Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






V. Молитвы противу враговъ бога, царя и отечества 11 page

Молитва Святому Духу

Царю́ Небе́сный, Утѣ́шителю, Ду́ше Истины, Иже вездѣ́њ сы́њй и всяњ исполня́й, Сокро́вище Благи́хъ и Жи́зни Пода́телю, прiиди́ и всели́ся въ ныњ, и очи́сти ныњ отъ вся́кiя скве́рны, и спаси́, Бла́же, ду́ши на́ша.

Ангельская пѣснь Пресвятой Троицѣ

Святы́й Бо́же, Святы́й Крѣ́пкiй, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй на́съ. (Трижды)

Малое славословiе Пресвятой Троицѣ

Сла́ва Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, и ны́нѣ, и при́сно, и во вѣ́ки вѣко́въ. Ами́нь.

Молитва Пресвятой Троицѣ

Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нањсъ; Го́споди, очи́сти грѣхи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́нiя на́ша; Святы́й, прости́ и исцѣли́ не́мощи на́ша, Имене Твоего́ ра́ди.

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Сла́ва Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, и ны́нѣ, и при́сно и во вѣ́ки вѣко́въ. Ами́нь.

Молитва Господня

Отче нањшъ, Иже есињ на Небесѣњхъ! Да святињтся Имя Твоењ; да пріињдетъ Цањрствіе Твоењ; дањ буњдетъ Воњля Твояњ, яњко на Небесињ, и на землињ; хлѣњбъ нањшъ насуњщный дањждь нањмъ днењсь; и остањви нањмъ доњлги нањша, яњко и мыњ оставляњемъ доњлжникомъ нањшымъ; и не введињ нањсъ во искушењніе, но избањви нањсъ отъ лукањваго; яњко Твоењ ењсть Цањрствіе, и Сињла, и Слањва во вѣњки. Амињнь.

Тропари покаянные [215]

Поми́луй нањсъ, Го́споди, поми́луй нањсъ; вся́каго бо отвѣ́та недоумѣ́юще, сію́ Тињ моли́тву, я́ко Влады́цѣ, грѣ́шніи прино́симъ: поми́луй нањсъ.

Сла́ва Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху.

Го́споди, поми́луй нањсъ, на Тяњ бо упова́хомъ; не прогнѣ́вайся на ныњ зѣло́ (очень), ниже́ помяни́ беззако́ній на́шихъ, но при́зри и ны́нѣ, я́ко Благоутро́бенъ, и изба́ви ныњ отъ врањгъ на́шихъ; Тыњ бо есињ Боњгъ нањшъ, и мыњ лю́діе Твои́, всињ дѣла́ Руку́ Твое́ю, и Имя Твоењ призыва́емъ.

И ны́нѣ, и при́сно, и во вѣ́ки вѣко́въ. Ами́нь.

Милосе́рдія две́ри отве́рзи нањмъ, Благослове́нная Богоро́дице, надѣ́ющіися на Тяњ да не поги́бнемъ, но да изба́вимся Тобо́ю отъ бѣњњдъ; Тыњ бо еси́ спасе́ніе ро́да Хрістіа́нскаго.

Господи помилуй (Сорокъ разъ)

Причастные стіхи

Хотяњ яњсти, человѣњче, Тѣњло Владыњчне, Страњхомъ приступињ, да не опалињшися; Оњгнь бо ењсть.

Божењственную же піяњ Кровь ко общењнію, пењрвѣе примирињся тяњ опечањлившымъ, Тањже (только тогда) дерзањя Тањинственное Брањшно яњждь.

Прењжде Причањстiя Страњшныя Жењртвы, Животворяњщаго Тѣњла Владыњчня, Сињмъ помолињся оњбразомъ со трењпетомъ.

 

Молитва Василiа Великого, 1-я

Владыњко Гоњсподи Іисуњсе Хрiстењ Боњже нашъ, Истоњчникъ Жињзни и Безсмењртiя, всеяњ твањри вињдимыя и невињдимыя Содѣњтелю, Безначањльнаго Отца Соприсносуњщный Сыњне, и Собезначањльный, премноњгiя рањди Блањгости въ послѣњднiя днињ въ плоть оболкiњњйся, и распныњйся, и погребыњйся за ныњ неблагодањрныя и злонрањвныя, и Своењю Кроњвiю обновињвый растлѣњвшее грѣхоњмъ естествоњ нањше; Сањмъ Безсмењртный Царюњ, прiимињ и моењ грѣњшнаго покаяњнiе, и приклонињ уњхо Твоењ мнѣњ, и услыњши глагоњлы мояњ. Согрѣшињхъ бо, Гоњсподи, согрѣшињхъ на Нењбо и прењдъ тобоњю, и нѣњсмь достоњинъ воззрѣњти на Высотуњ Слањвы Твоеяњ; прогнѣњвахъ бо Твоюњ Блањгость, Твояњ Зањповѣди преступињвъ и не послуњшавъ Твоињхъ повелѣњнiй. Но Тыњ Гоњсподи, Незлоњбивъ сыњй Долготерпѣлињвъ же и Многомињлостивъ, не предањлъ есињ мяњ погињбнути со беззакоњньми моињми, моегоњ всяњчески ожидањя обращењнiя. Тыњ бо рењклъ есињ Человѣколюњбче Пророњкомъ Твоињмъ: яњко хотѣњнiемъ не хощуњ смењрти грѣњшника, но ењже обратињтися и жињву быњти емуњ. Не хоњщеши бо Владыњко, создањнiя Твоењю Рукуњ погубињти, нињже Благоволињши о погињбели человѣњчестѣй, но хоњщеши всѣњмъ спастињся, и въ Рањзумъ Истины прiитињ. Тѣњмже и ањзъ, ањще и недоњстоинъ ењсмь Небесењ и землињ, и сеяњ приврењменныя жињзни, всегоњ себењ повинуњвъ грѣхуњ, и сластењмъ поработињвъ, и Твоњй осквернињвъ оњбразъ; но творењнiе и создањнiе Твоењ быњвъ, не отъчаявањю своегоњ спасењнiя окаяњнный, на Твоењ же Безмѣњрное Благоутроњбiе дерзањя прихождуњ. Прiимињ уњбо и менењ Человѣколюњбче Гоњсподи яњкоже блуднињцу, яњко разбоњйника, яњко мытаряњ, и яњко блуњднаго, и возмињ моењ тяњжкое брењмя грѣхоњвъ, грѣњхъ взењмляй мiњра, и нењмощи человѣњческiя исцѣляњяй; труждањющiяся и обременењнныя къ Себѣњ призывањяй и упокоевањяй, не пришењдый призвањти прањведныя, но грѣњшныя на покаяњнiе, и очињсти мяњ отъ всяњкiя сквењрны плоњти и дуњха, и научињ мяњ совершањти Святыњню во Страњсѣ Твоењмъ; яњко да чињстымъ свѣњдѣнiемъ соњвѣти моеяњ, Святыњнь Твоињхъ чањсть прiењмля, соединюњся Святоњму Тѣњлу Твоемуњ и Кроњви, и имѣњю Тебењ во мнѣњ живуњща и пребывањюща со Отцењмъ и Святыњмъ Твоимъ Дуњхомъ. Ей Гоњсподи Іисуњсе Хрiстењ Боњже моњй, и да не въ суњдъ ми буњдетъ причањстiе Пречињстыхъ, и Животворяњщихъ Тањинъ Твоињхъ, нињже да нењмощенъ буњду душењю же и тѣњломъ, отъ ењже недостоњйнѣ тѣњмъ причащањтися; но дањждь мињ дањже до конењчнаго моегоњ издыхањнiя, неосуждењнно воспрiимањти чањсть Святыњнь Твоињхъ, въ Дуњха Святањго общењнiе, въ напуњтiе Животањ Вѣњчнаго, и во благопрiяњтенъ отъвѣњтъ на Страњшнѣмъ Судињщи Твоемъ; яњко да и ањзъ со всѣњми избрањнными Твоињми оњбщникъ буњду Нетлѣњнныхъ Твоињхъ Блањгъ, яњже уготоњвалъ есињ люњбящимъ Тяњ Гоњсподи, въ нињхже препрослањвленъ есињ во вѣњки. Амињнь.

Молитва Іоанна Златоуста, 2-я

Гоњсподи Боњже моњй, вѣњмъ, яњко нѣњсмь достоњинъ, нижењ довоњленъ, да подъ кроњвъ внињдеши храњма душињ моеяњ; занењже вењсь пуњстъ и пањлся ењсть, и не ињмаши во мнѣњ мѣњста достоњйна, ењже главуњ подклонињти; но яњкоже съ высотыњ нањсъ рањди смирињлъ есињ Себењ, смирињся и ныњнѣ смирењнiю моемуњ; и яњкоже воспрiяњлъ есињ въ вертењпѣ и въ яњслехъ безсловењсныхъ возлещињ; сињце воспрiимињ и въ яњслехъ безсловењсныя моеяњ душињ, и во осквернењнное моењ тѣњло внињти. и яњкоже удостоњилъ есињ внињти, и свечеряњти со грѣњшники въ домуњ Сiњмона прокажењннаго; тањко извоњли внињти и въ доњмъ смињренныя моеяњ душињ, прокажењнныя и грѣњшныя; и яњкоже не отърињнулъ есињ подоњбную мнѣњ блуднињцу, и грѣњшную, пришењдшую и прикоснуњвшуюся Тебѣњ; сињце умилосењрдися и о мнѣњ грѣњшнѣмъ, приходяњщемъ и прикасањющемъ Тињ ся. и яњкоже не возгнушањлся есињ сквењрныхъ еяњ уњстъ и нечињстыхъ, цѣлуњющихъ Тяњ, нињже моињхъ возгнушањйся сквењрншихъ оњныя уњстъ, и нечињстшихъ; нижењ мењрзкихъ моињхъ и нечињстыхъ устењнъ, и сквењрнаго и нечињстѣйшаго моегоњ языњка. Но да буњдетъ мињ Угль Пресвятањго Твоегоњ Тѣњла, и Честныњя Твоеяњ Кроњве, во освящењнiе, и просвѣщењнiе, и здрањвiе смирењннѣй моењй душињ и тѣњлу, во облегчењнiе тяњжестей мноњгихъ моињхъ согрѣшењнiй, въ соблюдењнiе отъ всяњкаго дiањвольскаго дѣњйства, во отъгнањнiе и возбранењнiе злањго моегоњ и лукањваго обыњчая: во умерщвлењнiе страстењй, въ снабдѣњнiе Зањповѣдей Твоињхъ, въ прилоњженiе Божењственныя Твоеяњ Благодањти, и Твоегоњ Цањрствiя присвоењнiе; не бо яњко презирањяй прихождуњ къ Тебѣњ Хрiстењ Боњже, но яњко дерзањя на неизречењнную Твоюњ Блањгость; и да не на мноњзѣ удаляњяйся Общењнiя Твоегоњ, отъ мыњсленнаго воњлка звѣроуловлењнъ буњду. Тѣњмже молюњся Тебѣњ, яњко Едињнъ сыњй Свяњтъ Владыњко, освятињ моюњ дуњшу и тѣњло, уњмъ и сењрдце, чревесањ и утроњбы, и всегоњ мяњ обновињ; и вкоренињ Страњхъ Твоњй во удесѣњхъ моињхъ, и освящењнiе Твоењ неотъењмлемо отъ менењ сотворињ. И буњди мињ Помоњщникъ и Застуњпникъ, окормляњя въ міњрѣ живоњтъ моњй, сподобляњя мяњ и одеснуњю Тебењ предстояњнiя со Святыњми Твоињми, молињтвами и молењньями Пречињстыя Твоеяњ Мањтере, Святањго Царяњ искупињтѣля Ніколањя, Невещењствен­ныхъ Твоињхъ Служињтелей, и Пречињстыхъ Сињлъ, и всѣњхъ Святыњхъ отъ вѣњка Тебењ Благоугодињвшихъ. Амињнь.

Молитва Іоанна Дамаскина, 3-я

Владыњко Гоњсподи Iисуњсе Хрiстењ Боњже нањшъ, Едињне имѣњяй влањсть человѣњкомъ оставляњти грѣхињ; яњко Блањгъ и Человѣколюњ­бецъ прењзри мояњ всяњ въ вѣњдѣнiи и не въ вѣњдѣнiи прегрѣшењнiя. И сподоњби мяњ неосуждењнно причастињтися Божењственныхъ, и Преслањвныхъ, и Пречињстыхъ, и Животворяњщихъ Твоињхъ Тањинъ; не въ тяњжесть, ни въ муњку, ни въ приложењнiе грѣхоњвъ, но во очищењнiе, и освящењнiе, и обручењнiе Буњдущаго Животањ и Цањрствiя, въ стѣњну и поњмощь, и въ возражењнiе сопротињвныхъ, во истреблењнiе мноњгихъ моињхъ согрѣшењнiй. Тыњ бо есињ Боњгъ Мињлости, и Щедроњтъ, и Человѣколюњбiя, и Тебѣњ Слањву возсылањемъ со Отцењмъ и Святыњмъ Дуњхомъ, ныњнѣ и прињсно, и во вѣњки вѣкоњвъ. Амињнь.

Молитва Василія Великаго, 4-я

Вѣњмъ Гоњсподи, яњко недостоњйнѣ прича­щањюся Пречињстаго Твоего Тѣњла, и Честныњя Твоеяњ Кроњве: и повињненъ ењсмь, и суњдъ себѣњ яњмъ и пiюњ, не разсуждањя Тѣњла и Кроњве Тебењ Хрiстањ и Боњга моегоњ, но на Щедроњты Твояњ дерзањя прихождуњ къ Тебѣњ рењкшему: ядыњй Моюњ Плоњть, и пiяњй Моюњ Кроњвь, во Мнѣњ пребывањетъ, и АЊзъ въ нењмъ. Умилосењрдися уњбо Гоњсподи, и не обличињ мяњ грѣњшнаго, но сотворињ со мноњю по Мињлости Твоењй; и да буњдутъ мињ Святањя сiяњ во исцѣлењнiе, и очищењнiе, и просвѣщењнiе, и сохранењнiе, и спасењнiе, и во освящењнiе душињ и тѣњла, во отгнањнiе всяњкаго мечтањнiя, и лукањваго дѣяњнiя, и дѣњйства дiањвольскаго, мыњсленнѣ во удесѣњхъ моињхъ дѣњйствуемаго, въ дерз­новењнiе и любоњвь, яњже къ Тебѣњ; во исправ­лењнiе житiњя и утверждењнiе, въ возращењнiе добродѣњтели и совершењнства; во исполнењнiе Зањповѣдей, въ Дуњха Святањго общењнiе, въ нањпутiе Животањ Вѣњчнаго, во отвѣњтъ благо­прiяњтенъ на Страњшнѣмъ Судињщи Твоењмъ, не въ суњдъ или во осуждењнiе. Амињнь.

Молитва Іоанна Златоуста, 5-я

Боњже, ослањби, остањви, простињ мињ согрѣшењнiя мояњ, елињка Тињ согрѣшињхъ, ањще слоњвомъ, ањще дѣњломъ, ањще помышлењнiемъ, воњлею, или невоњлею, рањзумомъ, или неразуњмiемъ, всяњ мињ простињ, яњко Блањгъ и Человѣколюњбецъ; и молињтвами Пречињстыя Твоеяњ Мањтере, Святањго Царяњ искупињтѣля Ніколањя, Умныхъ Твоињхъ служињтелей и Святыњхъ Сињлъ, и всѣњхъ Святыњхъ отъ вѣњка Тебѣњ благоугодињвшихъ, неосуждењнно благо­волињ прiяњти мињ Святоње и Пречињстое Твоењ Тѣњло, и Честнуњю Кроњвь, во исцѣлењнiе душињ же и тѣњла, и во очищењнiе лукањвыхъ моињхъ помышлењнiй. ЯЊко Твоењ есть Цањрствіе, и Сињла и Слањва, со Отцењмъ и Святыњмъ Дуњхомъ, ныњнѣ, и прињсно, и во вѣњки вѣкоњвъ. Амињнь.

Молитва Іоанна Златоуста, 6-я

Нѣњсмь довоњленъ, Владыњко Гоњсподи, да внињдеши подъ кроњвъ душињ моеяњ; но понењже хоњщеши Ты яњко Человѣколюњбецъ жињти во мнѣњ, дерзањя приступањю: повелѣвањеши, да отъвењрзу двењри, яњже Тыњ Едињнъ создањлъ есињ, и внињдеши со Человѣколюњбiемъ яњкоже есињ; внињдеши и просвѣщањеши помрачењнный моњй поњмыслъ. Вѣњрую, яњко сiењ сотворињши; не бо блуднињцу со слезањми пришењдшую къ Тебѣњ отъгнањлъ есињ; нижењ мыњтаря отвењрглъ есињ покањявшася; нижењ разбоњйника познањвша Цањрство Твоењ отгнањлъ есињ; нижењ гонињтеля покањявшася остањвилъ есињ ежењ бѣњ; но отъ Покаяњнiя Тебѣњ пришењдшія, всяњ въ лицѣњ Твоињхъ друњговъ вчинињлъ есињ, Едињнъ сыњй Благословењнный всегдањ, ныњнѣ и въ безконењчныя вѣњки. Амињнь.

Молитва Іоанна Златоуста, 7-я

Гоњсподи Iисуњсе Хрiстењ Боњже моњй, ослањби, остањви, очињсти, и простињ мињ грѣњшному, и непотрењбному, и недостоњйному рабуњ Твоемуњ прегрѣшењнiя, и согрѣшењнiя, и грѣхопадењнiя мояњ, елињка Тињ отъ юњности моеяњ дањже до настояњщаго днењ и чањса согрѣшињхъ, ањще въ рањзумѣ и въ неразуњмiи, ањще въ словесѣњхъ или дѣњлѣхъ, или помышлењнiихъ и мыњслехъ, и начинањнiихъ, и всѣњхъ моињхъ чуњвствахъ. И молињтвами безсѣњменно роњждшiя Тяњ, Пречињстыя и Приснодѣњвы Марiињ Мањтере Твоеяњ, едињныя непостыњдныя надењжды, и предстањтельства и спасењнiя моегоњ, Святањго Царяњ искупињтѣля Ніколањя, Небењсныхъ Сињлъ Безплоњтныхъ и всѣњхъ Твоињхъ Святыњхъ, сподоњби мяњ неосуждењнно причастињтися Пречињстыхъ, Безсмењртныхъ, Животворяњ­щихъ, и Страњшныхъ Твоињхъ Тањинствъ, во оставлењнiе грѣхоњвъ и въ Жињзнь Вѣњчную; во освящењнiе, и просвѣщењнiе, крѣњпость, исцѣлењнiе, и здрањвiе душињ же и тѣњла, и въ потреблењнiе и всесовершењнное погублењнiе лукањвыхъ моињхъ поњмысловъ, и помышлењнiй, и предпрiяњтiй, и нощныњхъ мечтањнiй, тењмныхъ и лукањвыхъ дуњховъ; яњко Твоењ ењсть Цањрствіе, и Сињла, и Слањва, и Чењсть и Поклонењнiе, со Отцењмъ и Святыњмъ Твоињмъ Дуњхомъ, ныњнѣ, и прињсно, и во вѣњки вѣкоњвъ. Амињнь.

Молитва Iоанна Дамаскина, 8-я

Предъ дверьмињ Храњма Твоегоњ предстоюњ, и люњтыхъ помышлењнiй не отступањю; но Тыњ Хрiстењ Боњже, мыњтаря оправдињвый, и хананењю помињловавый, и разбоњйнику рањя двењри отвењрзый, отвењрзи мињ утроњбы Человѣколюњбiя Твоегоњ, и прiимињ мяњ приходяњща и прикасањющася Тебѣњ, яњко блуднињцу, и кровоточињвую; оњва уњбо крањя Рињзы Твоеяњ коснуњвшися, удоњбь исцѣлењнiе прiяњтъ; оњва же Пречињстѣи Твоињ ноњзѣ удержањвши, разрѣшењнiе грѣхоњвъ понесењ. АЊзъ же окаяњнный всѣњ Твоењ Тѣњло дерзањя воспрiяњти, да не опалењнъ буњду; но прiимињ мяњ яњкоже оњныя, и просвѣтињ мояњ душењвная чуњвства, попаляњя мояњ грѣхоњвныя вињны; молињтвами безсѣњменно роњждшiя Тяњ, Святањго Царяњ искупињтѣля Ніколањя, Небењсныхъ Сињлъ Безплоњтныхъ и всѣњхъ Твоињхъ Святыњхъ, яњко Благословењнъ есињ во вѣњки вѣкоњвъ. Амињнь.

Окончаніе молитвеннаго правила

Досто́йно е́сть, я́ко вои́стинну блажи́ти Тя Богоро́дицу, Присноблаже́нную и Пренепоро́чную и Ма́трь Бо́га на́шего. Честнѣ́йшую Херувíмъ и Славнѣ́йшую безъ сравне́нiя Серафíмъ, безъ истлѣ́нiя Бо́га Сло́ва ро́ждшую, сущу́ю Богоро́дицу Тяњ велича́емъ.

Сла́ва Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, и ны́нѣ, и при́сно, и во вѣ́ки вѣко́въ. Ами́нь.

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Го́споди, Iису́се Хрiсте́, Сы́не и Сло́ве Бо́жiй, рањди Имени Твоего́ Святањго, и моли́твъ Пречи́стыя Твоея́ Ма́тре, Царя́ искупи́тѣля Нiкола́я и вcѣ́хъ Святы́хъ, поми́луй на́съ и мíръ Тво́й. Ами́нь.


<== предыдущая | следующая ==>
V. Молитвы противу враговъ Бога, Царя и отечества 10 page | Молитвы передъ Святой Чашей

Date: 2016-05-18; view: 201; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию