Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 72. Вирушаємо в подорож





Мета: вдосконалювати навички читання, аудіювання й усного мовлення, вживання нових лексичних одиниць; розвивати мовленнєву реакцію й пізнавальні інтереси учнів; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.

Обладнання: підручник, презентація, роздавальний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning! How are you? The topic of our lesson is Travelling is interesting. Do you agree with it? What is your opinion about travelling?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 6, с. 147.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. Look at our presentation and match the parts of the proverbs. (Слайд 1)

(Презентацію готує вчитель.)

1) He who travels far a) who travels knows more
2) There are as many paths b) one hundred times heard about
3) Who lives knows much c) knows much
4) One time seen is better than d) as there are travellers

Повторення лексики

Т. Look at the crossword and find eight words describing travelling. (Слайд 2)

T. Complete the word-web.

Говоріння

Впр. 4, с. 146.

Читання

Впр. 5, с. 146.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Рефлексія

T. Our main word is “Travelling”. You should try to use different notions connected with it in order to this structure.

□ Travelling

□ Interesting, exiting

□ To go, to visit, to learn

□ Travelling is very popular in modern life.

□ Journey.

Підбиття підсумків уроку

Т. Thank you for your hard work at the lesson. I should say you worked well and were very active.

Домашнє завдання

Впр. 7, с. 147.

Урок 73. Подорож

Мета: продовжувати удосконалювати техніку читання, перекладу й переказу текстів; розвивати діалогічне й монологічне мовлення, усвідомлення учнями суті мовних явищ, застосованих в англійській мові, через яку може сприйматись дійсність; засвоєння та закріплення лексики із теми "Travelling", вживання групи часів Simple, Continuous та Perfect на письмі та в усному мовленні; розвивати в учнів уміння переносити знання та навички в нову ситуацію, розвивати мовленнєві здібності (фонетичний та інтонаційний слух, логічне викладення думок), розвивати інтелектуальні і пізнавальні здібності (пам'ять: слухова, зорова, довільна, мимовільна); виховувати в учнів культуру спілкування, доброзичливості, активності, працьовитості.

Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 7, с. 147.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. How do you like to travel? Why?

P1. I like to travel by plane, because it’s very fast.

P2. I like to travel by ship, because I like a sea.

P3. I like to travel by train, because it’s comfortable.

P4. I like to travel by car, because our family likes to travel together.

1. Recite the poem “Travelling”.

If you want to be in a good mood.

You don’t go by car, go on foot.

If you want to go far away.

You don’t go by car, you go by plane.

If you want to have a restful trip,

You don’t go on foot, you go by ship.

If you want to go far away,

You don’t go by ship, you go by plane.

If you want some close friends to gain,

You don’t go by plane, you go by train.

1. Is advice good for you? What advice will you follow?

Аудіювання

Впр. 1, с. 148.

Уведення нової лексики

С. 148.

Впр. 3. с. 149.

Впр. 4, с. 149.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Рефлексія

ü Answer the questions.

1. What did we do at our lesson today?

2. What did you like the most?

ü Finish the sentences about the lesson:

□ The topic of the lesson was...

□ It was interesting to get to know / to do.

□ Now after the lesson I can.

Підбиття підсумків уроку

1. The lesson is over. Thank you for your work and attention! Your marks are... Good-bye.

Домашнє завдання

Впр. 5, с. 150.

Урок 74. Подорож

Мета: продовжувати удосконалювати техніку читання, перекладу й переказу текстів; розвивати діалогічне й монологічне мовлення, усвідомлення учнями суті мовних явищ, застосованих в англійській мові, через яку може сприйматись дійсність; засвоювати та закріплювати лексику з теми "Travelling", вживати групи часів Simple, Continuous та Perfectна письмі та в усному мовленні; розвивати в учнів уміння переносити знання та навички в нову ситуацію, розвивати мовленнєві здібності (фонетичний та інтонаційний слух, логічне викладення думок), розвивати інтелектуальні і пізнавальні здібності (пам'ять: слухова, зорова, довільна, мимовільна); виховувати в учнів культуру спілкування, доброзичливості, активності, працьовитості.

Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson.

So, what are we speaking about today? Yes, we continue our work on the topic “Travelling and Transport”. Why do you need it?

Діти відповідають.

Аt this lesson try to do your best to show and improve your knowledge.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 5, с. 150.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. Now, let’s answer the question “Why do we travel?’’

Come to the blackboard and stick cards with them, composing the word-map.

Учні отримують малюнок і текст до нього. їм потрібно прочитати й обрати лише ті речення, які відповідають малюнку.

Travelling by plane is the fastest. You can get to many cities only in a few hours. You can stop wherever you like. During the trip you can sit comfortably in the armchair and read, eat or sleep. During the trip you need no tickets. People can visit many countries by plane. When the weather is rainy or foggy you can not travel by it.

Hiking is interesting and it is also good for health. This way of travelling is the fastest. You can visit many interesting places. It helps to learn many interesting things and enjoy beautiful places. You don’t need to think about the tickets and timetable. Hiking helps physical training. You can get to many cities in a few hours.

Travelling by train is rather fast and not so expensive. When you are going by train you can sit comfortably in your carriage. You can stop wherever you like. You can read and sleep. For this way of travelling you need no tickets. It is good for your health. You can see the country you are travelling through and not only the clouds as you are flying.

Говоріння

Впр. 2, с. 148.

Аудіювання, говоріння

Впр. 6, с. 150.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Рефлексія

І. Answer the questions.

1. What did we do at our lesson today?

2. What did you like the most?

ІІ. Finish the sentences about the lesson:

□ The topic of the lesson was.

□ It was interesting to get to know / to do.

□ Now after the lesson I can.

Підбиття підсумків уроку

Т. The lesson is over. Thank you for your work and attention! Your marks are... Good-bye.

Домашнє завдання

Впр. 3, с. 149.

Date: 2016-08-30; view: 534; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.01 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию