Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Прежелательного к Богу благодарения о благодеяниях Его





 

1. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко сотворил мя еси по образу Своему и по подобию, и от небытия в бытие привел мя еси, славою и честию венчал еси. Не сотворил мя еси зверем, ни скотом, ни инем коим животным, но человеком, разумною тварию; безсмертием и самовластием душу мою почтил еси. Аще бо и разлучаемся временно плотию, но на лучшее преселение преходим, душею же безсмертне пребываем во веки, не на тысячу лет, не на две, или три тысячи, но во веки вечныя, конца неимущия. Аще бо кто благодарен и виновен бывает врачем за малое точию некое недуга врачевание, — колико аз паче, Господи, Иже мя всего цела, действенна, жива, здрава от небытия в бытие привел еси, и во веки безконечныя устроил мя еси!

2. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко вся мене ради туне сотворил еси: мене ради — небо, земля, солнце, луна и все звездное небесное украшение; мене ради — зверие, скоти, птицы пернаты, всяко животно; мене ради — моря, реки, источники, озера, рыбы, киты превеликия; мене ради — леса, дубравы, пустыни различныя, древеса плодоносна; мене ради — зелия, корения, семена, овощия различна; мене ради — вся видимая и невидимая сотворена суть, о Боже мой!

3. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко вся о мне праведне и милосердие устроил еси, и непрестанно промышляеши о душе моей: защищавши мя, сохраняеши мя, покрывавши, заступавши душу мою, даруеши ми крепость, здравие, живиши мя, вразумляеши мя и просвещаеши, пособствуеши и помогавши ми, руководствуеши, и наставляеши мя на всякая дела благая. Вся праведне, и милосердие, и благоутробне о мне устроил еси.

4. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко Ты Бог всесилен сый, мене ради, человек был еси, а мене соединиши Себе во едино. Не возгнушался еси взяти наша на Ся, яко да нам всего Себе отдаси. Мене ради — во яслех положен был еси; мене ради пеленами повит был еси, одеваяй небо облаки; мене ради — осмидневне обрезан был еси; мене ради бежал еси во Египет; мене ради — во Иордан крестился еси; мене ради — пречистую главу Свою Предтечи приклонил еси, да мене вознесеши горе; не требуя крещения, мене ради крестился еси, да мене очищение крещением подаси.

5. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко мене ради — биен, безчестим, оплеван, заушен, связан, терновым венцем увязен был еси. Мене ради — кровь Свою пречистую излиял еси. Мене ради умер еси плотию, да оживши мя духом и жизнь вечную ми подаси. Мене ради — во гробе положен был еси. Мене ради — тридневно из гроба воскресл еси, да всем нам из гроба воскресение даруеши.

6. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко, аще и тьмами тем пред Тобою согрешаю, — милостив приемлеши мя кающагося. Колико аз пред Тобою согрешаю? Ты же единаче мя не отметаеши. Колико пред Тобою преступаю? Ты же не отвращаеши мя. Колико падаю? Ты же возставляеши мя, долготерпиши, не абие смерти мя предаеши, даже до последняго издыхания, даже до последния кончины, когда обращуся к Тебе, когда к Тебе припаду, каяся: Ты же милостивне кающагося мя приемлеши.

7. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко дал еси закон Твой пред очи мои, дал ми еси увидети волю Твою Святую, не отринул мя еси крещения, не оставил мя еси во иноверстве, или пагубной ереси погружену быти, причастника мя пречистым Твоим тайнам сотворил еси, кровию Своею искупил еси, наследника мя царствия небеснаго соделал еси!

8. Благодарю Тебе, Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко исторгнул мя еси от молвы и мятеж мира сего, и привел мя еси во ограду словесных овец Твоих, и избрал мя еси Себе в служение, — служителя мене соделал еси Себе, аще и недостоин есмь. Обильно благодать Твою надо мною простерл еси, удобен путь ко спасению мене показал еси. — Вся мене открыл еси, вся пред очи мои предложил еси, ничтоже от мене утаено оставил еси.

9. Благодарю Тя Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко ни в чемже мя скудна оставил еси, но во всем изобилую: не терплю глада и мраза тленных ради вещей, не волнуюся не потопляюся в реках, не претерпеваю бед на пути ради житейских вещей, не смущают мя великия долги, не налегают мя царския зельныя дани, не изгоняют мя на работу нуждную, плавания нуждная морская не предлежат ми, ничтоже от сих претерпеваю, яко же прочии человецы терпят, и тьмами тем страждут, дани дающе многи, скорби и напасти терпяще. Аз же вне сего есмь, Твоею пресвятою благодатию, свобод, аще бо и потруждуся в чем, и претерплю что мало; но и се не ради тленных, но ради пребывающих во веки. Тако, глаголю, удобен путь показал ми еси ко спасению, Господи, удобно царство небесное устроил еси, туне все нам даровал еси!

10. Благодарю Тя Господа моего, Благодетеля прещедраго, яко малаго ради некоего благоугождения, жизнь вечную, царство небесное дати ми обещал еси. Сам сотворивый, Сам создавый мя, и вся ко благоугождению давый, жизнь вечную туне даруеши, не на время некое мало, не на время некое кратко, не на сто лет или на тысящу, или тысящи тысящей, но во веки вечныя, конца не имущия. Слава неисповедимому Твоему милосердию, Господи! Слава пречудному устроению Твоему, Пресвятый Царю! Слава неизреченней и непостижимей Твоей благостыни и премудрости, Человеколюбче Господи! Яко Тебе подобает всякая слава, честь и держава, со Отцем и с Пресвятым и благим и животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков, аминь!

 

Date: 2015-05-23; view: 312; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.007 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию