Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Реті:30





Күні:

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: алған теориялық білімдерін қолданып есептер шығару.

Дамытушылық: есептің шартына сәйкес геометриялық фигураларды дұрыс салуды білу, формулаларды орынды қолдана білуі.

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Практикалық

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2. Өткенді қайталау

3. Практикалық бекіту

4. Үйге тапсырма беру

5. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Қысқаша қайталау.

(Пифагор теоремасы) Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең, яғни

АВС тікбұрышты үшбұрышының бір бұрышы: С бұрышы –тік, с-гипотенуза, а,в – катеттер, ал а1 және в1 катеттерінің проекциялары болса

7)

8)

формулалары дұрыс болады.

4.Практикалық бөлім: Атанасян

№484

Тікбұрышты үшбұрыштың а және в катеттері, ал с-гипотенузасы. 1) а=12 см, с=13см

2) а= 3) а=3в, с=2 болғанда в-ны тап

Практикалық бөлім: Атанасян

№495

АВ және СД табандары болып келген АВСД трапециясының 1) АВ=10 см, ВС=ДА=13см, СД=20см; 2) С бұрышы=Д бұрышына=600, АВ=ВС=8см; 3) С=Д=450, АВ=6см, ВС=9 см болғанда, ауданы қандай болады?

№496

АВС үшбұрышының СД биіктігінің Д табаны АВ қабырғасында жатады, әрі АД=ВС. Егер АВ=3, ал СД= болса, АС нешеге тең?

№499

1)24см, 25см, 7см; 2) 15см, 17см, 8см болатын үшбұрыштың қысқа биіктігін тап.

 

Үйге тапсырма:Егер үшбұрыштың қабырғалары: 1) 6,8,10; 2) 5,6,7; 3) 9,12,15; 4) 10,24,26; 5)3,4,6; 6) 11,9,13; 7) 15,20,25 болса, ол тік бұрышты бола ма, соны анықта.

Қорытындылау

Бағалау: Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.


 

Геометрия, 8 сынып

Сабақтың реті 31

Күні

Сабақтың тақырыбы: «Төртбұрыштар». «Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары

мен бұрыштарының арасындағы байланыстар».

Бақылау жұмысы

Мақсаты: «Төртбұрыштар». «Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары

мен бұрыштарының арасындағы байланыстар»

тақырыптары бойынша алған білімдерін тексеру.

 


 

8сынып, геометрия

Сабақтың реті: 32

Күні:

 

Сабақтың тақырыбы: Қатемен жұмыс. Есептер шығару.

Мақсаты: І-ші жартыжылдықта өткен тақырыптар бойынша қайталау жұмыстарын жүргізу.

Формулаларды дұрыс та ұтымды қолдану дағдыларын қалыптастыру

Өздігінен жұмыс істеу, логикалық ойлау қабілеттері дамыту.

 

Сабақтың түрі: практикалық сабақ

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабаққа қызығушылығын тудыру, ынталандыру

Оқушыларды түгендеу

2. Үй жұмысы бойынша сұрақтарға жауап беру.

3. Бақылау жұмысының нәтижелерімен таныстыру, жіберілген қателерге қысқаша түсініктеме беру, коррекциялау.

4. Қайталау сұрақтары:

Төртбұрыштардың қасиеттері

Төртбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы

Ромбтың диагоналінің қасиеті

Пифагор теоремасы

Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатынастары

Есептер

Тіктөртбұрыштың қабырғаларының қатынасы 4:3-ке тең. Оған сырттай сызылған шеңбердің радиусы 10 см. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын табыңдар.

Тең бүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 13м, ал табаны 10 м-ге тең. Үшбұрыштың биіктігін табыңдар.

Тең бүйірлі трапецияның табандары а және в, бүйір қабырғасы с. Диагоналін табыңдар.

Ромбтың қабырғасы 13дм, ал диагональдарының бірі 24дм. Екінші диагоналін табыңдар.

Үйге тапсырма: §9, Теорема 21,22. Дәлелдеу.

Қорытындылау

Бағалау

Геометрия, 8 сынып, 3 тоқсан

Реті:33

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Перпендикуляр және көлбеу. Египет үшбұрышы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Перпендикуляр және көлбеуді білу. Египеттік үшбұрыш жайлы мағлұмат беру, есеп шығару.

Дамытушылық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ:

Сабақтың жоспары:

6. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

7. Тік бұрышты үшбұрыш бойынша формулаларды қайталау, қарапайым есептер қарастыру.

8. Анықтамалары мен ережелерін сұрау.Египеттік үшбұрыш ұғымын есеп арқылы түсіндіру

9. Үйге тапсырма беру

10. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Сұрақтарға оқушылар жауап береді:

(Пифагор теоремасы)

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең, яғни

АВС тікбұрышты үшбұраышының бір бұрышы: С бұрышы –тік, с-гипотенуза, а,в – катеттер, ал а1 және в1 катеттерінің проекциялары болса

9)

10)

Есептер шығару кезеңі:

Есеп.

Егер үшбұрыштың қабырғалары а,в,с болып, және де а222 болса, онда с қабырғасына қарсы жатқан бұрышы тік болатындығын дәлелдеу керек.

Шешуі: Айталық АВС – берілген үшбұрыш, ал АВ=с, АС =а, ВС=в болсын. Катеттері А 1В 1=а және В 1С 1=а болып келген тік бұрышты А1В1С1 үшбұрышын салайық. Пифагор теоремасы бойынша оның гипотенузасы А1 В1= =с болады. Сонымен АВС мен А1В1С1үшбұрыштары үшінші белгі бойынша тең. Үшбұрыштардың теңдігінен АВС үшбұрышының С төбесндегі бұрышының тік екндігі шығады.

Ежелгі мысырлықтар жер өлшегенде мынадай тәсілді қолданған: жіпті түйін салып тең 12-ге бөлген де, ұштарын біріктіріп байлаған. Содан кейін қабырғалары 3,4 және 5 бөлікке тең (египеттік үшбұрыш) үшбұрыш шығатындай етіп жіпті жердің бетімен керіп тартады. Сонда үшбұрыштың 5 бөлік қабырғасына қарсы жатқан бұрышы тік болады.

Үйге тапсырма беру: Египет үшбұрышы

Қорытындылау, бағалау

Геометрия, 8 сынып, 3 тоқсан

Реті:34

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Перпендикуляр және көлбеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Перпендикуляр және көлбеуді білу

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

10. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

11. Үй тапсырмасын тексеру: египеттік үшбұрыш

12. Жаңа тақырып беру.

13. Практикалық кезең:

14. Үйге тапсырма

15. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы: жаңа тақырып

Пифагор теоремасынан мынандай салдар шығады: егер де бір нүктеден түзуге перпендикуляр және көлбеулер жүргізілген болса, онда көлбеулердің қай-қайсысы да перпендикулярдан үлкен болады, тең көлбеулердің проекциялары да тең болады, ал екі көлбеудің қайсысының проекциясы үлкенболса, сонысы үлкен болады.

Есеп.

АВС үшбұрышының АВ қабырғасынан х нүктесі алынған. Сонда СХ кесіндісі АС немесе ВС қабырғаларының кем дегенде бірінен кіші болатынын дәлелдеу керек.

Шешуі: Үшбұрыштың СД биіктігін жүргіземіз. Қай жағдайда да ДХ кесіндісі не АД-дан, не ВД-дан кіші болады. Бір нүктеден жүргізілген көлбеулердің қасиеті бойынша бұдан шығатыны СХ кесіндісі не АС не ВС кесінділерінің кем дегенде біреуінен кіші болады.

 

Есептер шығару кезеңі: а) Практикалық кезең: №№21, 25 (Погорелов)

Үйге тапсырма: Оқу, есеп №24

Қорытындылау, бағалау

 

 


 

Геометрия, 8 сынып

Реті:35

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Перпендикуляр және көлбеу. Үшбұрыш теңсіздігі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Үшбұрыш теңсіздігін білу

Дамытушылық: Теориялық білімдерін есептер шығару барысында дұрыс қолдана білуі.

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

6. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2. Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

7. Өткен сабақта алған білімдерін қолданып жаттығулар орындау:

9. Египеттік үшбұрыш

10. Перпендикуляр және көлбеу

8. Жаңа тақырып беру

9. Практикалық кезең

10. Үйге тапсырма

11. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы: Қысқаша қайталау.

Сұрақтарға оқушылар жауап береді:

Жаңа тақырып:

Теорема:

Үш нүкте қандай болғанмен де, ол үш нүктенің кез келген екеуінің ара қашықтығы олардың үшінші нүктеге дейінгі ара қашықтықтарының қосындысынан артық болмайды.

Үш нүкте бір түзудің бойында жатпайтын жағдайда үшбұрыш теңсіздігі – қатаң теңсіздік екенін ескеру керек. Мұның мәнісі – кез келген үшбұрыштың әрбір қабырғасы былайғы екі қабырғасының қосындысынан кіші болады.

Есеп.

Шеңбердің кез келген хордасы диаметрінен артық болмайтындығын және оның өзі диаметр болғанда ғана оған тең болатындығын дәлелдеу керек.

Шешуі: Үшбұрыш теңсіздігі бойынша АВ≤ОА+ОВ=2R, сонда шеңбердің О центрі АВ-ның бойында жатпаса, онда теңсіздік қатаң болады. Хорда центр арқылы өткенде, яғни оның өзі диаметр болып келгенде теңдік орындалады.

 

Үйге тапсырма: Оқу

Қорытындылау, бағалау

 

Геометрия, 8 сынып

Реті:36

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Үшбұрыштың теңсіздігі бойынша еасептер шығаруды білу

Дамытушық: Теореманы дұрыс қолдана білуі

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың типі: практикалық сабақ

Сабақтың түрі:

Сабақтың жоспары:

12. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

13. Үшбұрыш теңсіздігі. Теория.

14. Есептер шығару кезеңі.

15. Үйге тапсырма

16. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы: Қайталау.

Теорема:

Үш нүкте қандай болғанмен де, ол үш нүктенің кез келген екеуінің ара қашықтығы олардың үшінші нүктеге дейінгі ара қашықтықтарының қосындысынан артық болмайды.

Үш нүкте бір түзудің бойында жатпайтын жағдайда үшбұрыш теңсіздігі – қатаң теңсіздік екенін ескеру керек. Мұның мәнісі – кез келген үшбұрыштың әрбір қабырғасы былайғы екі қабырғасының қосындысынан кіші болады.

Сұрақтарға оқушылар жауап береді:Есептер шығару кезеңі:

1. Шеңбердің кез-келген хордасы диаметрден үлкен болмайтындығын және оның өзі диаметр болғанда ғана диаметрге тең тең болатындығын дәлелде.

2. Мынандай жағдайда А,В,С нүктелері бір түзу бойында жататындығын дәлелдеңдер: 1) АВ=5м, ВС=7м, АС=12м 2) АВ=10,7, ВС=17,1, АС=6,4

3. Үшбұрыштың кез келген қабырғасы оның қалған екі қабырғасының айырмасынан үлкен екенін дәлелдеңдер.

4. Қабырғалары 4см, 7 см болғанда параллелограмм диагональдарының бірі 2 см-ге тең болуы мүмкін бе?

5. Үшбұрыштың бір қабырғасы 1,9 м-ге, екіншісі 0,7 м-гетең. Ұзындығы бүтін метр санына тең болатын үшінші қабырғасын табыңдар.

6. АВ мен СД кесінділері О нүктесінде қиылысады. Жазықтықтың кез келген нүктесінен А, В, С және Д нүктелеріне дейінгі ара қашықтықтардың қосындысы ОА+ОВ+ОС+ОД қосындысынан кем болмайтынын дәлелдеңдер.

Үйге тапсырма:

Қорытындылау, бағалау

Геометрия, 8 сынып

Реті:37

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді білу

Дамытушылық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ

Сабақтың жоспары:

6. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

7. Үй жұмысын тексеру. /Тақтамен жұмыс/

8. Бекіту есептері:

- Мысалдарды талқылау

9. Жазбаша есептер

10. Үйге тапсырма

11. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Қайталау.Тік бұрышты үшбұрыш. Теория.

Сұрақтарға оқушылар жауап береді.

1)

2)

3)

4) 1+tq2

5) 1+ctq2

6) cos(900-

7) sin(900-

 

- Тақтамен жұмыс: Мысалдарды талқылау

- №№144-148

- Үйге тапсырма: /оқу/, №144/2/, 149

Қорытындылау, бағалау


 

Геометрия, 8 сынып

Реті:38

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік. Есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдікті түрлендіребілуі

Дамытушылық: алған теориялық білімдерін практикада дұрыс қолдана білу қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2. Үй жұмысын тексеру. /Тақтамен жұмыс/

3. Практикалық кезең

4. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Қайталау.

1.

2.

3.

4. 1+tq2

5. 1+ctq2

6. cos(900-

7. sin(900-

 

Сұрақтарға оқушылар жауап береді.

Практикалық кезең:

- Тест, 56 бет

- Үйге тапсырма: /оқу/, тестіні аяқтау

Қорытындылау, бағалау


 

Геометрия, 8 сынып

Реті:39

Күні:

Сабақтың тақырыбы: 300,450 және 600 бұрыштары үшін синустың, косинустың, тангенстің және котангенстің мәндері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Тік бұрышты үшбұрыштың 300,450,600 сүйір бұрыштарының мәндерін есептей білуі

Дамытушылық: алған теориялық білімдерін практикада дұрыс қолдана білу қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2. Үй жұмысын тексеру. /Тақтамен жұмыс/

3. Жаңа тақырып

4. Практикалық кезең

5. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Қайталау.

1+tq2

1+ctq2

cos(900- sin(900-

Енді 30,45 және 60 градустары үшін синус, косинус, тангенс және котангенстің мәндерін есептеуді үйренейік

Оқулық, 49 бет

1,2,3, мысалдарды тақтада көрсету, талқылау

Мәндер кестесі

300 450 600
sin
cos
tq  
ctq  

 

Сұрақтарға оқушылар жауап береді.

Практикалық кезең:№№150-157

Үйге №158

Қорытындылау, бағалау


 

Date: 2015-12-10; view: 923; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.007 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию