Полезное:
Как сделать разговор полезным и приятным
Как сделать объемную звезду своими руками
Как сделать то, что делать не хочется?
Как сделать погремушку
Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами
Как сделать идею коммерческой
Как сделать хорошую растяжку ног?
Как сделать наш разум здоровым?
Как сделать, чтобы люди обманывали меньше
Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили?
Как сделать лучше себе и другим людям
Как сделать свидание интересным?
Категории:
АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Розрахунок балки настилуВ курсовій роботі прийнята товщина настилу t=0,014 м,коефіцієнт про-порційності між силою тяжіння і масою g=9,81 м/с2, густина сталі =7,85 т/м3. Навантаження на балку: а) характеристичне від ваги настилу б) розрахункове експлуатаційне від ваги настилу Sе= S0 ==1,078 кН/м2, де в) розрахункове експлуатаційно-погонне навантаження на балку настилу: ; в) розрахункове граничне погонне навантаження на балку настилу: . Розрахункова схема балки настилу з епюрами М та Qнаведена на рис.2, а. Найбільші згинальні моменти і поперечна сила в балці: - від розрахункового експлуатаційного навантаження: ; - від розрахункового граничного навантаження: ,
Рис. 2 Розрахункова схема балки настилу з епюрами Q, M. Балку настилу розраховуємо з урахуванням розвитку пружно-пластичних деформацій. , Ry=240MПа, . Із сортаменту приймаємо прокатний двотавр №33(дод.1 табл.3 [5]) для якого: Wx=597см3,Ix=9840 см4, Sx=339 см3, bf=140мм, h= 330 мм, tf=11,2 мм,tw=7,0мм, A=53,8см2. Обчислюємо площу: полиці ; стінки . Обчислюємо співвідношення . З табл. 66 [1] для першого типу перерізу залежно від величини Af/AW= 0,70 приймаємо коефіцієнт с = 1,100 Оскільки t = 0, то с = с1 = 1,100 Перевірка балки прийнятого перерізу: а)на міцність за нормальними напруженнями: ; б)на міцність за дотичними напруженнями в опорному перерізіпри поверхо-вому сполученні балок: в) на прогин: .
6. Розрахунок головної балки Головну балку проектуємо у вигляді складеного зварного двотавра (рис. 3,б).
6.1 Збір навантажень та визначення розрахункових зусиль. Навантаження на головну балку складаються з зосереджених сил F що передаються від балок настилу і рівномірно розподіленого навантаження qconst яке обумовлене вагою балки. Розрахункове експлуатаційне значення зосередженої сили: Fе= q1е×l2 =31,078·5,5= 170,93кН. Розрахункове граничне значення зосередженої сили: F = q1×l2 = 37,132×5,5 = 204,23кН. Характеристичненавантаження від ваги балки орієнтовно приймаємо qconst,n=3 кН/м з коефіцієнтами надійності за граничним розрахунковим наванта-женням gfm=1,05 і за експлуатаційним навантаженням g¦е=1,0. Реальне навантаження на балку замінюємо еквівалентним рівномірно розподіленим по прольоту: розрахункове експлуатаційне значення еквівалентного навантаження: кН/м; розрахункове граничне значення еквівалентного навантаження: кН/м, де n=10 – число балок настилу, що опираються на головну балку. Розрахункова схема головної балки з епюрами Q і М показана на рис. 3, а. Рис. 3. Розрахункова схема головної балки з епюрами Q і М (а) та поперечнийпереріз балки (б). Максимальний згинальний момент в балці: від розрахункового експлуатаційного навантаження: 175,64×102/8=2195,5кН×м; від розрахункового граничного навантаження: 209,42×102/8=2617,75кН×м. Розрахункова гранична поперечна сила в опорному перерізі балки: Q = q×l1/2= 209,42×10/2 =1047,1кН. 6.2. Підбір поперечного перерізу головної балки Головну балку проектуємо зі сталі С255, для якої розрахункові опори становлять: Ry=230МПа, Rs=133,4МПа, Rр=336МПа. Розрахунок головної балки виконуємо за пружної роботи металу. Необхідний момент опору: W0 = M/(Ry×gc) = 261775/(23×1)= 11381,5см3. У зв’язку з тим, що найбільший прокатний двотавр I 60 (ГОСТ 8239-89) має Wx=2560 см3< W0=11381,5см3 тому головну балку проектуємо з складеного двотаврового перерізу (рис. 3.б). Висота перерізу головної балки у першому наближені мм. Приймаємо h=1000 мм. Орієнтовне значення товщини стінки: tw1=7+3×h=7+3×1,0=10,0 мм. Оптимальна висота балки: см. Приймаємо hopt=110,0 см. Перевіряємо достатність попередньо прийнятої товщини стінки: при роботі на зріз: tw, min= 1,5×Q/(hw×Rs×gc) = 1,5×1047,1/(104,5×13,34·1,0) = 1,13 см, де hw=0,95×h=0,95×110=104,5 см; для забезпечення умови, за якої не потрібно стінку балки укріплювати поздовжніми ребрами жорсткості: 0,58 см. З урахуванням сортаменту на універсальну листову сталь(дод.1 табл.1 [5]) приймаємо стінку tw=12 мм. Мінімальна висота балки з умови забезпечення нормативного прогину fu/l=1/400: 78,3см. З урахуванням виконаних розрахунків приймаємо остаточну висоту балки h=hopt=110 см. Обчислюємо необхідний момент інерції перерізу балки:W І0= Wo·h/2 = 0,5·11381,5·110 = 625982,5см4. Прийнявши орієнтовно висоту стінки hw=0,95×h = 0,95×110 = 104,5 см, визна-чаємо необхідний момент інерції стінки: Необхідний момент інерції поясних листів: Іf= I0 - Iw=625982,5-114116,5 = 511866 см4. Прийнявши орієнтовно відстань між центрами ваги поясів hf=0,97·h=0,97·110 = =106,7 см, обчислюємо необхідну площу перерізу одного пояса: Аf= 2·If/hf2 = 2·511866/106,72= 89,9см2. Ширина поясного листа повинна бути в межах bf=(1/3…1/5)·h =(1/3…1/5)× 110= 36,7 …22,0 см. З урахуванням сортаменту на універсальну сталь приймаємо bf=340мм. Необхідна товщина поясного листа: tf=Af/bf=89,9/34 =2,63см. Згідно сортаменту приймаємо tf=28мм. Із умови зварюваності пояса зі стінкою повинна виконуватися умова: tf/tw=28/12 =2,33< 3,0. Перевірка умови забезпечення місцевої стійкості стиснутого пояса (табл. 30,[1]): 6.3. Перевірка міцності підібраного перерізу головної балки за нормальними напруженнями Геометричні характеристики перерізу балки (рис. 3, б): момент інерції: Іх= tw·hw3/12 + 2·bf·tf3/12 + 2·bf·tf·hf2/4 = 1,2·104,4 3/12 +2·34·2,83/12+2·34·2,8·107,22/4 = 660925,3см4 де hw= h-2·tf = 110-2·2,8 = 104,4см – висота стінки; hf= h-tf=110-2,8= 107,2 см – відстань між центрами ваги поясів. Момент опору: Wx= 2·Ix/h = 2·660925,3/110 = 12016,8см3> W0 = 11381,5 см3. Нормальні напруження в перерізі балки з максимальним моментом: σ= M/Wх=261775/12016,8=21,78кН/см2 = 217,8МПа< Ryγc=230∙1=230 МПа. 6.4. Зміна перерізу по довжині балки Зміну перерізу балки здійснюємо за рахунок зменшення ширини поясних листів (рис.4). Зміну перерізів поясів рекомендується розміщувати на відстані с=l1/6=10000/6=1666,67 мм від опор головної балки приймаємо с=1700 мм. У місцях зміни перерізів поясів обчислюємо: згинальний момент: М1 = q·c·(l1-c)/2 = 209,42·1,7·(10,0-1,7)/2 = 1477,46кН·м; поперечна сила: Q1 = q·(0,5·l1-c) = 209,42·(0,5·10,0-1,7) = 691,09кН. Необхідні геометричні характеристики зміненого перерізу балки: момент опору: W1 = M1/(Ry·γc) = 147746/(23·1) = 6423,7см3; момент інерції: І1 = 0,5·W1·h = 0,5·6423,7 ·110 = 353303,5 см4; площа зменшеного поясного листа: Af1=2·(I1- )/hf2 = 2·(353303,5 – 1,2.104,43/12)/107,22= 41,6 см2; ширина зменшеного поясного листа: bf1=Af1/tf=41,6/2,8= 14,9 см. Враховуючи, що ширина зменшеного поясного листа повинна бути: bf1≥200 мм, bf1≥h/10=110/10=11см і bf1≥0,5·bf=0,5·34=17 см. Приймаємо bf1=200 мм (дод.1 табл.1 [5]). Зменшений переріз балки показаний на рис.5
Рис.4 Зміна перерізу головної балки 6.5. Перевірка міцності за дотичними напруженнями Максимальна поперечна сила Q=1047,1кН. Опирання головної балки на колону здійснюється за допомогою торцевого ребра і поперечна сила у цьому випадку сприймається тільки стінкою: τ=1,5Q/(tw·hw)=1,5 ·1047,1/(1,2·104,4) =8,36кН/см2=83,6МПа <Rsγc=133,4×1= =133,4 МПа Рис.5 Зменшений переріз головної балки 6.6. Перевірка міцності стінки за приведеними напруженнями У небезпечному перерізі, перерізізміни ширини поясних листі, діють згинальний момент М1=1477,46кН·м і поперечна сила Q1=691,09кН. Момент інерції зміненого перерізу балки: Іх1 = tw·hw3·/12+ bf1·tf3/6 + bf1·tf·hf2/2 = 1,2·104,43/12 + 20·2,83/6 +20·2,8·107,22/2= =435634,0см4. Середнє дотичне напруження: τ = Q1/(tw·hw)=691,09 /(1,2·104,4)=5,52кН/см2 =55,2МПа. Нормальне напруження на рівні поясних швів балки: σ=М1·hw/(2·Ix1)=147746·104,4/(2·435634)=17,70кН/см2=177,0МПа. Умова міцності перерізу балки за приведеними напруженнями 201,17МПа<1,15Ryγc=1,15·230·1 = =264,5МПа. 6.7. Загальна стійкість балки За сполучення балок в одному рівні на всі балки зверху безперервно опирається жорсткий металевий настил, тому згідно з пунктом 5.16 [1] балка явно стійка і не потребує перевірки. 6.8. Місцева стійкість елементів балки Стиснутий пояс є стійким, так як розміри його перерізу прийняті з урахуванням умови стійкості. Поперечні ребра розміщуємо під кожною балкою настилу (рис.6), оскільки це обумовлено вимогами п.7.10 [1]. Таким чином, крок поперечних ребер і балок настилу співпадає і становить а=1000 мм. У курсовому проекті hef=hw=1044 мм. Ширина виступаючої частини ребра bh= hef/30+40 = 1044/30+40=74,8 мм. Враховуючи залежність між шириною ребра bh і шириною зменшеного перерізу поясного листа bf1≥2bh+tw (в даному прикладі bf1=200 мм), приймаємо bh=90 мм. Товщина ребра: 6,01 мм; Приймаємо ts=8,0 мм. Умовна гнучкість стінки: 2,9 У зв’язку з тим, що =2,9≤3,2, то поперечні ребра відіграють тільки конструктивну функцію і крок між ними не нормується. З урахуванням розміщення балок настилу приймаємо а = 100 см (рис.6). Перевірка стійкості стінки. В курсовому проекті ця перевірка здійснюється тільки в учбових цілях. Перевіркустійкостівиконуємолише для одного відсіку, де розташованемісцезміниперерізупоясів. Розрахунковий відсік має 1000 мм і висоту мм, тобто , тому розрахунковіперерізи І та ІІ розміщуємо на границяхвідсіку (рис 6). У курсовій роботі відстанівідлівої опори відповідно до перерізів І та ІІ мм та мм. Згинальнімоменти та поперечнісили в перерізах І та ІІ: кНм; кНм; Середнєзначеннямоментів: кНм. кН; кН; Середнєзначенняпоперечних сил: кН. Стискаюченормальнеенапруження в стінці на рівніпояснихшвів: ; . За сполучення балок в одному рівні, коефіцієнт (табл..22[1]), а коефіцієнт обчислюється за формулою . Залежно від коефіцієнта () з табл. 21 [1] визначаємо коефіцієнт . Іздвохрозміріврозрахунковоговідсікуменшу сторону позначаємо мм. Гнучкістьстінки: . Відношеннябільшоїстороннистінки до меншої . Критичнінапруження: · нормальні МПа; · дотичні МПа. Перевіряємо стійкість стінки . Рис. 6 Розміщення поперечних ребер жорсткості та перевірка місцевої стійкості стінки 6.9. Перевірка прогину балки , де =0,9 – коефіцієнт, що враховує зменшення перерізу балки. 6.10. Розрахунок з’єднання полиці зі стінкою Поясні шви виконуються автоматичним зварюванням. Відповідно до марки сталі головної балки С255 з табл. 55* [1] приймаємо зварювальний дріт марки Св-08А, для якого розрахунковий опір Rwf= 180 МПа (табл. 56 [1]), а Rwz= 0,45·Run= 0,45·370 = 166,5МПа. За табл.34*[1] визначаємо коефіцієнт βf = 0,9 i βz = 1,05 (нижнє положення шва, kf= 3…8 мм). Так як βf· Rwf= 0,9·180 = 162 МПа< βz· Rwz= 1,05·166,5 = 174,8МПа, то шви розраховуємо за металом шва. Статичний момент зменшеного перерізу поясного листа відносно горизонталь-ної центральної осі перерізу балки: Sf1 = 0,5·bf1·tf·hf = 0,5· 20·2,8·107,2 = 3001,6 см3. Момент інерції зміненого перерізу балки: Іх1 = 435634,0см 4. Необхідний катет поясних швів: kf= Q· Sf1/(2·Ix1·βf·Rwf) = 1047,1·3001,6/(2·435634·0,9·18) = 0,22 см. Згідно з табл. 38* [1] приймаємо kf=8,0 мм.
|