Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Unit 3. Cafes and shops





Урок 49. Їжа

Мета: ознайомити учнів із новими ЛО; тренувати учнів в аудіюванні та вживанні ЛО; удосконалювати навички читання та перекладу, усного мовлення; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам'ять, увагу; виховувати інтерес до вивчення англійської мови, повагу до вчителя, розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання.

Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

T. Good morning, children! I’m glad to see you. I think you’re well. I hope we’ll have a wonderful time together. Let’s begin our lesson. Today we are going to work at the topic “Food and Drinks”. You’ll learn new words and find out what food we must eat to be healthy, how to make your healthy diet and speak about the right food, our habits of eating.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу. Фонетична зарядка

1. It is very good and sweet and it is so good to eat. (Яблуко)

2. A cup of coffee hot in a proper coffee pot. (Кава)

3. I scream you scream, we all scream for ice-cream. (Морозиво)

4. Give me an orange, orange, orange. I don’t like to eat porridge, porridge, porridge.(Апельсин)

5. A big fresh-frozen fried fish is on a dish.

6. The cook took a good look at the cookery book.

7. I like the way you look I like the way you cook.

T. Children, do you remember any poems about food?

P1

I like pizza,

You like cheese,

We like ice-cream,

Ice-cream, please!

P2

I like coffee,

You like tea,

I like you and

You like me!

P3

Milk and bread for little Fred.

Tea and jam

For brother Sam

But I drink orange juice

Cocoa, milk, tomato juice

And sometimes

In a tall green glass

P4

On Sunday I like steak and chips

On Monday bread and cheese

On Tuesday Coca-Cola

And pizza... mmm, yes, please

T. Let’s remember some English tongue-twisters about food and drinks. Now answer my questions:

1. How many meals a day do you have?

P1. I have three meals: the breakfast, the dinner and the supper.

2. What is your typical breakfast?

P2. I like a sandwich, porridge, eggs, cheese and a cup of tea.

P3. As for me I like sausage sandwiches and cocoa for breakfast.

P4. I usually eat bread and butter, eggs and juice for breakfast.

3. What is your favourite food?

P5. My favourite food is spaghetti.

P6. I like pizza.

P7. I prefer the fried potatoes and a bottle of Cola.

4. Can you cook?

P8. Yes, I can. I always help my mother cooking.

P9. As for me, I can’t cook.

Говоріння, робота з лексичним матеріалом

Впр. 1, с. 92.

Впр. 2, с. 93.

Впр. 3, с. 93.

Впр. 4, с. 94 (усно).

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. Today you’ve worked very hard; many of you have been very active. Also you have learnt what food we must eat to be healthy and how to make your healthy diet.

The lesson is over. Your marks are... Good-bye.

Домашнє завдання

Впр. 4, с. 94 (письмово).

Урок 50. Види їжі

Мета: ознайомити учнів із новими ЛО; тренувати учнів в аудіюванні та вживанні ЛО; удосконалювати навички читання та перекладу, усного мовлення; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам'ять, увагу; виховувати інтерес до вивчення англійської мови, повагу до вчителя, розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання.

Обладнання: підручник, картинки, фотографії.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start lesson. Today we continue to work at the topic “Food and Drinks”. You’ll learn new words and continue to speak about the right food, our habits of eating.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 4, с. 94.

Уведення в іншомовну атмосферу

ü Answer the questions.

1. What food do you like to eat?

2. What food is very useful for us?

3. What food isn’t useful for our health?

4. Make a list of your diet which must contain all the things we need, such as vitamins and minerals.

5. Now read your notes, please.

Example:

P1. As for me I like to eat sweets, chocolate, cakes and ice-cream. I know that the useful food for us is cheese, milk, eggs, bread, fruit and vegetables. Chips and sweets aren’t useful for us. So I made my healthy diet. It contains butter, cheese, cornflakes, bread, eggs, nuts, beans, fruit, vegetables, milk and sour cream.

1. Now you know that we must eat the right food. And all of you have to remember the proverb “Good health is above wealth”.

Діти повторюють і заучують прислів’я.

Введення нової лексики

С. 96.

Говоріння

Впр. 2, с. 94-95.

Читання

Впр. 3, с. 96.

Письмо

Впр. 1, с. 94.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

1. Our lesson is almost over. Did you enjoy it? What new things have you learned today?

Now you know that we must eat the right food. And all of you have to remember the proverb “Good health is above wealth”.

Домашнє завдання

Впр. 5, с. 97.

Урок 51. Види їжі

Мета: ознайомити учнів із новими ЛО; тренувати учнів у вживанні ЛО; навчити учнів уживати ЛО, засвоєні на попередньому уроці; формувати навички монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання, навички читання; розвивати мовну інтуїцію, розвивати фонематичний та інтонаційний слух, уміння передавати зміст почутого, розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам'ять, увагу; розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання, заохочувати до вивчення нового.

Обладнання: підручник, зошити, словники, картинки.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson. Today we continue to work at the topic “Food and Drinks”. Also today you’re going to learn new words and speak about meals you usually have during the day.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 5, с. 97.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. As for me, I like poems very much. And what about you? Do you like poems?

Ps. Yes, we do.

Т. OK. Let’s listen to a wonderful poem “Breakfast Time”.

BREAKFAST TIME

(by Georgie Adams)

The juice in the mixer goes whee-whee-whir.

The cereal in my bowl goes crickle-crackle-snap!

The milk from the jug goes splish-sploosh-splosh!

The bacon in the pan goes sizzle-fizzle-splat!

The bell on the stove goes ping-ting-a-ping.

The coffee in the pot goes puff-podle-pop!

My teeth on the toast go crunch-crunch-crunch.

And daddy in the car goes peep-beep-parp!

“It’s time to go to school!”

Гра "Snake"

ü Find the name of fruit and vegetables and write them in your copybooks.

Гра "Favourite dish"

1. What is your favourite dish?

P1. My favourite dish is a meat soup.

P2. My favourite dish is fried potato.

P3. My favourite dish is borsch.

P4. My favourite dish is sausage.

P5. My favourite dish is fish.

Виконання завдань

1. Now your task is to finish sentences.

Діти повторюють початок речення і закінчують його.

1. People have got four meals a day:... (breakfast, lunch, dinner and supper).

2. Breakfast time is between... (seven and nine o’clock).

3. Lunch time is between... (eleven and twelve o’clock).

4. Dinner time is between... (two or four o’clock).

5. Supper time is between... (seven and eight o’clock).

6. You have cards on your desks. You can see words there. Your task is to make up the sentences with these words.

7. breakfast / like / people / light / some.

8. people / the / to eat / other / breakfast / big / prefer.

9. with / tea / drink / people / milk / English.

10. tea / lemon / is / tea / with / Russian / it / in.

11. the / meal / of / day / is / the / dinner / biggest.

Keys:

1. Some people like light breakfast.

2. The other people prefer to eat big breakfast.

3. English people drink tea with milk.

4. Russian tea is tea with lemon in it.

5. Dinner is the biggest meal of the day.

6. Now look through the text again and answer my questions:

7. What do people usually eat for breakfast?

P1. They usually eat bread and butter, curds, porridge, eggs, cheese or sausage sandwiches for breakfast.

2. What do they drink after breakfast?

P2. They drink tea, coffee, milk, juice or cocoa.

3. What do people usually eat for dinner?

P3. People usually eat a plate of soup, meat or fish and potatoes or spaghetti for dinner. Also they have a cup of tea with sweets or cookies or a glass of juice.

4. What do people like to eat for dessert?

P4. They like to eat berries, fruit or ice-cream for dessert.

5. What do people have for supper?

P5. People have sausages, a pudding or pancakes and a glass of milk for supper.

6. What do we say if a person eats well?

P6. If a person eats well, we say, “He is a good eater”.

7. What do we say if a person doesn’t eat well?

P7. If a person doesn’t eat well we say, “He is a poor eater”.

Читання

Впр. 4, с. 96.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. Today you’ve worked very hard, many of you have been very active. Also you have learnt new words and have spoken about meals you usually have during the day.

Домашнє завдання

Впр. 6, с. 97.

Date: 2016-08-30; view: 222; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.007 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию