Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 87. Повторення вивченого матеріалу





Мета: повторити лексико-граматичний матеріал за темою «Лондон»; удосконалювати мовні та мовленнєві навички та вміння в межах теми.

Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning boys and girls. I’m glad to see you. Today we continue our talk about London. What do you know about London?

P1. London is a the capital of the United Kingdom. It is a big city.

Т. What does the word “royal” mean?

P2. Royal means belonging to a Queen or a King.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 1, с. 174.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. Today at the lesson we are going to speak about wonderful places in London connected with the most important English kings and queens.

ü What do you know about London Sights?

1. Trafalgar Square.

2. British Museum.

3. The Tower of London.

4. London’s Big Ben.

5. The London Eye.

6. Westminster.

Рольова гра «Зустріч друзів»

1. Саша приїздить до Лондона до свого друга по листуванню.

Sasha. Hello, Mike. I’m glad to see you. This is great! I’ve heard and read so much about London. I’ve always wanted to visit it.

Mike. Hello Sasha. I’m also glad to see you here, in London. There are very many places of interest and I don’t actually know with what to start.

Sasha. I would like to see Trafalgar Square, The Tower, St. Paul’s Cathedral, and many other sights. And I’d be very happy to visit the Olympic Park.

Mike. Well, why don’t we go to the Tourist Information Office to get some ideas what we should see?

2. У туристичній агенції.

Mike. Hello, could you give us some information about London’s most famous sights?

Information Officer. What have you already seen in London?

Sasha. We haven’t seen anything yet. I have only just come from Russia.

Information Officer. Have a look at the leaflets over there and take what you like.

Sasha. Let’s start with a London sightseeing tour on a doubledecker bus.

Mike. Sounds interesting. Let’s go to Trafalgar square. The tour starts from there.

Розігрування діалогів у парах

Впр. 3, 4, с. 175.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Міні-вікторина

1. What colour are the London taxis?

2. What colour are the telephone boxes?

3. What colour are the post-office boxes?

4. Who is the architect of St. Paul’s Cathedral?

5. Where can you see the Poet’s corner?

6. What can you see in front of the Buckingham palace at 11.30?

7. What is situated in the centre of Trafalgar square?

8. What birds is the symbol of Tower?

9. How many chambers are there in the British Parliament?

10. Where is the London Zoo situated?

Keys: 1 black; 2 red; 3 red; 4 Sir Christopher Wren; 5 in Westminster Abbey; 6 Changing of the Guard; 7 Nelson column; 8 ravens; 9 two; 10 in Regent’s Park.

Підбиття підсумків уроку

1. I think our lesson was useful as you have known a lot of interesting things about London. Most of you have done it quite well. Thank you very much.

Домашнє завдання

Індивідуальні завдання (залежно від рівня підготовки учнів).

Урок 88. Проектна робота «Моя остання подорож»

Мета: узагальнити та систематизувати знання, уміння та навички з теми «Подорож» у вигляді проектної роботи.

Обладнання: підручник, матеріали для проектної роботи.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

1. Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу. Фонетична зарядка

□ East or west — home is the best.

□ There’s no place like home.

□ A journey of a thousand miles begins with a single step.

1. Look at the words below and try to do the matching between words and definitions.

1) travel a) a long trip, especially in a ship
2) journey b) to move from one place to another
3) voyage c) the bags carried by the people who are traveling
4) luggage d) a good or useful quality that something has
5) advantage e) a trip from one place to another

1. Remember your last travel. For this lesson you’ve brought some photos and you’re ready to tell us all about your travelling. So let’s make posters about it.

Етапи проектної роботи

Впр. 2, с. 179.

1. Обрати кілька фото з останньої подорожі.

2. Написати кілька речень про кожне фото.

3. Виготовити постер.

4. Презентувати в класі власні постери.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Рефлексія

ü Tell your friend about your last trip.

Where did you travel last year? I went to Great Britain.

How was the trip? In the expensive hotel.

Where did you stay? Did you like it there?

What did you do there? Very much.

I learned English, went shopping, and took lots of pictures.

Підбиття підсумків уроку

1. You were very active, smart and hard-working today. Thank you for the work. Your marks are...

Домашнє завдання

Впр. 1, с. 178.

Date: 2016-08-30; view: 186; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию