Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Радуйся, последних времен отче Василие Великий, за Русь православную мужественный воителю!





Кондак 3

Сила Божественныя благодати сниде на тя, отче Василие, егда во иереа рукоположен был еси. Тогда добрый пастырь всея Земли Русския явился еси, научая всех верно служити Святей Троице и пети Ей: Аллилуиа.

 

Икос 3

И мея неусыпное попечение о спасении душ человеческих, небесной помощи чрез молитвы святой праведной Матроне Московской сподобился еси и в трудных борениях духа слово укрепления в книзе Кронштадскаго пастыря – праведнаго Иоанна, внезапу узрел еси – «яко молчанием Бог предается». На тернистый путь исповедничества с благословения Русских святых изшел еси и ревность по Бозе, пободну Илииной, воспламенил еси в себе. Мы же погибающии, на помощь твою уповая, взываем ти:

Радуйся безбоязненный веры исповедателю;

Радуйся на ниве Христовой ревностный делателю;

Радуйся достойный пресвитере, силою благодати Божией скоро всем помогавый;

Радуйся в подвизех монашеских и трудех исповеднических Василию Великому достойне подражавый;

Радуйся еретиков льстивых обличителю;

Радуйся от расколов и ересей наш охранителю;

Радуйся святых отец последователю;

Радуйся преданий их ничимже приступивый;

Радуйся, последних времен отче Василие Великий, за Русь православную мужественный воителю!

 

Кондак 4

Б урю искушений и скорбей воздвиже на тя, преподобне отче, враг спасения человеческаго, хотя разорить великое твое служение Пресвятей Троице, Ты же имуще в себе аки твердый столп – веру и неизсякаемый источник любве, и сию чашу с благодарением приял еси, творяще кротко молитвы за враги: «Спаси Господи, и помилуй всех ненавидящих, обидящих и гонящих нас», тем самым великое благодеяние душам их творя. Мы же дивящеся твоему великому терпению, воспоем Всемогущему Богу: Аллилуя.

Икос 4

С лыша о подвизех и благочестном житии великих святых отцев и старцев, всей своей жизнию возжелал их нескверному житию подражати. Постом, бдением и непрестанною молитвою любовь Божественную стяжал еси, и сна очима своима и веждома дремания не дал еси. По Божию промышлению обитель чудную во Имя Пресвятыя Богородицы возградил еси и во ону множество инок собрати потщался еси. Темже усердно молим тя, неусыпный молитвенниче наш, умоли Господа Сил, да подаст и нам, утопающим в мори лености и нерадения – ревность о соборней молитве и нощнем псалмопении, да благодарственно вопием ти сице:

Радуйся, избранниче Божия Матере;

Радуйся, святыя обители Ея преславный воине;

Радуйся, славу Приснодевы на всяк день воспевавый;
Радуйся, на милость Ея всегда уповавый;

Радуйся, Благословение на создание желанной обители у Матери Божией просивший;

Радуйся, сие чрез откровение преподобнаго Серафима Саровскаго получивший;

Радуйся, иночествующих в ней собравший;

Радуйся, о церковном богослужении ревновавший;

Радуйся, нощныя бдения возлюбивший;

Радуйся, непристанную молитву ко Господу стяжавший;

Радуйся, козни вражия победивший;

Радуйся, самым грешным себя считавший.

Date: 2016-08-29; view: 630; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию