Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 13. Я, моя сім'я та друзі. Ступені порівняння прикметників та прислівників





Мета: повторити вивчений лексико-граматичний матеріал; удосконалювати навички усного та писемного мовлення.

Обладнання: підручник, матеріали для завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, boys and girls!

Ps.

Good morning, good morning!

Good morning to you!

Good morning, our teacher,

We are glad to see you!

Т. Thank you. I am glad to see you too. Let’s start our lesson. Who is on duty today?

P1. I am on duty today.

Т. What date is it today?

P1. Today is the... of...

Т. Who is away?

P1. All are present today.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 5, 6, с. 31.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. Today at our lesson we shall meet Hobbit, the character of English fairy-tales. Hobbit is writing a book of records. He needs to collect all possible information. There will be several chapters in his book. Your task is to help Hobbit collect information and show your knowledge of English.

Фонетична зарядка

Т. But first we must train our tongues. Повторюйте за мною слово, якщо почуєте звук:

□ [a:]: farm, London, country, garden, funny, path, cart.

□ [au]: road, owl, cow, ocean, town.

□ [eı]: whale, flowerbed, mountain, favourite, today.

□ [ı]: live, hill, sea, bridge, windmill, eagle, field, city.

She sells sea shells on the seashore. I’m sure.

Повторення правил утворення вищого та найвищого ступенів порівняння прикметників та прислівників

С. 31, 32, 33.

Fairy-tale characters.Робота з малюнками

Т. Hobbit wants to know about different fairy-tale characters. Compare them.

1. Winnie is the funniest animal.

2. Father Carlo is taller than Buratino.

3. Buratino’s nose is the longest.

4. Malvina is more beautiful than Fox Alice.

5. Who is the most beautiful character?

6. Who is the worst character?

Виконання вправ

Впр. 1, с. 32.

Впр. 2, с. 32.

Впр. 3, с. 33.

Впр. 4, с. 33.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. Thank you for your work. You did your best this lesson. Good-bye.

Домашнє завдання

Впр. 5, 6, с. 33-34.

Підготуватися до проектної роботи.

Урок 14. Проектна робота «Про мене та мою родину»

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів за темою «Про мене та мою родину» у вигляді проектної роботи.

Обладнання: підручник, матеріали для проектної роботи.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, boys and girls!

Ps.

Good morning, good morning!

Good morning to you!

Good morning, our teacher,

We are glad to see you!

Т. Thank you. I am glad to see you too. Let’s start our lesson. Who is on duty today?

P1. I am on duty today.

Т. What date is it today?

P1. Today is the... of...

Т. Who is away?

P1. All are present today.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Впр. 5, 6, с. 33-34.

Уведення в іншомовну атмосферу

Т. Answer my questions.

1. Are you alone in the family or have you got sisters and brothers?

2. Is it good or bad to be alone in the family?

3. Have you got a younger sister or brother?

Т. Many famous people are fond of something. Look at the pictures and tell about their interests. Use the phrase “to be + fond of + Ving”:

Elizabeth is fond of breeding of dogs, taking photos, travelling. Charles is fond of watching of birds. Diana was fond of dancing. Harry is fond of making films. William is fond of swimming, playing football, rugby, hockey. Kate is fond of playing volleyball.

Проектна робота

Впр. 1, с. 34.

Впр. 2, с. 34 — виготовлення постеру про родину.

Учні демонструють постери або родинні дерева та розповідають про родину, використовуючи знання рис характеру, назв професій, ступенів порівняння прикметників.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

Т. Thank you for your work. You did your best this lesson. Good-bye.

Домашнє завдання

Підготувати розповідь про свою родину.

Урок 15. Узагальнювальний урок за темою «Про мене, мою сім'ю та друзів»

Мета: повторити вивчений лексико-граматичний матеріал; удосконалювати навички усного та писемного мовлення.

Обладнання: підручник, матеріали для завдань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання

Т. Good morning, boys and girls!

Ps.

Good morning, good morning!

Good morning to you!

Good morning, our teacher,

We are glad to see you!

T. Thank you. I am glad to see you too. Let’s start our lesson. Who is on duty today?

P1. I am on duty today.

T. What date is it today?

P1. Today is the... of...

T. Who is away?

P1. All are present today.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Перевірка домашнього завдання

Розповіді учнів про свою родину.

Уведення в іншомовну атмосферу

T. Згадайте прислів’я про друзів і дружбу.

1. A friend in need is a friend in need.

2. Make new friends but keep the old.

One is silver and the other’s gold.

3. If you want to have a friend — be one.

4. The way to your friend is never too long.

Учні характеризують друзів, однокласників і обмінюються думками, використовуючи граматичні структури типу My friend must be..., My friend need not be...

E.g.

P1. The man’s friends were rude. In my opinion my friends must be kind. They need not be rude.

P2. The man’s friends were bad-tempered. I think they must be friendly.

Ситуативне мовлення. Робота в групах

I група. Уявіть, що ви відпочиваєте в міжнародному літньому таборі і вас просять розповісти про вашого друга (розповіді дітей, використовуючи лексичні одиниці до теми).

II група. Вам необхідно написати замітку в газету про свого найкращого друга (6-8 речень).

Один із представників групи зачитує складений групою текст.

Виконання вправ

Впр. 1, с. 36.

Впр. 2, с. 36.

Впр. 3, с. 36.

Впр. 4, с. 36.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

T. Thank you for your work. You did your best this lesson. Good-bye.

Домашнє завдання

Впр. 5, 6, с. 37.

Date: 2016-08-30; view: 357; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.005 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию