Полезное:
Как сделать разговор полезным и приятным
Как сделать объемную звезду своими руками
Как сделать то, что делать не хочется?
Как сделать погремушку
Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами
Как сделать идею коммерческой
Как сделать хорошую растяжку ног?
Как сделать наш разум здоровым?
Как сделать, чтобы люди обманывали меньше
Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили?
Как сделать лучше себе и другим людям
Как сделать свидание интересным?
Категории:
АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Розвиток навичок читання. - And now let’s train in reading in English
- And now let’s train in reading in English. Ex 5, p. 75 ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Підведення підсумку уроку - At home tell your parents about school things. - And now say what did you remember? Name the pictures. Make up sentences. 2. Закінчення уроку - OK. The lesson is over. - Good – bye!
УРОК 31 Дата: ___________ Тема: На уроках. Мета: закріпити лексичний матеріал попереднього уроку; ознайомити учнів з новими ЛО: read, write, count, play games; формувати навички вживання теперішнього неозначеного часу; удосконалювати вміння задавати запитання типу Do you…?/ Can you …? і давати на них короткі відповіді; повторити англійський алфавіт. Розвивати навички письма, техніку читання, вміння діалогічного мовлення. Виховувати любов до навчання. Обладнання: підручник, плакат з англійським алфавітом, казковий герой, флеш – карти з реченнями. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ 1. Привітання. - Stand up, please. Good morning. - Good morning. - How are you? - Fine, thank you. - Sit down, please. 2. Повідомлення теми та мети уроку. - Today we’ll speak about things which we do at our lessons. And help us to learn these words your favourite hero – Buratino. - But first of all let’s train our tongues. 3. Уведення в іншомовну атмосферу. а) фонетична зарядка - Buratino lost his coins and we can fin them if you name the letters according to the following sounds. (на маленьких монетах – звуки, на великих монетах – літери) б) мовна розминка - Look, our guest brings a bag. Let’s guess what has he got in it? - I’ll show you a thing and you must name it. - For example: лінійка – a ruler, this is a ruler. I have got a ruler. 4. Повторення раніше вивченого. а) фронтальне опитування - Let’s check up how you read at home. б) самостійна робота - You have cards. Tell me, please, what can you see on it. - OK. And now colour them according to the Buratino’s instructions. - For example: the ruler is yellow. The pen is red. The book is blue. The pencil is green. The bag is brown. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ 1. Подання та відпрацювання нового лексичного матеріалу. а) введення нових ЛО - Our Buratino goes to school like you. And he wants to tell and learn with you actions which we often do at our lessons. - Listen to me and repeat. Read – [i: - i: - i:] – read. I can read. Write – [ai – ai – ai] – write. I can write. б) закріплення лексики гра «Match and say” - At our blackboard we have different trees, but some leaves fall down. Let’s help to find the leaves according to the trees. в) фізхвилинка «Simon says» Date: 2015-09-19; view: 258; Нарушение авторских прав |