.

Мысалы: Есеп- 2: Ойын добы апта ішіндегі күндерде: 120тг;110тг;125тг; 135тг;90тг;100тг бағаларымен саитылды.Ойын добының апта ішіндегі күндерде сатылу бағасының медианасын табайық.

Кему ретімен: 135;125; 120;110;100;90. (120+110):2=115(тг)

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Қандай статистикалық сипттамаларды білесіңдер?

· Медиана нені анықтайтын статистикалық сипттама

· Берілегн сандардың саны тақ (жұп) болса,медиана қалай анықталады?

V. Жаңа материалды: №649, №651, №653, №655, №658 есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі. 1) Үйге №652, №654, №656, №657.

2) Сабақты қортындылау.

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарға амалдар қолдану тарауын пысықтау.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың Рационал сандарға амалдар қолдану тарауын пысықтау білімдерін қайталау, жетілдіру, реңдету,тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №652, №654, №656, №657. есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың тарау бойынша білімін тексеру:

· Рационал сандарды қосу және азайту.

· Рационал сандарды көбейту және бөлу.

· Көбейтінді қандай жағдайда нөлге тең?

· Санды нөлге бөлсе не болады?

· Рационал сан жалпы түрде қалай жазылады?

· Шектеулі ондық бөлшекпен қандай қықартылмайтын бөлшек жазылады?

· Қандай қықартылмайтын бөлшек шектеусіз ондық бөлшек түрінде жазылады?

· Периодты ондық бөлшек дегеніміз не?

· Таза периодты ондық бөлшек дегеніміз не?

· Аралас периодты ондық бөлшек дегеніміз не?

· Иррационал сан дегеніміз не?

· Нақты сан дегеніміз не?

· Жакй бөлшектің ондық жуықтауы дегеніміз не?

· Шектеусіз ондық бөлшекке айналатын жай бөлшектің артығымен ондық жуықтауы қалай табылады?

· Шектеусіз ондық бөлшекке айналатын жай бөлшектің кемімен ондық жуықтауы қалай табылады?

· Берілген сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы,модасы дегеніміз не?

IV Сынып жұмысында: №71, №672, №675 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №665, №666, №667, №677.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы: 12 02hjl;/’//

Рационал сандарға амалдар қолдану тарауына бақылау жұмысы.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану тарауы бойынша білімдерін және оқу материалдарын игеру деңгейін анықтау және қолданылған әдіс-тәсілдердің тиімділігін тексеру.

Оқушылардың жауапкершілік сезімге тәрбиелеу.

Көрнекілік: Картотека №

Сабақтың типі: Оқушылардың білімін, білігін есепке алу және бағалау.

Сабақтың түрі: Бақылау жұмысы.

Қолданылған әдебиеттер: математикадан тақырыптық үлгі жоспар және бақылау жұмыстарының жинағы.» А.Т Алдамұратова

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Мұғалімнің кіріспе нұсқауы:

· Оқушыларды бақылау жұмысының тапсырмаларымен таныстырып,шығару жолына нұсқау беру.

· а) 1-нұсқа есептері, б) 2-нұсқа есептері.

№ 4 бақылау жұмыс.

1. Есептеңдер.

а) 5,2-(-1,7); ; -1,3:0,26;

б) 4,8-(-1,9); -1,4:0,35;

2. Жай бөлшектерді тиісінше ондық бөлшекпен немесе периодты ондық бөлшекпен жазыңдар:

а) ¾; 1/3; 7/20. б) 6/25; 3/8; 7/20.

3. Координаталық түзудегі А және В нүктелерінің координаталары берілген бірлік кесінді 1 см-ге тең.;

а) А(-1); В(3). А(-2); В(1). б) А(1); В(7). А(-2); В(3).

АВ кесіндісінің ұзындығын табыңдар.

4. Теңдеуді шешіңдер:

а) -0,7х+0,9=-0,5; 9 · (х+5)=0. б). -0,8х+1,7=-0,7; 7 · (х+2)=0.

5. Амалдарды орындаңдар:

а) 7,8: (-2,6)+(-5,2) · (-5);

б) 12: (-2,4)+(-3,5) · (-4);

Бақылау жұмысының қортындысын келесі сабақта қортындылау.

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнек. Алгебралық өрнектің мәні. Алгебралық қосынды.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға алгебралық өрнекті санды өрнектен ажырата білу, алгебралық өрнектің қабылдай алатын мәнін білу, алгебралық өрнектің мәнін және қосындысын білу.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

Санды және әріпті өрнектерге мысалдар келтіріп оларды ажырата білуді көрсету.

2а+3;5/ав; 3(а+в) 0,7у; (а+8)/в; (х+у)/3; 1/х алгебралық өрнектер.

а=-3 болғанда 2а+3=2· (-3)+3=-3;

у=10 болғанда 0,7у = 0,7· 10 =7;

Есеп: Лотерея билетінің бағасы а тг,марканың бағасы в тг. 3 лотерея және 4 марканың құны неше теңге?

3а -- 3 лотерея билетінің құны;

4в – 4 марканың құны;

Сонда, алгебралық өрнек 3а+4в.

· Коэффициент: а· 9=9а деп жазылады.(х+6) және 8 көбейтіндісін 8(х+6) түрінде жазылады.

· Алгебралық өрнектердегі құрамында әрпі бар бөлінді бөлшек түрінде жазылады.

Мысалы:

· Алгебралық өрнектерде жақшаны пайдалануға ерекше назар аудару керек.

Мысалы: 3-(у+5) өрнегі 3-у+5 түрінде жазуға болмайды. Ол мына түрде жазылады 3-у-5.

· 3/(х-2) өрнегінде х ≠2, Себебі х=2 болғанда бөлшектің бөлімі нөлге тең болып қалатын болғандықтан, санды нөлге бөлсек өрнектің мағнасы болмайды.

Анықтама: Әріптің берілген алгебралық өрнектің мағнасы болатын мәндерін әріпті өрнектің қабылдайтын мәндері деп атайды.

3/(х-2) өрнегі 2 санынан өзге барлық сандар жиынын қабылдайды.

Жазылуы: {x/ х ≠2 }.

Алгебралық өрнектегі әріпті айнымалы деп атайды, өрнектің өзін айнымалысы бар өрнек деп атайды. (х-у)/8х өрнегінде х ≠0, ендеше {x/ х ≠0}.

Анықтама: Алгебралық өрнектегі әрбір әріптің орнына оның қабылдайтын мәнін қойып, көрсетілген амалдарды орындау нәтижесінде шығатын санды

алгебралық өрнектің мәні деп атайды.

· 4а-2в+3с-5к алгебралық өрнегінде 4а+(-2в)+3с+(-5к) түрінде жазуға болады. Сондықтан 4а-2в+3с-5к алгебралық қосынды деп,ал 4а; -2в; 3с; -5к алгебралық қосылғыштар деп аталады.

· 2n – жұп сандар, мұнда n € N

· 2n +1 немесе 2n -1 – тақ сандар, мұнда n € N

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?

· Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды?

· Алгебралық өрнектердің қандай түрі алгебралық қосынды деп аталады?

V. Жаңа материалды: №684, №685, №686, №687, №688, №692 есептерді шығару арқылы бекіту. №684, №685, №686 ауызша.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі. 1) Үйге №689, №690, №691.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнек. Алгебралық өрнектің мәні. Алгебралық қосынды.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Алгебралық өрнек. Алгебралық өрнектің мәні. Алгебралық қосынды»

тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №689, №690, №691 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?

· Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды?

· Алгебралық өрнектердің қандай түрі алгебралық қосынды деп аталады?

IV Сынып жұмысында: №693, №695, №697, №699, №700 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №701, №702, №703, №704.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнек. Алгебралық өрнектің мәні. Алгебралық қосынды.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Алгебралық өрнек. Алгебралық өрнектің мәні. Алгебралық қосынды»

тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №701, №702, №703, №704 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?

· Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды?

· Алгебралық өрнектердің қандай түрі алгебралық қосынды деп аталады?

IV Сынып жұмысында: №702 (m), №703 (m), №706, №716 есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №702(ж), №703(2), №705, №725.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнектерді теңбе-тең түрлендіру.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға алгебралық өрнекті теңбе-тең түрлендіру туралы түсінікті, арифметикалық амалдар қасиеттерін пайдаланып түрлендіргенде өрнек теңбе-тең өрнекке түрленетінін білу.

Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Жаңа материалды оқыту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білім беру.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

III. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

Оқушыларға алгебралық өрнектерді ықшамдауға тапсырма беру:

9х-5+2х; 0,21х: 3+5х; 7,32в ·100-63в.

Теңбе-тең өрнектер, теңбе-тең түрлендіру туралы түсінік беріледі.

8а+8=8(а+1) теңбе-тең өрнектер.

3в · 5 = 15в өрнегі теңбе-тең түрленді.

Анықтама: Екі өрнектегі әріптердің қабылдайтын мәндерінің кез-келгенінде өрнектердің сәйкес мәндері тең болса, онда олар теңбе-тең өрнектер деп аталады.

Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыру өрнекті теңбе-тең түрлендіу деп атайды.

Алгебралық өрнектерді теңбе-тең түрлендіру ықшамдау.

Қосу амалының ауыстырымдылық,терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектерді ықшамдауға болады.

Мысалы: 4а+(6а-5) = (4а+6а)-5 = 10а-5;

Көбейтудің үлестірімділік қасиеттерін қолднып түрлендіру:

9(2а+3) = 9 ·2а+9 · 3= 18а+27;

Алгебралық өрнектердегі бөлшектерді қықарту тәсілімен ықшамдау:

Алгебралық өрнектің мәнін табу;

х=-4болғанда, 7(х+3)+5=7х+21+5=7х+26=7· (-4)+26=-2;

IV. Жаңа материалды оқушылардың игеру деңгейін анықтау:

· Қандай өрнектер теңбе-тең өрнектер деп аталады?

· Қосу амалының ауыстырымдылық,терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектерді қалай ықшамдауға болады?

· Көбейту амалының ауыстырымдылық,терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектерді қалай ықшамдауға болады?

· Қысқартылмаған бөлшекпен берілген алгебралық өрнек қалай ықшамдалады?

V. Жаңа материалды: №726, №727, №728, №729(m), №730(m), №731(m) есептерді шығару арқылы бекіту.

VI. Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №729(ж), №730(ж), №731(ж), №732.

2) Сабақты қортындылау.

 

 

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнектерді теңбе-тең түрлендіру. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Алгебралық өрнектерді теңбе-тең түрлендіру.» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке баулу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №

Сабақтың типі:

Оқушылардың білім, білгін және дағдысын жетілдіру.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтама» А.В. Гусеев.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике»6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә)оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үйге берілген: №729(ж), №730(ж), №731(ж), №732 есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою.

III. Оқушылардың өтілген материал бойынша білімін тексеру:

· Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?

· Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды?

· Алгебралық өрнектердің қандай түрі алгебралық қосынды деп аталады?

IV Сынып жұмысында: №734, №736, №738, №739, №740(m), №741(m) есептерін шығару.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге №735, №737, №739(ж), №740(ж), №741(ж).

2) Сабақты қортындылау.

 

Сабақтың тақырыбы:

Алгебралық өрнектерді теңбе-тең түрлендіру. Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «Алгебралық өрнектерді теңбе-тең түрлендіру.» тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру, тиянақтау.

Ойлау қаблеттерін дамыта отырып есептер шығару.

Оқушыл

Date: 2016-06-09; view: 1984; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.007 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию