Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 40. Повторення вивченого матеріалу





Мета: узагальнювати та систематизувати знання учнів у межах теми «Спорт»; вдосконалювати навички усного та писемного мовлення; виховувати культуру спілкування.

Обладнання: підручник, матеріали для завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, pupils. How are you? Who is on duty today?

Ps. Good morning. I’m on duty today.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

I like riding by bicycle,

I’m fond of playing chess,

My friend is good at judo-

We are keen on sport as you can guess.

And every kind of sport for sure

As it can even illness cure

And can for every girl and boy

Bring many moments of joy.

The proverb reads for everybody:

“The sound mind in a sound body!”

1. So, what proverb about Sport do we know? Very well, a lot of thanks. And now we’ll have some kind of events.

Today there’re five teams, but we all have the same motto: “Bigger, stronger, faster”. You know, that was the motto of the Olympic Games. And I prepared the first task for you. The game’s name’s “Make up a word”. You should put the letters on these cards in the correct order. Then you will have some Sports word and win one ball for your team. Let’s begin.

ü Making up words from the letters.

Team 1

1. O, M, C, N, H, I, P, A.

2. A, C, T, M, H.

3. O, T, F, L, B, A, L, O.

Team 2

1. N, S, T, E, I, N.

2. K, I, S, T, A, G, N.

3. C, A, R, E.

Team 3

1. I, I, K, S, G, N.

2. N, I, R, N, U, G, N.

3. P, I, G, J, M, U, N.

Team 4

1. L, G, A, O.

2. M, I, W, N, M, G, I, S.

3. K, O, C, Y, H, E.

Team 5

1. K, T, A, R, A, E.

2. M, B, I, G, C, L, I, N.

3. N, F, I, G, E, C, N.

Keys: champion, match, football, tennis, skating, race, skiing, running, jumping, goal, swimming, hockey, karate, climbing, fencing.

Читання та аудіювання

1. Today there’re three teams. All teams will get four cards with the information about the Olympic Games. Your task is to put four cards in proper order, together, chose one representative of your team, who will retell the text to us. We have three teams and there’ll be three retellings. Get ready!

Card 1

The first Olympic Games took place in Greece more than six hundred years ago. They had the competitions not only in sport, but in music, speaking and theatre performances as well. Only men could take part in them, but not women.

Card 2

Then for one thousand and five hundred years nothing was heard of them. The modern Olympic Games began again in 1896 and nine countries took part in them. The Olympics took place in Greece, but after that every four years the Olympic moved to another city.

Card 3

The Olympic Games take place every four years. During the two world wars there were no Olympic Games because they can’t take place in a country which is at war. During the Olympic Games there are competitions in many kinds of sport like running, jumping, swimming, athletics and others.

Card 4

Winter Olympic Games first took place in 1924, and they were the same year as summer Olympic Games. But after starting in1994, the Winter Olympic Games take place two years after Summer Games. Sportsmen from many countries take part in skiing, hockey, skating and other sports.

ü Choose the correct answer.

1. Where were the first Olympics?

2. a) in Rome;

3. b) in Greece;

4. c) in Egypt.

5. How many events were there?

6. a) one;

7. b) three;

8. c) two.

9. What was the prize for the winner at the first games?

10. a) a plum;

11. b) an orange;

12. c) an apple.

13. How often are the Olympics held?

14. a) every five years;

15. b) every three years;

16. c) every four years.

17. How many prizes are there for the each event?

18. a) one;

19. b) three;

20. c)

21. Are there Winter Olympic Games?

22. a) Yes, there are;

23. b) No, there aren’t;

24. c) Every two years.

25. How many rings does the Olympic flag have?

26. a) four;

27. b) six;

28. c)

29. The Olympic flag shows the colours of....

30. a) Greek flag;

31. b) flags of all countries;

32. c)

Keys: 1 b, 2 a, 3 c, 4 c, 5 b, 6 c, 7 c, 8 b.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Рефлексія

Т. Please, tell me what have we learnt today and what do you think about sports?

Підбиття підсумків уроку

Т. The lesson is over. Thank you for your work and attention! Your marks are. Good-bye.

Домашнє завдання

Індивідуальні завдання (залежно від рівня підготовки учнів).



Урок 41. Урок домашнього читання. Байка Езопа «Черепаха та Заєць»

Мета: вчити учнів висловлювати судження про головні проблеми, порушені байкарями; акцентувати увагу школярів на особливостях побудови байок, вчити порівнювати тексти на основі тематичної та образної спорідненості; розвивати навички аналізу художнього твору, виразного читання байок; виховувати позитивні риси характеру, зацікавленість творчістю видатних байкарів.

Обладнання: підручник, портрет Езопа, ілюстрації до байки «Черепаха та Заєць».

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, boys and girls!

Ps.

Good morning, good morning!

Good morning to you!

Good morning, our teacher,

We are glad to see you!

Т. Thank you. I am glad to see you too. Let’s start our lesson. Who is on duty today?

P. I am on duty today.

Т. What date is it today?

P. Today is the... of...

Т. Who is away?

P. All are present today.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. Розпочати урок я хочу з однієї історії, яка трапилась дуже давно (байка Езопа «Черепаха і Заєць»).

Черепаха і заєць сперечалися, хто з них швидший. Призначили вони час і місце змагання і розійшлися. Та Заєць, розраховуючи на свою природну швидкість, не став бігти, а розлігся біля дороги та й заснув. А Черепаха розуміла, що рухається вона повільно, і тому бігла без зупинки. Так вона оббігла сплячого Зайця і здобула перемогу.

1. Як називається твір, який ви прослухали?

2. Чому ви так вирішили?

Правильно, ви прослухали байку «Черепаха і Заєць», автором якої є відомий давньогрецький байкар Езоп. Ця байка навчає людину поважати природні здібності та не забувати, що без старанної праці досягти чогось у житті майже неможливо.

Вправа «мікрофон»

1. Які моменти байки нам вказують на те, що перед нами не просто казка?

2. Зверніть увагу на ситуації: чи трапляються такі ситуації серед звірів? (Це життєві ситуації людей)

Байки писали в найдавніші часи, тому їх уважають ровесницями міфів. Найвідомішим байкарем був Езоп, жив він так давно, що нас не дійшли певні відомості про нього. Відзначався він неабияким розумом. Про мудрість Езопа складали цілі легенди, які свідчили, що він був розумніший за своїх сучасників і повчав їх байками.

Припускають, що Езоп написав 426 байок. Більшість з них була зібрана в окрему книгу вже після його смерті.

Літературний диктант

1. Назвіть жанр твору про Зайця і черепаху, який ви щойно прослухали. (Байка)

2. Назвіть ім’я засновника байкарського мистецтва. (Езоп)

3. Найвідоміший французький байкар. (Лафонтен)

4. Всесвітньовідомий російський байкар. (І. Крилов)

5. Як називають авторів байок? (Байкарі)

Читання байки та виконання завдань до тексту

Впр. 1, с. 86.

Впр. 2, с. 87.

Впр. 3, с. 87.

Про які природні якості людини йдеться у творі? (Твір навчає поважати природні здібності людини: працьовитість, бажання самоствердитись, досягти успіху. Без старанної праці досягти чогось у житті майже неможливо.)

Робота з ілюстраціями до байки

□ Які події зображено на них?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. The lesson is over. Thank you for your work and attention! Your marks are... Good-bye.

Домашнє завдання

Впр. 4, с. 87.

Date: 2016-08-30; view: 237; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.005 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию