Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






VІІ. Заключний етап уроку





Т: Мавпочка разом з нами отримала багато інформації і хоче подивитися, чи все ви запам’ятали. Давайте пограємо в гру «Так чи ні» (вчитель імітує виконання рухів, зображує символи тварин, назв місцезнаходження, називаючи їх рідною мовою. При цьому обов’язково часто «помиляється». Діти відповідно реагують).

 

Мовні ігри

«Запроси гостей»
Обладнання: Розрізна азбука
Мета:активізувати лексичний матеріал
Завдання: повторення лексики на тему «Тварини»
Хід гри:Ми запрошуємо в гості друзів з лісової школи.
Діти збирають з букв розрізної азбуки слова на тему «Тварини», кожне написане вірно слово фіксується на дошці. Потрібно запросити якомога більше гостей.
«Полювання»
Обладнання: Картинки із зображеннями тварин, аркуші паперу, маркери.
Мета: активізувати лексичний матеріал
Завдання: повторення лексики на тему «Тварини»
Хід гри:
На дошці картки з зображеннями тварин
Викликаються два «мисливця», по команді «відкривають вогонь» - пишуть на аркушах назви тварин, яких вони хочуть «застрелити». Написавши слово, «мисливець» показує слово класу, і діти кажуть «потрапив», якщо слово написано правильно, і «повз», якщо в слові допущено помилку. «Застрелена» - знімається з дошки. Після двох промахів «мисливець» поступається своїм місцем іншому учневі.

«Шпигунське послання»
Обладнання: «Шпигунські листи» в конвертах або презентація «шпигунського мікрофільму».
Мета: Тренувати навички граматичного конструювання пропозицій
Завдання: Відновлення пропозиції з исползованием правильного порядку слів
Хід гри:
Учні діляться на дві або три команди і одержують два або
три конверти з «зашифрованими листами», що містять
пропозиції, у яких порушений порядок слів. Діти, спираючись на вивчений граматичний матеріал, відновлюють пропозиції. Можна виключити елемент змагання і запропонувати дітям розшифрувати «шпигунську мікроплівку», яка демонструється на маркерної дошки у вигляді слайдів.

Структура релаксопедичного уроку (за С. С. Пальчевським)

1. Попереднє ознайомлення з новим матеріалом, усвідомлення його уч­нями, формування зорових і слухових зв’язків (5—7 хв).

2. Уведення учня в стан релаксації (7-10 хв).

3. Релаксопедичне засвоєння нової інформації. Створення стійких зву- комоторних образів (20—25 хв).

4. Завершення релаксопедичного сеансу («Я вірю в себе!», «Я’гарно запам’ятав матеріал!»).

5. Виведення зі стану релаксації. Виконання письмових завдань для пе­ревірки якості засвоєння матеріалу й творчих завдань.

Проектне навчання

Організація уроку як роботи над проектом.

Ознаки проектного методу:

• Орієнтованість на дію

• Робота в команді

• Самоорганізація студентів

• Ситуативна спрямованість, співвідносність з реальним життям

• Інтердисциплінарність (міжпредметні проекти)

• Цілісність – проект розглядається як ціле

• Орієнтованість на продукт, результат

Традиційно виділяють такі основні фази проекту:

1. Ініціювання – винайдення ідеї для проекту

2. Початок проекту

3. Проведення проекту

4. Презентація результатів проекту

5. Оцінка (рефлексія) проекту

Урок за груповим методом навчання

Мета: перевірити знання дітей по пройдених тем.

завдання:

1. Навчальні - формування і розвиток навичок говоріння, аудіювання;

2. Розвиваючі - розвиток здібностей до логічного викладу, розвиток здібностей здійснювати репродуктивні і продуктивні мовні дії; розвивати мовну здогадку, пам'ять, логічне мислення, вміння спілкуватися, використовуючи мінімум мовних і мовних засобів для вирішення комунікативних завдань;, розвивати вміння брати участь в колективних формах спілкування, узагальнювати отримані відомості; розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; закріпити лексику дітей за темами "Тварини", "Продукти", "Кольори", "Числівники"; активізувати вживання в мові дітей граматичних структур: "I can...", "I see...", "This is...", 'Is it...? "" It is... "; закріпити вміння дітей рахувати англійською мовою (від 1-10)

3. Виховні -

- забезпечити практичну спрямованість навчання;

- допомогти дітям розвинути навички спілкування;

- виховати комунікативну особистість.

- прищеплювати інтерес і любов до вивчення англійської мови,

- розвивати пам'ять і увагу,

- розширювати кругозір

- прищеплювати любов до музики.

Обладнання: іграшки, магнітофон, касета із записами пісень, картки з прикладами, дерево, яблука, таблиці, малюнки.

Хід уроку

1. Орг. Момент.

- Good morning.

- Good morning.

- I am glad to see you!

- We are glad to see you too!

Let's start!

2. Фонетична зарядка.

[T] - tiger, toy, tree, today, plate, date, duke, elephant

[N] - nest, now, no, nine, nut.

[W] - where, what, why, which, Willy

3. Мовна зарядка

a) Squeeze your fingers and try to repeat the tongue twister as quickly as you can. "Robin the Bobbin the Big Belied Ben" (5 times)

b) Let us read the alphabet

c) Гра "Guess the letter".

Try to guess what the name of the letter is.

I see an apple- Letter A; I see a dog - Letter d

d) Загадка про сову.

Listen to me attentively and answer my question: "What animal is it?"

Who has big and round eyes

Who is very, very wise

In the wood who has a house

Like a cat who eats a mouse?

What animal is it?

- Is it a bear? (A frog, a dog...)

- Yes, it is. It is an owl.

e) Гра "Help the Bear"

- Do you like to play?

- Yes, we do!

 

- We are going to play another game. Have a look! Our little Bear is crying. Some pictures disappeared. Who wants to help him?

- What is the name of the letter?

- Letter A

- Letter A is crying. Oh, where is my ALIGATOR?

- It is an alligator (Дитина прикріплює ілюстрацію на фланелеграфе)

- Excellent. Our Bear is Happy now. He says: "All my pictures are at home. Thank you. Thank you very much. "

- You are welcome!

4. Числівники

- You know the alphabet well. And what about the numerals? Do you know the numerals?

-Yes, We do.

-Then Squeeze your fingers and try to count from 1 up to 10 and then from 10 up to 1.

a) 1-10 (fingers)

b) таблиця

-Look At the table! P1. - Come to me. Take a pencil and count from 1up to5;

P1 - 1-5;

P2 - 5-10;

P3 - 10-1;

P4 - 1столбік;

P5 - 2 стовпчик;

P6 - How many ducks do you see?

P6 - I can see two ducks

c) Гра "My telephone"

P1 come to me. Take the card. What number is it?

- Number

P2 come to me. Take the card. What number is it?

- Number 6 (5 children)

P6 - What is your telephone number?

My telephone number is.... (5 pupils)

d) Гра "Help the Hare" Do you like to count?

-Yes, We do.

- Have a look. A small hare is sitting under the tree. He is sad. He is not happy. He is hungry. He wants some apples but he can not get them. Try to help him. Let's play the game "Help the hare"

There are seven apples on the tree. You must do seven tasks.

P1. Come to me! You can see a lot of cards but you must take only seven ones. Do the tasks! (7 pupils)

Our hare is not hungry now. He says "Thank you" to all of you.

e) Let us sing a song to our hare. Пісня "One - a cat"

Well done!

5. Кольори

I'd like to see how well you know the colours.

a) Go to the table and show me the colours. (Таблиця "Show me....")

b) What colour is the hare? (Bird, mouse, rose...)

And now, I'd like to see how well you can ask questions

- What colour is the flower?

P1 - What colour is the...? - P3... P1 - Thank you, excellent.

P3 - What colour is the...? - P4....P3 - Thank you, excellent.

c) Гра з метеликами

Let's play the game. Take the boxes with the pictures of butterflies.

You must put them on the table as I'll ask you to do.

Find the blue butterfly and put it in front of you.

Find the yellow butterfly and put it in front of you.

Let me see. Have you got any mistakes? - No mistakes?

Who has done this task correctly?

Oh! You have done this task correctly! Well done! I think you know the colours well!

6. Фізкультхвилинка

Clap, clap, clap your hands

Clap your hand together

Stamp, stamp, stamp your feet

Stamp your feet together.

 

Clap, clap, Stamp, Stamp

Clap, clap, Stamp, Stamp

Turn yourself around,

And sit down!

7. Тварини.

What do you know about animals? I'd like to see how well you know the animals. Take the cards.

As for me, I have got a lot of animals at home. Let's play the game "Echo"

- I have got a cat.

- I have got a cat too.

What animals do you have at home?

I have got a cat.

I have got a mouse.

Try to make my sentence longer.

I have got a mouse and...

Who can make the longest sentence?

I have got a mouse and...

What do you know about the animals?

Who will be the first? You can choose any animal.

I am a cat. My name is... I am big. I am white. I am fluffy. I live in the house.

-Can You run?

-Can You fly?

-Can You swim?

-What Do you like to eat?

-Are You a wild or a domestic animal?

I am a dog. My name is... I am big. I am strong. I am brown. I am fluffy. I live in the yard.

-Can You run?

-Can You fly?

-Can You swim?

-What Do you like to eat?

-Are You a wild or a domestic animal?

I am a bear. My name is... I am big. I am strong. I am brown. I am fat. I live in the forest.

-Can You fly?

-Can You swim?

-What Do you like to eat?

-Are You a wild or a domestic animal?

Oh! Have a look! Today is Baby Bear's birthday!

Let's play a game!

I am mama Bear! I am busy today!

Baby Bear! Come on! The porridge is ready!

Mummy, Mummy! Here I am! Shall I give you a hand?

-Let's Set the table!

-Help Your mother lay the table

Put a knife, a fork, a spoon!

Help your mother lay the table

Every afternoon!

-A Knife, a fork, a spoon!

-Knock! Knock! Knock!

-Who Is there?

-It's Me! I am a little grey hare! Happy birthday to you! This flower is for you!

-Thank You!

-Knock! Knock! Knock!

-Who Is there?

-It's Me! I am a big black dog! Happy birthday to you! This ball is for you!

-Thank You!

-Knock! Knock! Knock!

-Who Is there?

-It's Me! I am a big cock! Happy birthday to you! This ship is for you!

-Thank You!

-Knock! Knock! Knock!

-Who Is there?

-It's Me! I am a little brown monkey! Happy birthday to you! This banana is for you!

-Thank You!

-Knock! Knock! Knock!

-Who Is there?

-It's Me! I am a little grey mouse! I am sorry! I am late! Happy birthday to you! This drum is for you!

-Thank You! Thank you very much!

-Oh! How many guests!

-Nice To meet you!

-Nice To meet you too! Sit down, please!

-Thank You!

-Little Mouse, little mouse! Do you like bread?

-Yes, I do. And I like cheese too!

-Little Hare, little hare! Do you like carrots?

-Yes, I do. And I like cabbage too!

- Little dog, little dog! Do you like sugar?

-Yes, I do. And I like meat too!

-Little Cock, little cock! Do you like water?

-Yes, I do. And I like corn too!

-Little Bear, little bear! Do you like sweets?

-Yes, I do. And I like honey too!

-Little Monkey, little monkey! Do you like sweets?

-Yes, I do. And I like ice-cream too!

-Thank You! It's tasty!

-Let Us sing a song "Happy birthday to you!"

-Thank You! Thank you very much!

I like my birthday!

8. And what about you? What do you like to eat?

Take the cards and be ready to play!

Listen to me and answer my question:

I like an apple. What about you?

I like bananas.

Make my sentence longer.

I like a lemon and an orange. What about you?

I like a hamburger and a hotdog.

Who can make the longest sentence?

I like sausage, an ice-cream, an apple, a lemon, a piece of cake and some cheese.

T: You seem to have understood it very well.

You are so good and clever children and, of course, you are very good friends.

At the end, let us sing a song all together. (Фрагмент з "Magic English" про дружбу.)

I do not think there is anything more to say on the subject. In conclusion I would say that all of you worked hard. I am satisfied with your work.

And I must say, "The more you live, the more you see, the more you see, the more you know".

Poзробкa "English language portfolio"

I. Language Passport

  • My photo
  • All about me!
  • Name:
  • Date of birth:
  • Age:
  • Place of birth:
  • I am in my... year of English.
  • My English teacher's name:

ІІ. Language Biography

Listening I can...

  • understand and follow orders and instructions.
  • connect what I hear to a picture, object, diagram, etc. x understand familiar words
  • and simple phrases about myself, my family, my friends, my hobbies, etc.
  • hear / understand the main point in short, clear, simple messages and announcements.
  • understand and find important information from short recorded passages about everyday matters.
  • understand simple questions about me and my experiences.
  • understand other people when they speak slowly and clearly.

Reading I can...

  • connect words to pictures.
  • choose words from a list to complete short texts.
  • understand and follow simple instructions.
  • understand simple texts about other cultures.
  • understand familiar names, words and very simple sentences, for example on
  • notices and posters.
  • find specific, predictable information in simple everyday material such as advertisements, leaflets, menus and timetables.
  • understand short simple letters.

Speaking I can...

  • greet other people and introduce myself.
  • ask and answer simple questions about familiar topics (e. g. people, daily routines, habits, what I do in my free time, etc.).
  • talk about what I can see in a picture.
  • sing a song.
  • have a conversation about topics I know.
  • give instructions.
  • respond to everyday situations (e. g. invitations, suggestions, directions, etc.).
  • talk about people in the past and past activities.
  • talk about my future plans.
  • talk about personal changes.

Writing I can...

  • write the names of countries, animals, sports, food, etc.
  • write short, simple sentences and paragraphs about my family, my daily routine, etc.
  • write a very simple personal letter, for example, describing myself and my friend.
  • write short, simple notes, postcards and stories.
  • write a short, simple poster, for example about my personal experiences

 

Список використаних джерел

1. Методика навчання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник/кол. авторів під керівн. С.Ю. Ніколаєвої. – К.: Ленвіт, 1999. – 320 с.

2. Аникеева Н.П. Игра в педагогическом процессе. – Новосибирск, 1989. – 125 с.

3. Celce – Hurcia, H., ed (1991). Teaching English as a Second or Foreign

4. Language. Heinle L Publishers. Boston, Massachusetts

5. Stern, H.H. (1983). Fundamental Concepts of Language Teaching. - Oxford:

Oxford University Press.

6. Стаття «Проблеми раннього навчання іноземних мов в Україні та за кордоном»

7. Нікіфорова В.Г. Новогрецька мова як друга іноземна. Підручник. - К.: КНТЕУ, 2007.

8. Krashen, S.D., & Terrell, T.D. (1983). The Natural Approach. Hayward, CA: The Alemany Press.

9. Asher, J.C. (1979). Learning Another Language Through Actions. San Jose, California: AccuPrint.

10. Gattegno, C. (1972).Teaching Foreign Languages in Schools: The Silent Way. New York City: Educational Solutions.

11. Wallace, Michael J. Training Foreign Language Teachers. Glasgow: Cambridge University Press, 1991.

12. White, Ronald V. The ELT Curriculum. Oxford: Blackwell Publishers Ltd, 1988.

13. "What We Can Learn From Foreign Language Teaching In Other Countries". Center for Applied Linguistics. Retrieved 8 May 2012.

Date: 2016-05-15; view: 355; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.016 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию