Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 78. Враження від подорожування





Мета: вдосконалювати навички монологічного та діалогічного мовлення, навички вживання граматичних структур типу Present Perfect; активізувати вживання лексики з теми, удосконалювати загальнонавчальні вміння: культуру мовлення, чіткість і точність думки, критичність мислення.

Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson.

So, what are we speaking about today? Yes, we continue our work on the topic “Travelling and Transport”. We shall review the material we have learned this month: the vocabulary on the topic “Travelling”, grammar structures with Present Perfect.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 3, с. 154.

Уведення в іншомовну атмосферу. Скоромовка

□ Enjoy the journey whatever the journey whether it’s enjoyable or not.

Фонетичне та лексичне відпрацювання вірша

TRAVELLING

We go by car

And we go by train.

We go by boat,

And we go by plane.

We go by land

And sea and air,

We go, go, go,

From here to there.

ü Answer the questions.

1. Using what means of transport can you travel by land?

2. Using what means of transport can you travel by sea?

3. Using what means of transport can you travel by air?

Бесіда з учнями

1. Is traveling popular nowadays?

2. What means of traveling do you know?

3. Which is the fastest way of traveling?

4. How do people travel when they go for abroad?

5. Is traveling by car faster or slower than by train?

6. Do you like to travel by train?

7. Do you like to travel by car?

Пред'явлення текстів для читання

ü Прочитайте тексти і відгадайте, про який вид транспорту йдеться.

Text 1

It is the fastest way of traveling. It can take you from one town to the other one in time. The seats are comfortable. That is a pity but sometimes you can see very little from the windows. The things are too small to see them. When the weather is rainy or foggy you can not travel by it.

Text 2

This way of traveling is fast. You can stop at any place you like and go where you like. You need no tickets. Usually families go by it.

Text 3

This is the slowest way of traveling. Both young and old people like it. You need not worry about the tickets. The only thing you need is a rucksack. You can visit many places in such away.

Text 4

This way of traveling is fast. The carriages are comfortable. It is so pleasant to travel in them. You can see a lot of interesting things from carriage windows. You can make a long journey on land by it.

Говоріння

Впр. 2, с. 154.

Читання

Впр. 4, с. 154-155.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. So at this lesson we’re done a lot. I guess you have found this lesson exciting. Let’s come back to the beginning of the lesson and say what you can do. Thanks for your hard work at the lesson. I should say you worked well and were very active. The lesson is over. Good-bye!

Домашнє завдання

Впр. 6, с. 155.

Підготуватися до проектної роботи: знайти фото або малюнки різних видів транспорту, заздалегідь підготувати інтерв’ю родичів, друзів.

 Урок 79. Проектна робота «Подорож»

Мета: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок учнів за темою «Подорож» у вигляді проектної роботи.

Обладнання: підручник, матеріали для проектної роботи.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning! I am glad to see you. How are you? Is anybody absent? Who? Why?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 6, с. 155.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. The words in these sentences have been pushed together. Find out what they are by separating then again.

1. Iusuallytraveltoworkbycar.

2. Thebusstopsatthesupermarketintown.

3. Travellivgisverypopularnowadays.

4. Manypeopleliketotravellbycar.

Т. Finish the sentences.

1. The fastest way of traveling is... (by plane).

2. Traveling by train is slower than... (by plane).

3. When traveling by car you can make your own time-... (table).

4. There are many ways of getting about the... (town).

Етапи проектної роботи

Виконання учнями проектної роботи за зразком впр. 2, с. 156.

1. Демонстрування різних видів транспорту, за допомогою яких можна подорожувати: найшвидшого, найзручнішого, найприємнішого тощо.

2. Інтерв’ювання однокласників (можна також принести заздалегідь підготовлені результати інтерв’ювання родичів, друзів).

3. Аналіз та узагальнення результатів інтерв’ювання.

4. Результат проектної роботи може бути оформлено у вигляді колажів, таблиць.

5. Презентація учнями результатів проектної діяльності. Прослуховування інтерв’ю, розповідей.

6. Оцінювання участі дітей у проектній роботі.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. The lesson is over. Thank you for your work and attention!

Домашнє завдання

Впр. 1, с. 156.

Date: 2016-08-30; view: 284; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию