Полезное:
Как сделать разговор полезным и приятным
Как сделать объемную звезду своими руками
Как сделать то, что делать не хочется?
Как сделать погремушку
Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами
Как сделать идею коммерческой
Как сделать хорошую растяжку ног?
Как сделать наш разум здоровым?
Как сделать, чтобы люди обманывали меньше
Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили?
Как сделать лучше себе и другим людям
Как сделать свидание интересным?
Категории:
АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Шығарылатын өнімнің сметалық шығынын есептеу
Жылдық шығаруы ӨҚ = 20000 м3
14.6 Шаруашылық кірісті және жалақы қорын анықтау 1. Өнімді сатқаннан кейінгі табысты анықтаймыз. Төмендегідей формуламен: BР= Ц1·М1+ Ц2·М2+... Цn·Мn; Мұндағы: Ц1 ... Цn – бұйымдардың түрлерінің көтерме бағасы. М1... Мn – зауыттағы шығарылатын бұйымдар түрлерінің өндірістік бағдарламасы. BР = Ц·М = 8000 · 3448 = 27584000 тг. 2. Валды кірісті төменгі формуламен есептейміз. ВД = ВР – МЗ Мұндағы: МЗ – материалдың шығындары. ВД = 27584000 – 12400000= 15184000 тг. 3. Есептік кірісті мына формуламен анықтаймыз РД = ВД – ПФ – Пт.р. Мұндағы: ПФ – өндірістік қорға төленетін қаржы (оны 2-8%) негізгі қордан және айналым құралдарынан алынады. Негізгі өндірістік қорлардың 95% күрделі салымнан алынады. Ал айналым құралдары 10-15% тік негізгі өндірістік қорлардан аламыз. Пт.р.- еңбек ресурстарына төленетін қаржы. РД = 15184000 – 323861,2 – 286080 =14574059 тг НҚ = 113635500 · 0,95 = 107953725 тг АҚ = 107953725 · 0,10 = 10795372,5 тг ПФ = 10795372,5 · 0,03 = 323861,2 тг Птр = 2384000 · 0,12 = 286080 тг Өндірістік қордың негізгі қорлар мен айналым құралдарының қосындысынан табамыз: Пө.қор.= Пқ+ Па 4. Шаруашылық кірісті анықтаймыз: ХД = РД – ОБ – ОВ Мұндағы: ОБ – мембюджетке төленетін қаржы (салық); ОВ – жоғары мекемелерге төленетін қаржы. Мембюджетке төленетін қаржыны 5-9 % РД аламыз. Жоғары мекемелерге төленетін қаржыны 20-30% РД аламыз. ОБ = 1217667131 · 0.08= 97413370,46 теңге; ОВ = 1217667131 · 0.24 = 292240111,4 теңге; ХД = 1217667131 – 97413370,46 – 292240111,4 = 828013649,1 теңге. ХД-дан 10 %-тік өндірістің дамуына және ғылым мен техникаға жұмсаймыз. Шаруашылық кірістен қалғанын жұмысшылардың жалақы қорына, ал әлеуметтік сақтандыруға 30%-тін жұмсалады. ЕФОТ:828013649,1 · 0,10 = 82801364,91 теңге; 828013649,1 · 0,15 = 124202047,4 теңге; ЕФОТ = 828013649,1 – 82801364,91 – 124202047,4 = 621010237,1 теңге.
|