Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок 5. Зображення нерівностей земної поверхні





Мета: сформувати в учнів елементарні знання про горизонталі як найбільш точний спосіб зображення нерівностей суші, навчити учнів за плоским зображенням горизонталей уявляти рельєф місцевості.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, план місцевості, підручник, модель горба, креслярське приладдя.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

 

II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Якою буде відстань на місцевості, якщо на глобусі масштабом 1: 50 000 000 вона дорівнює 8 см.

2. Відстань між двома островами 2 500 км. Якою вона буде на глобусі, масштаб якого 1: 50 000 000?

3. На карті, масштаб якої 1: 200 000, відстань між двома об’єктами 20 см. Якою вона буде на карті масштабом 1: 4 000 000?

4. Визначте масштаб плану, якщо ліс площею 20 га на ньому займає:

а) 20 см2; б) 80 см2; в) 40 см2; г) 100 см2.

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

ІV. Вивчення нового матеріалу

Земна поверхня дуже нерівна. На ній трапляються рівнинні ділянки, горби, яри і гори. Усі форми земної поверхні називаються рельєфом.

Щоб зобразити на плані, наприклад, горб, треба виміряти його висоту. Вимірюють відстань по вертикалі від підошви до вершини за допомогою нівеліра.

Нівелір — найпростіший прилад, який являє собою дерев’яну рейку завдовжки 1 м з виском і служить для вимірювання відстаней по вертикалі.

З допомогою нівеліра визначають, наскільки вершина горба вища за підошву, тобто його відносну висоту.

Робота зі словником. Відносною висотою називають перевищення по вертикалі однієї точки земної поверхні над іншою.

З одного боку підошва горба може бути вища, з іншого — нижча. Через це відносна висота вершини горба неоднакова з різних боків,

тобто вершина горба може мати кілька відносних висот. Тому на планах місцевості позначають не відносну, а абсолютну висоту.

Робота зі словником. Абсолютною висотою називається перевищення точки земної поверхні по вертикалі над рівнем моря, висоту якого беруть за 0 метрів.

На планах і картах абсолютні висоти місцевості позначають точкою, біля якої ставлять число. Воно означає висоту місця над рівнем моря в метрах. Таке числове позначення називається відміткою висот. Рельєф будь-якої території позначають за допомогою горизонталей. Горизонталі — умовні лінії на плані, які сполучають точки з однаковими абсолютними висотами.

Завдання. Визначити висоти горбів.

 

 

 

Якщо горизонталі розташовані близько одна від одної, то схил крутий, коли ж відстань між ними велика — схил пологий. Маленькі рисочки, проведені перпендикулярно до горизонталей, називаються берґштрихами. Вони показують, у якому напрямі схил знижується.

Робота з планом

1. Визначте абсолютну висоту джерела.

2. Яка абсолютна висота горба, на якому стоїть вітряк? Який з його схилів крутий, а який пологий?

3. Ви йдете від моста через річку до селища. Опишіть свій шлях, укажіть його напрям і відстань.

Робота з картою

• Як позначається рельєф на карті?

• Чи є на карті горизонталі? Відмітки висот?

• Через яку кількість метрів проведено горизонталі на карті?

• Як за кольором можна визначити висоту чи глибину території?

• Що таке шкала висот та глибин?

 

V. Закріплення нових знань, умінь, навичок

Бесіда

• Що таке рельєф?

• Що собою являє нівелір?

• Що таке відносна висота? Чим вона відрізняється від абсолютної?

• Чим відрізняється зображення височини від зображення западини?

Завдання. Намалювати горб:

а) заввишки 150 м, горизонталі проведені через 15 м, північно-східний схил — пологий, західний — крутий;

б) західний схил горба (висота 177 м) крутий, біля підніжжя східного схила знаходиться колодязь;

в) на крутому північному схилі горба заввишки 109 м вирубано ліс, а на пологому південному схилі — луки;

г) на південно-західному схилі горба заввишки 203 м стоїть дуб, а на західному схилі видніється вирубаний ліс, на півночі стоїть вітряк;

д) північно-східний схил пологий (висота 107 м), біля його підніжжя — луки, а західний схил — крутий та вкритий чагарниками.

Робота з фізичною картою світу.

а) Визначте абсолютні висоти Амазонської низовини, Тібету, Альп, півострова Лабрадор, острова Нова Ґвінея;

б) Визначте середні і найбільші висоти Альп, Гімалаїв, Кавказу, Уралу;

в) Назвіть найвищу точку Африки, Північної і Південної Америки, Австралії;

г) Визначте абсолютні глибини Балтійського, Японського, Чорного морів;

д) Порівняйте глибини Берінґового і Чорного морів. Яке з них є глибшим? Наскільки?

є) Визначте, як змінюється глибина Тихого океану біля берегів Північної Америки, Північного Льодовитого океану, біля берегів Євразії.

 

VІ. Підсумок уроку

 

VІІ. Домашнє завдання

• Опрацювати відповідний параграф у підручнику.

• Підготуватись до підсумкового уроку за темою.

 

 

Урок 6. Способи зображення Землі (підсумковий урок)

Мета: перевірити знання і вміння учнів з теми, закріпити знання про умовні знаки, способи зображення висот, виявити вміння учнів орієнтуватися, виконувати прості креслення планів місцевості; виховувати почуття колективізму.

Тип уроку: перевірки знань, умінь, навичок.

Обладнання: географічні атласи, набір топографічних знаків; альбомний аркуш, поділений на квадрати, креслярське приладдя.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

На початку вивчення теми повідомити про урок-змагання, необхідність виготовити умовні топографічні знаки і спеціальний лист для перевірки знань умовних знаків. Клас поділити на три групи (за кількістю рядів). У кожній групі вибрати експертів, які підраховуватимуть кількість балів, отриманих командою, перевіряти письмові завдання.

Перед уроком на одній частині дошки написати завдання і кількість балів, які можна отримати за виконання завдання.

Другу частину дошки розділити на три частини (за кількістю команд). Експерт кожної команди заносить отриману кількість балів до відповідної графи.

II. Мотивація навчальної діяльності

III. Перевірка усвідомлення знань

Географічний диктант

1. Видима частина земної поверхні.

2. Прилад для визначення сторін горизонту.

3. Ступінь зменшення або збільшення порівняно з величиною об’єкта.

4. Креслення, що відображає на площині в умовних знаках і певному масштабі місцевість.

5. У якому напрямі від Києва знаходиться Чорне море?

6. У якому напрямі від Києва знаходиться Азовське море?

Топографічна гра

Примітка. Учитель читає текст, а учні на окремих аркушах, поділених на квадрати, ставлять відповідний топографічний знак. Консультанти перевіряють роботу, проходячи вздовж рядів. За правильну відповідь учень отримує 1 бал, який додається до балів команди.

Наш шлях розпочинається від школи (квадрат 21). Ідемо стежкою на північ і підходимо до кар’єру. Західніше від стежки лежать луки, на схід — чагарники. Від кар’єру ідемо на північний схід і потрапляємо у рідколісся. Далі виходимо до болота, розміщеного на сході. На південному сході зустрічаємо вирубаний ліс і проходимо на південь до колодязя. На південному заході розміщене джерело. Південніше джерела бачимо каміння і робимо там привал.

ІV. Використання знань у стандартних і змінених умовах

Завдання уроку  
1. Назвати умовні знаки 2 бали
2. Зобразити умовні знаки 3 бали
3. Масштаб 3 бали
4. Види масштабів 4 бали
5. Висота горба 5 балів
6. Зображення рельєфу 5 балів
7. Визначення масштабу 6 балів
8. Азимут 6 балів
9. Прочитати оповідання 7 балів
10. Скласти розповідь 10 балів
11. Робота з планом місцевості 15 балів
12. Скласти план місцевості 20 балів

Завдання одержує кожен учень у залежності від рівня засвоєння теми. На підготовку відповіді на 1-3 завдання — 2 хв. Якщо відповідь правильна, то на дошці експерти виставляють відповідну кількість балів. Учні, які правильно відповіли, можуть допомогти своїм товаришам. Письмові завдання передаються експертам на перевірку по мірі виконання. Відповідають команди по черзі.

Завдання 1. Назвати умовні знаки (учитель видає командам карточки з умовними топографічними знаками).

Завдання 2. Зобразити умовними топографічними знаками.

Команда 1. Сосновий ліс; луки; річка і напрям течії; дерев’яний міст; чагарник.

Команда 2. Кар’єр; вирубаний ліс; поле; листяний ліс; болото.

Команда 3. Джерело; залізниця; окреме дерево; рідколісся; школа.

Завдання 3. Масштаб.

Команда 1. Який масштаб більший:

а) в 1 см 200 м, чи в 1 см 700 м;

б) в 1 см 7 км, чи в 1 см 2 км?

Команда 2. Який масштаб менший:

а) в 1 см 20 м, чи в 1 см 10 м;

б) в 1 см 10 км, чи в 1 см 2 км?

Команда 3. Який масштаб більший:

а) в 1 см 40 км, чи в 1 см 20 км;

б) в 1 см 83 км, чи в 1 см 830 км?

Завдання 4. Числовий масштаб виразити іменованим.

Команда 1. 1: 200 000, 1: 500 000 000.

Команда 2. 1: 1 000 000, 1: 25 000 000.

Команда 3. 1: 9 000 000, 1: 500 000 000.

Завдання 5. Яка відносна висота горба? (Рисунки роздає учитель.)

Завдання 6. Зображення рельєфу горизонталями

Команда 1. Зобразіть горб заввишки 140 м, горизонталі проходять через 25 м, західний схил — пологий, а східний — крутий.

Команда 2. Зобразіть улоговину завглибшки 156 м, горизонталі проходять через 30 м, північний і північно-західний схил — круті.

Команда 3. Зобразіть горизонталями горб заввишки 18 м, західний схил якого крутий, а східний — пологий, горизонталі проведені через 3 м.

Завдання 7. Визначити масштаб плану.

Команда 1. Визначити масштаби планів, якщо відстань 1 км від школи до будинку культури становить на них: а) 10 см; б) 20 см?

Команда 2. Визначити масштаби планів, на яких відстань 4 км між двома населеними пунктами становить: а) 5 см; б) 10 см?

Команда 3. Визначити масштаби планів, на яких вулиця завдовжки: а) 700 м — має довжину 7 см; б) 2 км — 20 см?

Завдання 8. Азимут.

Команда 1. Яким сторонам горизонту відповідає азимут: 135°, 202°, 270°, 225°?

У якому напрямі від Полтави розміщені Карпати?

Команда 2. Яким сторонам горизонту відповідає азимут: 45°, 315°, 360°, 112?

У якому напрямі від Полтави розміщений Крим?

Команда 3. Яким сторонам горизонту відповідають азимути: 22°, 90°, 0°, 180°?

У якому напрямі від Полтави знаходиться Київ?

 

Завдання 9. Скласти розповідь за планом місцевості (план видає вчитель).

Завдання 10. Робота за планом місцевості в атласі.

Команда 1. Визначити різницю висот шкільної території И озера.

Команда 2. Чи видно від залізничної станції територію школи в селищі?

Команда 3. На скільки метрів знижується рівень води в річці від витоку до гирла?

Завдання 11. Скласти план місцевості.

Команда 1. Лісова дорога проходить з північного сходу на південний захід, по обидва боки від неї розміщений сосновий ліс. На південь від дороги глиняний кар’єр, від нього на південь і південний захід — вирубаний ліс. У 2 км на північ від кар’єру починається село, через яке проходить шоссе в напрямі зі сходу на захід, уздовж нього — лінія електропередач і зв’язку. В 700 м на схід від села шосе перетинає річку. Вона тече з північного сходу і повертає на південь. Через річку побудовано дерев’яний міст. У 3 км східніше від лівого берега лежить озеро, південний берег якого обріс очеретом. Між річкою і озером — луки. Масштаб: в 1 см 500 м.

Команда 2. У подорож ми відправились залізницею, що іде на північ, і від станції ґрунтовою дорогою пройшли 200 м на північній схід. Через рідколісся, пройшовши 300 м, ми підійшли до мішаного лісу, що розміщений на північному сході, і далі 560 м ішли вирубаним лісом на південь до будинку лісника, де і змогли напитись води з джерела, яке розміщене за 45 м на південний схід від будинку лісника. Далі пішли на південь чагарниками, пройшовши 530 м, помітили на півдні озеро з чудовим пляжем, де і зупинились. Масштаб: в 1 см 100 м.

Команда 3. Учні вирушили зі школи у північно-східному напрямі і пройшли 150 м до річки завширшки 60 м, що тече на південь. На поромі вони перебралися на лівий берег і пройшли просікою у сосновий ліс на схід 570 м до будинку лісника, що стоїть зліва від просіки. Напилися води з колодязя, який знаходиться від будинку зі східного боку, і ґрунтовою дорогою пройшли 300 м на північний захід до повороту дороги майже на захід, від повороту пройшли ще 520 м до кар’єру. Масштаб: в 1 см 100 м.

 

V. Підсумок уроку



 

 

Сценарій гри-подорожі "Історичний калейдоскоп"

Для вихованців середнього шкільного віку.

Мета: закріпити знання з історії рідного краю, розвивати логічне мислення, виховувати почуття національної гідності.

Оформлення: табло з назвами зупинок.

Обладнання: жетони, призи.

Хід

Ведуча

Мій край чудовий — Україна!
Тут народились я і ти.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов'я.
Найдорожче в цілім світі,
Бо тут почався наш політ,
Цвітуть волошки сині в житі,
Мій рідний краю, Україно,
Найкраще місце на Землі!

Пропонуємо вам взяти участь у грі "Історичний калейдоскоп"
Хто буде найактивнішим, найкмітливішим, найшвидшим буде присвоєне Звання "Кращий знавець історії України"
Розпочинаємо подорож рідним краєм.

Ведуча

Перша наша зупинка "Географічна"
Україна - одна з найбільших держав Європи. Вона розташована, як співають кобзарі, "проти сонця головою до Возу, ногами - до синього моря".
Дайте відповіді на запитання:

§ Яку площу займає територія Україна? З якими країнами її можна порівняти? (603,7тис. км2. За своїми розмірами Україна перевищує Францію, Іспанію, Швецію, Німеччину.)

§ Яка протяжність кордонів України? (Загальна довжина 6 500км, з них 1057 морських.)

Ведуча

Наступна зупинка "Історична"

§ Як називалася Київська держава за часів Ольги і Володимира? (Київська Русь)

§ Кому належить велика заслуга в утвердженні назви нашої держави - Україна?(Т.Г.Шевченкові. Він вважав назву "малороси" принизливою, до речі, так воно і було з боку московських чиновників.)

Ведуча

§ Яка історія походження назви Україна? (Спільної думки з цього приводу в істориків немає. Український історик Василь Кобилюх, зробивши аналіз багатьох історичних документів англійських, американських, індійських вчених, висунув гіпотезу: з V тисячоліття до н. є. існувала величезна вкраїнсько-індійська держава. За санскритом слово "Україна" перекладається, як "величезна могутня держава". У санскриті є і слово "Русь". Воно означає "блискуча розкіш, країна сяйва і краси". Інші історики дотримуються думки, що назва України походить від слів край, окраїна, рідна земля, пограниччя...)

Ведуча

Про якого київського князя йде мова у вірші?

Звав тебе народ ласкавим,
Називав теж "Сонцем Ясним",
Бо зробив ти край великим,
А свій люд багатим, щасним.
Ти зібрав всі руські землі
Від Кавказу по Карпати
І від моря аж по Волгу
Став Великий панувати.
Християнську вніс ти віру
У народ — мов цвіт обнови,
Що красив нам нашу землю
Світлом правди і любові.
І, побивши печенігів,
Жив з сусідами у згоді,
Лад поширював в державі
І добробут у народі.
Тож за твого князювання
Край зацвів, як квітка рожі.
І за те ти в нас "Великий",
А "Святий у церкві Божій".

(Про Володимира Великого)

Ведуча

§ За часів Володимира і Ярослава Мудрого жив у Києві учений монах. Він описав у великій книзі все те, що діялося на Україні від найдавніших часів і до князя Ярослава. Як прізвище цього монаха і як називається його книга? (Нестор, "Повість минулих літ")

Ведуча

§ Печеніги раз у раз нападали на українські землі, нищили міста і села. Одного разу підійшли вони до самого Києва. Проти них вийшов князь Володимир зі своїм військом. Тоді вождь печенігів сказав: "Не проливаймо крові наших воїнів. Виберіть по одному з наших військ, і нехай вони б'ються. Як твій поборе мого, то заберемося з України, а коли мій поб'є твого, тоді ми будемо вас три роки нищити. Зажурився Володимир. Чи знайдеться у його війську такий силач? Аж тут виходить один воїн дуже малий ростом. Печеніг був високий і грубий. Але тут київський воїн зловив печеніга у свої руки, в того аж кістки хрупнули, такий сильний він був. Він переміг печеніга, і ті повтікали. Хто був цей воїн? (Кирило Кожум'яка)

Ведуча

Про якого князя складена така пісня:

Міцно владою держав ти Пребагату Україну,
І на ворога водив ти свою сміливу дружину.
Ти князів до згоди кликав, як дітей та рідна мати: —
Знайте всі, що тільки згода може тривко будувати?

(Про Володимира Мономаха)

Ведуча

§ Як виникло козацтво на Україні?

§ Хто був першим козацьким отаманом? Як він загинув? Яка пісня складена про нього?(Пісень багато, серед них є така: "Ой, в Цар-граді на риночку та п 'є Байда мед-горілочку...")

§ Коли і ким було скасовано гетьманство в Україні? (У 1764р. Катериною II)

§ Які ви знаєте козацькі пісні? Заспівайте одну з них.

§ Назвіть українські державні символи.

§ Коли було вперше законодавчо закріплено пісню "Ще не вмерла Україна" як державний гімн? (У 1939році ухвалою Карпатської України)

Ведуча

§ Коли Верховна Рада прийняла Постанову про те, що пісня "Ще не вмерла Україна" затверджується як Гімн нашої незалежної України?

§ Авторами сучасного Державного гімну України є наддніпрянець і галичанин - це свідчить про соборність українських земель. Назвіть цих авторів. (Павло Чубинський - автор слів, Михайло Вербицький автор музики.)

Ведуча

Зупинка "Літературна"
З сивої глибини віків бере свій початок українська мова. Історики виявили, що український фольклор (веснянки, гаївки, щедрівки) існував ще в дохристиянські часи, ще до виникнення Київської Русі. Про те, що українська мова має давню історію, визнавали й учені доби Середньовіччя.

§ Коли і ким був виданий указ про заборону книгодрукування українською мовою? (1720р., Петро І)

§ Про що йде мова у такому вислові: "Кордони можна відновити. А якщо втратити, то це навічно". Що втрачається навічно? (Мова народу)

§ Ми підійшли до зупинки "Струни душі". Просимо вас прочитати ваш улюблений вірш про Україну, заспівати пісню, частівки чи коломийки.

(читають вірші)

Ведуча

Ось наша подорож – гра і підійшла до кінця. Всі молодці!

Література

1. Історія України. М.Грушевськиий /В: Либідь – 1992 р

 

Date: 2016-05-16; view: 1252; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию