Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Воскресная песнь после Евангелия





 

Воскресение Христово видевше, поклонимся Святому Господу Иисусу, единому безгрешному. Кресту Твоему поклоняемся, Христе, и святое воскресение Твое поем и славим: Ты бо еси Бог наш, разве Тебе иного не знаем, имя Твое именуем. Приидите вси вернии, поклонимся святому Христову воскресению: се бо прииде Крестом радость всему миру, всегда благословяще Господа, поем воскресение Его: распятие бо претерпев, смертию смерть разруши.

 

Псалом 50‑ый

 

Слава: Молитвами Апостолов, Милостиве, очисти множества согрешений наших.

И ныне: Молитвами Богородицы, Милостиве, очисти множества согрешений наших.

Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое.

Воскрес Иисус от гроба, якоже прорече, даде нам живот вечный, и велию милость[20].

От недели Мытаря и Фарисея до пятой недели св. Четыреде‑сятницы, вместо Молитвами апостолов, после 50‑го пс. поем:

Слава: Покаяния отверзи ми двери, Жизнодавче, утренюет бо дух мой ко храму святому Твоему; храм носяй телесный весь осквернен: но яко щедр, очисти благоутробною Твоею милостию.

И ныне: На спасения стези настави мя, Богородице, студными бо окалях душу грехми, и в лености все житие мое иждих.

Помилуй мя, Боже, по велпцей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое.

Множества содеянных мною лютых, помышляя окаянный, трепещу страшнаго дне суднаго: но надеяся на милость благоутробия Твоего, яко Давид вопию Ти: помилуй мя, Боже, по велицей Твоей милости.

 

Диакон или священник:

Д. Спаси, Боже, люди Твоя…

Л. Господи, помилуй (12раз).

Возглас: Милостию и щедротами и человеколюбием Единороднаго Твоего Сына, с Ним же благословен еси, со пресвятым и благим и животворящим Твоим Духом ныне, и присно и во веки веков.

И начинаем каноны. По третьей песни малая ектения и возглас: Яко Ты еси Бог наш. По шестой песни – опять малая ектения и возглас: Ты бо еси Царь мира и Спас душ наших. По восьмой песни – Хвалим, благословим, покланяемся Господеви, поюще и превозносяще во вся веки.

Затем катавасия и бывает каждение. Диакон (или священник) возглашает: Богородицу и Матерь Света в песнех возвеличим.

 

Песнь Богородицы:

Величит душа моя Господа, и возрадовася дух мой о Бозе, Спасе моем.

Честнейшую херувим и славнейшую без сравнения серафим, без нетления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем[21].

Яко призре на смирение рабы Своея: се бо отныне ублажат мя вси роды.

Честнейшую…

Яко сотвори величие Сильный, и свято имя Его, и милость Его в роды родов боящимся Его.

Честнейшую…

Сотвори державу мышцею Своею, расточи гордыя мыслию сердца их.

Честнейшую…

Низложи сильныя со престол, и вознесе смиренныя, алчущия исполни благ и богатящияся отпусти тщи.

Честнейшую…

Восприят Израиля отрока Своего, помянути милости, якоже глагола ко отцем нашим Аврааму и семени его даже до века.

Честнейшую…

Затем девятая песнь канона. После малой ектении возглас: Яко Тя хвалят вся силы небесныя, и Тебе славу воссылаем. Если воскресенье: Свят Господь Бог наш (трижды) и ексапостиларий.

 

Посем начинаем:

Всякое дыхание да хвалит Господа.

Хвалите Господа с небес, хвалите Его в вышних. Тебе подобает песнь Богу.

Хвалите Его вси ангели Его, хвалите Его вся силы Его. Тебе подобает песнь Богу.

По стихирах Слава: стихира евангельская, или празднику, или святому. И ныне: Богородичен, в воскресенье же:

Преблагословенна еси, Богородице Дево, Воплощшим бо ся из Тебе ад пленися, Адам воззвася, клятва потребися, Ева свободися, смерть умертвися, и мы ожихом. Тем воспевающе вопием: благословен Христос Бог, благоволивый тако, слава Тебе.

Священник возглашает: Слава Тебе, показавшему нам свет.

 

Великое славословие

Слава в вышних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение. Хвалим Тя, благословим Тя, кланяем Ти ся, славословим Тя, благодарим Тя, великия ради славы Твоея. Господи, Царю Небесный, Боже

Отче Вседержителю. Господи, Сыне Единородный, Иисусе Христе и Святый Душе. Господи Боже, Агнче Божий, Сыне Отеч, вземляй грех мира, помилуй нас; вземляй грехи мира, приими молитву нашу. Седяй одесную Отца, помилуй нас. Яко Ты еси един свят, Ты еси един Господь, Иисус Христос, во славу Бога Отца. Аминь.

На всяк день благословлю Тя, и восхвалю имя Твое во веки, и в век века. Сподоби, Господи, в день сей без греха сохранитися нам. Благословен еси, Господи Боже Отец наших, и хвально и прославлено имя Твое во веки. Аминь. Буди, Господи, милость Твоя на нас, якоже уповахом на Тя.

Благословен еси, Господи, научи мя оправданием Твоим (трижды).

Господи, прибежище был еси нам в род и род. Аз рех: Господи, помилуй мя, исцели душу мою, яко согреших Тебе.

Господи, к Тебе прибегох, научи мя творити волю Твою, яко Ты еси Бог мой, яко у Тебе источник живота, во свете Твоем узрим свет. Пробави милость Твою ведущим Тя.

Трисвятое.

 

Date: 2015-10-18; view: 485; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию