Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Йге тапсырма беру.№24(5-6), №26-27





  1. Бағалау.

 

Сабақ №__ 9 __

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Анықталған интеграл. Нюьтон-Лейбниц формуласы.

Сабақтың мақсаты:

üАнықталған интеграл және оны есептеу үшін қолданылатын Ньютон-Лейбниц формуласын үйретіп, оларды есеп шығаруға қолдануы,деңгейлік тапсырма арқылы білімдерін бағалау

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

Пәнаралық байланыс: Арнаулы пән, физика, этика, информатика.

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1) *Қайталау – оқу айнасы.*

1. Қисық сызықты трапецияның анықтамасы.

2. Қисық сызықты трапецияның ауданын есептеу формуласы.

 

2) Есеп.

Х=2, х=3, у=0 және f(х) = х2 – 2х + 1 сызықтарымен шектелген қисық сызықты трапецияның ауданын табайық.

Шешуі: Алдымен f(х) = х2 – 2х + 1 функциясының графигі параболаны саламыз.

F(х)= х3/3 – х2 + х

а= 2 және в= 3 екенін ескеріп, S= F(в) – F(а) формула бойынша қисық сызықты трапецияның ауданың есептейміз:

S= F(3) – F(2) = (33/3 – 32 + 3) – (23/3 – 22 -+ 2) = 3 -2/3 =21/3

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.

[а,в] кесіндісінде үздіксіз кез келген f функциясы үшін S п шамасы п→ ∞ жағдайда қандай да бір санға ұмтылады. Бұл санды f функциясының а-дан в –ге дейінгі интегралы деп атайды және ва f(х) dх деп белгілейді, яғни п→ ∞ жағдайда S п ва f(х) dх

(былай оқылады: Икстен эф дэ икстің а-дан в-ге дейінгі интегралы). а мен в сандары интегралдау шектері деп аталады: а – төменгі, в – жоғарғы шегі. f функциясы – интеграл астындағы функция деп, ал х айнымалы – интегралда у айнымалысы деп аталады. Сонымен:

S = ва f(х) dх

Қисық сызықты трапеция ауданының формулаларын S = F(в) – F(а) және S = ва f(х) dх

салыстыра отырып, біз мынадай қорытынды жасаймыз: егер [а,в] кесіндісінде f үшін алғашқы функция F болса, онда ва f(х) dх = F(в) – F(а) (*)

(*) формула Ньютон-Лейбниц формуласы деп аталады.

Мысал келтірейік.

1). Есептеп шығарайық: 2∫-1 х2

Х2 алғашқы функциясы х3/3 2∫-1 х2 dх = 23/3 – (-1)3/3 = 3

 

2).∫0 sinх dх = - cos х = - cos¶ - (- cos0) = 2

 

ІV. Өзіндікжұмыс. (Деңгейліктапсырма, сайыстүрінде. Қай қатар бірінше болады.)

1. а) 2∫-3 (2х – 3) dх б) 0∫-2 (3х2 – 10) dх

2. а) 5¶/6 ¶/6 cos х dх б) 2¶/3 ¶/3 tg х dх

V. Бекіту.

1. 2∫-1 х4 dх 2. ¶/2 0 sin х dх3. 31 х3

 

VІІ. Үй жұмысы. І тарау, § 3, №31

Сабақ №__ 10 __

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Анықталған интеграл. Нюьтон-Лейбниц формуласы..

Сабақтың мақсаты:

üАнықталған интеграл және оны есептеу үшін қолданылатын Ньютон-Лейбниц формуласын пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі: есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1) *Қайталау – оқу айнасы.*

1. ва f(х) dх неге анықталған интеграл деп аталады?

 

2. Нюьтон-Лейбниц формуласын жазып бер.

 

3.Есептеңдер:

1. 2∫-1 х dх 2. ¶/2 0 sin х dх 3. ¶/2 0 cosх dх4. 31 х3

 

ІІІ. Есептер шығару.

1.Интегралды есептеңдер

№32, №32

 

2.Интеграл таңбасы ішіндегі функцияны түрлендіріп, интегралды есептеңдер

№33-34

 

 

ІV. Өзіндік жұмыс.

 

1 нұсқа 2 нұсқа
  1. ¶/4 0 cos х dх   2. y=x2, x=2, у=0 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.   1. ¶/2 ¶/3 sin х dх   2. у= x3, у=0, х=2 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.  

 

  1. Бекіту.

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 3, №35, тест жинағы 2011ж

Сабақ №____

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Анықталған интеграл. Нюьтон-Лейбниц формуласы.

Сабақтың мақсаты:

üАнықталған интеграл және оны есептеу үшін қолданылатын Ньютон-Лейбниц формуласын пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту.

Сабақтың әдісі: есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

Сабақтың барысы:

 

І. Ұйымдастыру кезеңі.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару..

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

ІІІ. Есептер шығару.

1.Интегралды есептеңдер

 

№36, №37, №38 тақтаға шығару

 

 

3. №39 өздіктерінен шығару

 

 

ІV. Бекіту.

1.Анықталған интегралдың анықталмаған интегралдан қандай айырмашылығы бар?

2.Интеграл ішіндегі функция берілген кесіндіде үзілісті функция болған жағдапйда анықталған интегралды құрастыруға бола ма? Жауабын түсіндіріңдер.

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 3, №40-41, тест жинағы 2011ж

 

Сабақ №___

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Геометриялық және физикалық есептерде интегралды қолдану.

Сабақтың мақсаты:

üГеометрия және физика есептерінде интегралды қолданумен танысып, интегралдың көмегімен есептер шығаруды үйрету.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту

Сабақтың әдісі: есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

1.Жоғарыдан да, төменнен де әр түрлі функциялардың графиктерімен (әр түрлі қисықтар) шектелгенжазық фигураның ауданын табу.

2. Айналу денесінің көлемін табу

3.Материялық дененің жолын, жылдамдығын, үдеуін табу

ІV. Есептер шығару.

1. Тақтаға шығару

Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар

 

№47, №48, №49

 

2.Өздіктерінен шығару

№50, №51

 

  1. Қорытынды.

VІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 4, №52, тест жинағы 2011ж

 

 

Сабақ №___

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Геометриялық және физикалық есептерде интегралды қолдану.

Сабақтың мақсаты:

üГеометрия және физикалық есептерді интегралдың көмегіменшығарудағдыларын қалыптастыру.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту

Сабақтың әдісі: Есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Өтілген материалды қайталау:

1). Қисық сызықтармен шектелгенжазық фигураның ауданын анықталған интегралды

қолданып қалай табады?

2) Кейбір көпжақтар мен айналу денелерінің көлемін есептеу формулалары анықталған интеграл арқылы беру неге тиімді болып саналады?

3) Қозғалыс есептерін шығару үшін анықталған интеграл қалай қолданылады?

ІІІ. Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

№53, №54, №55

 

2.Орындарында өздіктерінен шығару

№56, №57

 

 

VI. Қорытынды

Қандай жағдайда фигуралардың ауданын және көлемін есептеу тек қана анықталған интеграл арқылы жүргізіледі?

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 4, №58, тест жинағы 2011ж

 

Сабақ №__

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Геометриялық және физикалық есептерде интегралды қолдану.

Сабақтың мақсаты:

üГеометрия және физикалық есептерді интегралдың көмегіменшығарудағдыларын қалыптастыру.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту

Сабақтың әдісі: есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

 

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

 

ІІІ. Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

№59, №60, №61, №62

 

2.Орындарында өздіктерінен шығару

№63, №64

 

 

VII. Қорытынды

Қандай жағдайда фигуралардың ауданын және көлемін есептеу тек қана анықталған интеграл арқылы жүргізіледі?

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 4, №65-67, тест жинағы 2011ж

 

 

Сабақ №____

Күні:

Сабақтың тақырыбы: бақылау жұмысы №1

Сабақтың мақсаттары:

4. Білімділік: Оқушылардың 1 тарау бойынша алған білім, біліктілік, дағдысын тексеру.

5. Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.

3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу.Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру

Сабақтың түрі: бақылау жұмысы

Сабақтың кезеңі:

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, туынды туралы туралы қысқаша сұрау, үй тапсырамасын тексеру.

 

1-нұсқа 2-нұсқа
1.f(x)=3x2+ үшін алғашқы функцияның жалпы түрін анықта 2. у=-х2 +4, у =0; х=-2; х=1 қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар. 3. а) dх б) интегралын есептеңдер 4. у=-х2 +1, у =-х2; х=-1; х=1 қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар. 5. у= +4x функциясы үшін F(4)=2 шартын қанағаттандыратын алғашқы функцияны табыңдар 1.f(x)=6x2+ үшін алғашқы функцияның жалпы түрін анықта 2. у=-х2 +6, у=0; х=-2; х=0 қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар. 3. а) dх б) интегралын есептеңдер 4.у=х2-1, у=-х2+1қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар. 5. у= +x2-х функциясы үшін F(1)=3 шартын қанағаттандыратын алғашқы функцияны табыңдар

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 1-4, тест жинағы 2011ж

 

Сабақ №__

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

üАлғашқы функция және интеграл тарауы бойынша білімдерін, біліктерін және есептер шығару дағдыларын бекіту.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту

Сабақтың әдісі: есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Бақылау жұмысын талдау

1) Бақылау жұмысында жіберілген қателерін талдау және оқушылардың сұрақтарына жауап беру

2) Қиындық туғызған есептерді талдау

 

ІІІ. Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

Интегралды есептеңдер:

1). dх 2) dх 3) dх4)

 

 

ІV. Өзіндік жұмыс.

1). Есептеп шығарайық:

2)Есептеп шығарайық:

3) Есептеп шығарайық:

4) Есептеп шығарайық:

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 1-4, тест жинағы 2010ж

Сабақ №__

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Сабақтың мақсаты:

üАлғашқы функция және интеграл тарауы бойынша білімдерін, біліктерін және есептер шығару дағдыларын бекіту.бақылау жұмысын талдау

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту

Сабақтың әдісі: есеп шығару.

Көрнекілігі:Карточкалар, формулалар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушыларды түгелдеу.2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру. 1.Үй есебінің орындалуын тексеру

 

ІІІ. Есептер шығару. Деңгейлік тапсырмалар

Алғашқы функция және интеграл.

1- нұсқа 2-нұсқа
1- деңгей
1. Алғашқы функцияның жалпы түрін жаз
а)f(x)=x3- б) f(x)= а) f(x)= б) f(x)=
1.Берілген нүкте арқылы өтетін функция үшін алғашқы функцияны тап
а) f(x)=3х2-4х+2, А(-1:0) б) f(x)= cosx/2, A(,1) а) f(x)=4+2x-6x2, A(-2,0) б) f(x)= sin3x, A()
3. Интегралды есепте
а) б) а) б)  
2- деңгей  
1. Алғашқы функцияның жалпы түрін жаз  
а) f(x)= б) f(x)= а) f(x)= б) f(x)=  
2. Берілген жүйе арқылы өтетін f(x) үшін алғашқы функцияны тап  
а) f(x)=2х+ А(-3,1) б) f(x)=  
3- деңгей  
1. Интегралды тап.  
а)   а)    
       

Қорытынды.

Үй жұмысы.

І тарау, Қайталау

 

Сабақ №___

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты:

üАлғашқы функция және интеграл тарауы бойынша білімдерін, біліктерін және есептер шығару дағдыларын бекіту.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту

Сабақтың әдісі: есеп шығару.

Көрнекілігі: формулалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушыларды түгелдеу. 2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Тарауды қайталау сұрақтары:

Ø Алғашқы функцияның анықтамасы мен негізгі қасиетін тұжырымдап беріңдер.

Ø Алғашқы функцияның геометриялық мағынасын қалай түсінесіңдер?

Ø Кейбір функциялардың алғашқы функцияларының кестесін тақтаға жазып беріңдер

Ø Қисықсызықты трапеция деп қандай фигураны айтады?

Ø Қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу формуласы? (S=F(b)-F(a))

Ø Қисықсызықты трапецияның табаны дегеніміз не?

Ø Қисықсызықты трапецияның ауданын есептейтін алгоритм

Ø ва f(х) dх неге анықталған интеграл деп аталады?

Ø Нюьтон-Лейбниц формуласын жазып бер.

Ø Жоғарыдан да, төменнен де әр түрлі функциялардың графиктерімен (әр түрлі қисықтар) шектелген жазық фигураның ауданын қалай табады?.

Ø Айналу денесінің көлемін қалай табады?

Ø Материялық дененің жолын, жылдамдығын, үдеуін қалай табады?

 

ІІІ. Есептер шығару.

Алғашқы функция және интеграл.

1- нұсқа 2-нұсқа
1. Интегралды есепте  
а) б)  
2. Мына сызықтармен шектелген фигура ауданын тап.  
У=-х2-4х, У=х+4 У=4х-х2, У=4-х  
3. Мына сызықтармен шектелген фигура ауданын тап  
у=  
1. а-ң кез келген мәнінде теңдікті қанағаттандыратын f(x) функциясын тап.  
-3а  
       

VIII. Қорытынды

VІІ. Үй жұмысы. І тарау, § 1-4, 33-35 беттегі есеп №11-20

Сабақ №__

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Нақты санның n-ші дәрежелі түбірі және оның қасиеттері

Сабақтың мақсаты:

ü Нақты санның түбірі туралы ұғым және оның қасиеттерібойынша білімдерін тереңдету, түбірдің қасиеттерін есеп шығаруда қолдану.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Көрнекілігі: Мультимедиялық мүмкіндіктер, формулалар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Жаңа сабақ

Анықтама: а санының n-ші дәрежелі түбірі деп n-ші дәрежесі а санына тең болатын в саныны айтады. =в, мұндағы

а санынан n-ші дәрежелі түбір табуды түбір шығару дейді

Түбірдің негізгі қасиеттері:

· Көбейтіндідіен түбір шығару үшін әрбір көбейткіштен түбір шығарып, алынған нәтижелерді көбейту керек (көбейтіндіден түбір шығару ережесі):

= *

· Бөлшектен түбір шығару үшін алымынан және бөлімінен жеке түбір шығарып, бірінші нәтижені екінші нәтижеге бөлу керек (бөлшекен түбір шығару ережесі):

=

· Түбірдің дәреже көрсеткіші мен түбір таңбасының ішіндегі өрнектің көрсеткішін қысқарту ережесі:

=

· Түбірді дәрежеге шығару үшін түбір таңбасының ішіндегі өрнекті осы дәрежеге шығару керек (түбірді дәрежеге шығару ережесі):

() =

· Түбірден түбір шығару үшін түбір таңбасының ішіндегі өрнекті өзгеріссіз қалдырып, көрсеткіші берілген екі түбірдің көрсеткіштерінің көбейтіндісіне тең түбірден шығару керек (түбірден түбір шығару керек ):

=

ІІІ. Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

№75, №76, №77

 

2. Өздіктерінен шығару

№78, №79

ІV. Үй жұмысы.

І тарау, §5, сұрақ 1-2, №80-81, тест жинағы 2010-12-11

 

Қорытынды: Түбір таңбасының ішіндегі сандар қандай мәндер қабылдауы мүмкін

Кез келген нақты саннан әр уақытта -ші дәрежелі түбір табыла ма?

Сабақ №__ 20 __

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Рационал және иррационал көрсеткіші дәреже.

Сабақтың мақсаты:

üРационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерімен, иррационал көрсеткішті дәреже ұғымымен таныстыру, дәрежелердің қасиеттерін қолдану арқылы өрнектердің мәнін есептеуді үйрету.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Көрнекілігі: Мультимедиялық мүмкіндіктер, формулалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Өтілген материалды қайталау:

1). а санының n-ші дәрежелі түбірінің анықтамасын тұжырымда.

2) Түбірдің негізгі қасиеттерін ата.

ІІІЖаңа сабақ

1-анықтама. Оң а санының рационал көрсеткішті дәрежесі деп санынан алынған -ші дәрежелі түбірдің мәнін айтады.

=

2-анықтама. Егер а>1 болса, онда а санының оң иррационал көрсеткішті дәрежесі деп көрсеткіші санының кемімен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен үлкен, бірақ көрсеткіші санының артығымен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен кіші санды айтады.

3-анықтама. Егер 0<а<1 болса, онда а санының оң иррационал көрсеткішті дәрежесі деп көрсеткіші санының кемімен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен кіш, бірақ көрсеткіші санының артығымен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен үлкен санды айтады.

ІV.Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

№90, №91, №92, №93

 

3. Өздіктерінен шығару

№94, №95

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 6, сұрақ 1-4, №96, №97, №98, тест жинағы 2010ж

Қорытынды:

Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері

Иррационал көрсеткішті дәреже ұғымы

 

 

Сабақ №__ 21 __

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Иррационал өрнектерді түрлендіру.

Сабақтың мақсаты:

üИррационал өрнектерді түрлендіруге есептер шығару дағдыларын қалыптастыру

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Көрнекілігі: Мультимедиялық мүмкіндіктер, формулалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Өтілген материалды қайталау:

1.Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін тұжырымда

2. Иррационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын тұжырымда

.

ІІІ Жаңа сабақ

Иррационал өрнектерді түрлендіру кезінде мәні оң да, теріс те болатын өрнектен -ші дәрежелі түбір шығару қажет болады.

Түбір ішіндегі өрнектің мәні оң болған жағдайда -нің кез келген мәнінде түбірдің мағынасы болады. Ал өрнектің мәні теріс болған жағдайда келесі ережелерді қолдану қажет:

-егер жұп сан болса, онда түбірдің мәні модуль таңбасымен;

-егер тақ сан болса, онда түбірдің мәні модульсіз алынады.

Кейбір жағдайда иррационал өрнектерді түрлендіру кезінде жаңа айнымалыны енгізу тәсілі де қолданылады.

ІV.Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

№109, №110, №111

 

4. Өздіктерінен шығару

№111, №112

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 7, сұрақ 1-3, №113, №114, тест жинағы 2010ж

Қорытынды:

Иррационал өрнектерді түрлендірудің қандай тәсілдерін білесіңдер?

 

Сабақ №__ 22 _

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Иррационал өрнектерді түрлендіру.

Сабақтың мақсаты:

üИррационал өрнектерді түрлендіруге есептер шығару дағдыларын қалыптастыру

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Сабақтың әдісі: Практикалық

Көрнекілігі: Мультимедиялық мүмкіндіктер, формулалар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Өтілген материалды қайталау:

1. Иррационал өрнектерді түрлендіру тәсілдерін қандай жағдайда қолдану ыңғайлы.

.

ІІІ.Есептер шығару.

Жазбаша:

1.Тақтаға шығару

 

Қысқартыңдар:

1);Ж:

 

2); Ж:

 

3) ; Ж:

 

4) ; Ж:3 -

 

5); Ж:

 

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 7, сұрақ 1-3, №117, №118,, тест жинағы 2010ж

Қорытынды:

Иррационал өрнектерді түрлендірудің қандай тәсілдерін білесіңдер?

Сабақ №__ 23

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Ирационал теңдеулер және олардың жүйесін шешу

Сабақтың мақсаты:

üИрационал теңдеулерді және иррационал теңдеулер жүйесімен танысып, теңдеудің бөгде түбірі деген ұғыммен және иррационал теңдеулерді шешу тәсілдерімен таныстыру, шешуін үйрету.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Өтілген материалды қайталау:

1. Иррационал өрнектерді түрлендіру тәсілдерін қандай жағдайда қолдану ыңғайлы.

.

ІІІ.Жаңа сабақ

Анықтама. Иррационал теңдеу деп айнымалысы түбір таңбасының ішінде, сонымен қатар бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді айтамыз.

Иррационал теңдеулерді шешудің жалпы әдісі:

1) Егер иррационал теңдеуде бір ғана түбір белгісі болса, онда түбір белгісі теңдеудің бір жақ бөлігінде қалатын етіп түрлендіреміз. Одан кейін теңдеудің екі жақ бөлігін де бірдей дәрежеге шығару арқылы рационал теңдеу аламыз;

2) Егер иррационал теңдеуде екі немесе одан көп түбір белгісі болса, онда алдымен түбірдің біреуін теңдеудің бір жақ бөлігінде қалдырып, теңдеудің екі жақ бөлігін бірдей дәрежеге шығарамыз. Сонан кейін рационал теңдеу алынғанша осы тәсілді пайдаланымыз.

Айнымалының табылған мәндерін міндетті түрде тексеру қажет. Табылған айнымалының мәндері берілген теңдеуді қанағаттандырмауы мүмкін. Ондай түбірлер бөгде түбірлер деп аталады.

Анықтама. Құрамында иррационал теңдеуі бар жүйені иррационал теңдеулер жүйесі деп аталады.

ІV.Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

№120 (1, 3), №121 (1, 3), №122 (1, 3)

 

5. Өздіктерінен шығару

4) №120 (2, 4), №121 (2, 4), №122 (2, 4), №123

 

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 8, сұрақ 1-2, №124, №125,, тест жинағы 2010ж

Қорытынды:

Иррационал теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз?

Иррационал теңдеулер жүйесінің анықтамасын тұжырымда?

Сабақ №__ 24

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Ирационал теңдеулер және олардың жүйесін шешу

Сабақтың мақсаты:

üИрационал теңдеулерді және олардың жүйесін шешудағдыларын бекіту.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

ІІІ. Есептер шығару.

Ауызша:1. Келесі теңдеулердің қайсысы иррационал теңдеулер:

а) х+ =2; б)х =11+х; в) у+ =2; г) =3; д) -3у =4; Ж:а,в,г

2. Функциялардың анықталу облысын табыңдар:

а) у= ; б) у= + ; в) у= + ;

Жазбаша:

Ι нұсқа ΙΙ нұсқа
Теңдеулер жүйесін шешіңіз: 1. а. (36;4), ә. (4;36), б. (32;6), в. (40;8), е. (30;2), 2. а. (10;2), (2;10), ә. (11;5), (5;11), б. (9;4), (4;9), в. (12;3), (3;12), е. (9;3), (3;9) 3. а. (9;25), ә. (25;9), б. (24;8), в. (22;10), е. (25;12), 4. а. (80;15), ә. (82;17), б. (84;12), в. (81;12), е. (81;16) 5. А. (1;8), ә. (7;2), б. (8;5), в. (8;1), е. (9;3)   Теңдеулер жүйесін шешіңіз: 1. А. (5;4), ә. (4;4)б. (3;5), в. (4;5), е. (3;6) 2. А. (25;9), ә. (22;10), б. (25;8), в. (23;11), е. (9;25) 3. А. (4;7), (7;4), ә. (3;8), (8;3), б. (1;10), (10;1), в. (2;9), (9;2), е. (1;9), (9;1) 4. А. (15;3), ә. (18;2), б. (16;4), в. (17;5), е. (16;6) 5. А. (83;18), ә. (82;17),б. (80;15), в. (81;16), е. (16;81) Жауабы: (81;16)  

 

           
Ι нұсқа а б ә е в
ΙΙ нұсқа ә а е б в

 

ІV. Үй жұмысы.

І тарау, § 8, №125, №126, №127 тест жинағы 2010ж

Сабақ №__ 25

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Ирационал теңcіздіктер және олардың жүйесін шешу

 

Сабақтың мақсаты:

üИрационал теңсіздіктер және олардың жүйесін шешу әдістерімен таныстыру және шешуін үйрету

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2.Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

Өткен тақырыпты қайталау:

Иррационал теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз?

Иррационал теңдеуді шешудің жалпы әдісін тұжырымда

Иррационал теңдеулер жүйесінің анықтамасын тұжырымда?

 

ІІІ. Жаңа сабақ

Анықтама. Айнымалысы түбір таңбасының ішінде болатын теңсіздікті иррационал теңсіздік деп атайды.

Иррационал теңсіздіктерді шешу дәрежеге шығару әдісімен шешіледі. Дәрежеге шығару кезінде келесі екі тұжырымды бәлу және қолдану керек.

1) Егер теңсіздік тің екі жақ бөлігі айнымалының мүмкін болатын міндер облысында теріс емес болса, онда оның таңбасын сақтай отырып екінші дәрежеге шығарып, берілген теңсіздікке мәндес теңсіздік аламыз.

2) Егер теңсіздіктің таңбасын сақтай отырып, тақ дәрежеге шығарсақ, онда берілген теңсіздікке міндес теңсіздік аламыз.

 

ІV. Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

№138 (1,2), №139 (1,2), №140(1,2)

 

1. Өздіктерінен шығару

№138 (3, 4), №139 (3, 4), №140(3, 4).

VІ.Қорытындылау

Иррационал теңсіздіктерді шығару кезінде қандай екі тұжырымды білу және қолдану керек

 

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 9, №141, 142

 

Сабақ №__ 26 __

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы №2

Сабақтың мақсаттары:

6. Білімділік: Оқушылардың өтілген тақырыптар бойынша алған білім, біліктілік, дағдысын тексеру.

7. Дамытушылық: Алған білімдерін жинақтау және тексеру.

4. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу.Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру

Сабақтың түрі: бақылау жұмысы

Сабақтың кезеңі:

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу,, үй тапсырамасын тексеру.

Бақылау жұмысын беру:

1-нұсқа 2-нұсқа
   

 

Үй жұмысы.

І тарау, Қайталау

 

Сабақ №__ 27

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функцияжәне оның қасиеттері

 

Сабақтың мақсаты:

üДәрежелік функцияжәне оның қасиеттерімен таныстыру, дәрежелік функцияның графиктерін салуды және әр түрлі есептерді шығаруда дәрежелік функцияның қасиеттерін қолдануды үйрету.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, есеп шығару.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

ІІ. Бақылау жұмысын талдау

1) Бақылау жұмысында жіберілген қателерін талдау және оқушылардың сұрақтарына жауап беру

2) Қиындық туғызған есептерді талдау

 

ІІІ. Жаңа сабақ

Анықтама. У = формуласымен берілген функция дәрежелік функция деп аталады. Мұндағы х – тәуелсіз айнымалы, ал - кез келген рационал сан

-ге байланысты дәрежелік функция әр түрлі болады.

Натурал көрсеткішті, бүтін теріс көрсеткішті,бөлшек көрсеткішті, оң бөлшек көрсеткішті, теріс бөлшек көрсеткішті дәрежелік функциялар болады.

 

ІV. Есептер шығару.

1.Тақтаға шығару

1 –қатар: №150 (1, 3, 5, 7), № 151 (1, 3, 5, 7),

2–қатар: №150 (2, 4, 6, 8), № 151 (2, 4, 6, 8),

 

VІ.Қорытындылау

Дәрежелік функцияның анықтамасын тұжырымда

 

VІІ. Үй жұмысы.

І тарау, § 10, сұрақ 1-2, №150 (9), № 151 (9)

 

Сабақ №__ 28

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функцияжәне оның қасиеттері

 

Сабақтың мақсаты:

üДәрежелік функция және оның қасиеттерін әр түрлі есептерді шығаруда қолдану дағдыларын қалыптастыру.

üОқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.

üЖауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.

Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Date: 2015-12-10; view: 1396; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.005 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию