Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 57. Улюблена їжа мого друга





Мета: актуалізувати лексику за темою, практикувати учнів у вживанні тематичної лексики, формувати навички діалогічного мовлення та монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам'ять, увагу, творчість; вміння самостійно працювати; сприяти загальнокультурному розвитку учнів, умінню спілкуватися; виховувати культуру спілкування, зацікавленість у розширенні своїх знань.

Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, boys and girls! How are you? I’m very glad to see you at our lesson. Today we’ll continue to work at the topic “Food and Drinks” and discuss the question what we like to eat.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 6, с. 108.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. As for me, I like to eat some tasty foods. I like chocolate very much and also I like meat, fish, fruit and, of course, vegetables, especially cucumbers and tomatoes. But I don’t like sweet pies and buns. And what about you? What do you like to eat?

P1. I like to eat sweets and cakes.

P2. I like to eat sausage.

P3. I prefer pizza, etc.

Т. Do you like oranges?

P4. I like oranges very much.

T. And what about onions?

P5. I don’t like onions.

Робота в парах

T. Now we’re going to work in pairs. Take turns to ask and answer the questions. Add information.

Example:

P1. Do you usually eat a big breakfast?

P2. No, I don’t. I usually have a sandwich and a cup of tea. What about you?

P1. I usually have a big breakfast. I have a bowl of cereal, eggs and a toast.

  You Your friend
Do you eat a big breakfast?    
Do you cook breakfast by yourself?    
When do you eat your breakfast?    
What do you drink in the morning: tea or coffee?    
Do you like to eat fast food in the morning?    
Do you eat rice or potato in the morning?    

T. Now tell the class what you have learnt about your friend.

Example:

I’ve learnt that Andrew eats a big breakfast. He usually has bacon and eggs, toasts with jam and a cup of tea for breakfast. Andrew has his breakfast at 7.30. He doesn’t like to eat fast food in the morning. He doesn’t eat rice but he eats mashed potato.

Виконання завдань

Впр. 1, с. 109.

Впр. 2, с. 109.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

T. Today you’ve worked very hard, have been very active. During today’s lesson you have learnt a lot of interesting information and improved your speaking skills.

Домашнє завдання

Впр. 3, с. 109.

Урок 58. Проектна робота «Традиційна українська їжа»

Мета: формувати навички діалогічного та монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання, продовжувати вчити створювати та презентувати проекти; розвивати мовну інтуїцію, розвивати фонематичний та інтонаційний слух, розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам'ять, увагу, творчість; розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання, заохочувати до вивчення нового.

Обладнання: підручник, матеріали до проектної роботи.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson. Today we’re going to discuss some questions about meals which we eat every day and we’ll make and present a project “Traditional Ukrainian Food”.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 3, с. 109.

Уведення в іншомовну атмосферу

1. Choose the Ukrainian food:

a) macaroni, borsch, omelette, holubtsi

b) borsch, cabbage soup (kapusniak), holubtsi

c) deruny, beefsteak, omelette, cabbage soup (kapusniak)

d) pudding, omelette, macaroni, beefsteak

e) pizza, holubtsi, omelette, macaroni, pudding

2. Is it true?

a) Hot dog is a fast food.

b) Pizza is a favourite German dish.

c) Borsch is a favourite Ukrainian dish

3. Borsch is made of:

a) potatoes, fruit, beans, meat

b) meat, carrots, cream, beans

c) beet, meat, tomato sauce, potatoes, cabbage

d) beet, macaroni, cabbage, lettuce, cheese

e) carrots, cream, soup, potatoes

Робота в групах над проектом «Традиційні українські страви»

Т. Now we are going to work in groups. You have some pictures of different products at your desks. Imagine that a group of foreign students is coming to our gymnasia. Glue the pictures to make a poster “Traditional Ukrainian Food” for a poster display.

Діти виготовляють плакати, добираючи потрібні малюнки.

T. Are you ready? Then put your posters on the blackboard and describe them.

Діти по черзі захищають свої проекти.

Group1

P1. Here you can see how to make a wonderful traditional Ukrainian dish — borsch.

P2. Borsch is very delicious food.

P3. Borsch is my favourite food.

P4. My mum’s borsch is the best borsch I’ve ever eaten.

P5. To cook borsch we need: meat, beetroots, carrots, onions, potatoes, a head of cabbage, pepper, tomatoes, salt and sour cream.

P6. There are a lot of vitamins in borsch.

P7. Borsch is tasty and useful.

P8. Borsch is our traditional food, etc.

Group 2

P1. My favourite dish is varenyky.

P2. Varenyky is a traditional Ukrainian dish.

P3. My mother cooks varenyky with cheese, potato, cabbage and berries.

P4. The most delicious dish for me is varenyky with cherries.

P5. Varenyky with cherries are sweet and juicy.

P6. When I visit my granny she always cooks my favourite va- renyky with cherries.

P7. To cook varenyky with cherries we need: flour, water, eggs, salt, sugar and cherries.

P8. I can eat varenyky with cherries every day, etc.

Учитель оцінює роботи груп та окремих учнів.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. You’ve worked very hard; many of you have been very active.

During today’s lesson you have learnt how to discuss questions about meals which we eat every day and how to make and present projects “Traditional Ukrainian Food”.

Домашнє завдання

Індивідуальні завдання (залежно від рівня підготовки учнів).

Date: 2016-08-30; view: 207; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию