Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Жаңа тақырыпты түсіндіру





Сабақ барысы.

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Үй тапсырмасын тексеру
  3. Өткен тақырыптарды қысқаша қайталау.

Мысалдар қарастырайық: Практикалық тапсырма

Берілгені: АВСД- тіктөртбұрыш. Р= 2,8 см

АВ: ВС = 3:4

Табу керек: АВ ВС-?

Шешуі: АВ =3х, ВС= 4х АВ+ ВС= Р: 2

3х+4х =2,8:2

7х = 1,4

х = 0,2 Жауабы: АВ= 0,6см, ВС = 0,8см

Теориялық тапсырма:.

1)Тіктөртбұрышқа анықтама бер

2) Параллелограммға анықтама бер.

3) Тіктөртбұрышқа, анықтама бер.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Тақтадағы суретке қарап, мына сұрақтарға жауап беріңіз.

а) Қарама- қарсы қабырғаларының орналасуы туралы не айтуға болады. Бұл фигура қалай аталады?

Анықтама: Барлық қабырғалары тең болатын параллелограммды ромб деп айтамыз.

Теорема: Ромбының диагональдары тік бұрыш жасап қиылысады және оның бұрыштарының биссектрисасы болып табылады.

Бер: АВСД-ромб. АД АС

Д\к: АД АС АС ВД- биссектриса

Д/і: АВС тең. Бүй.Үшбұрыш АО ОС параллелограмның диог.

Қиылысу нүктесінде қаққа бөлінеді ВО-медиана.

Тең бүй. Үшбұрыштың медианасы, биіктігі және бисс.болып табылады.

Теорема дәлелденді.

Б Е К І Т У:

Есеп шығару: №41

Бер: ОВС: ВСО = 4:5

Т/к В,С-?

Бер: АВС тең қабырғ. үбұрыш.

В= Д =60 С = А =120

Ромб салыңдар: а) бұрышы және осы бұрыштың төбесінен

Жүргізілген диагональ бойынша

1. Бұрыш саламыз.

2. Бұрыштың биссектр. саламыз.

Биссектр.бБойынша диаганальді өлшеп саламыз.

Үйге: №№48,50

Бағалау, қорытындылау


 

Геометрия, 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Трапеция

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Трапецияның белгілерін, қасиеттерін білу.

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

1 Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2 Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

3 Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

4 Жаңа тақырып беру

5 Практикалық бекіту

6 Үйге тапсырма: §3.2 /оқу/, 16 беттегі жаттығулар

7 Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы: Қысқаша қайталау.

5 теорема: Трапецияның орта сызығы табандарының жарты қосындысына тең

6 теорема: (5-теоремаға кері теорема) Егер параллелограммның диагональдары тең болса, онда ол тіктөртбұрыш болады.

Жаңа тақырып беру:

Анықтама.

Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш к в а д р а т деп аталады.

Квадрат тіктөртбұрыштың дербес түрі болғандықтан, тіктөртбұрыштың барлық қасиеттері квадрат үшін орындалады.

Квадратты барлық бұрыштары тік ромб деп те қарастыруға болады. Сондықтан квадраттың диагональдары перапендикуляр болады.

Практикалық кезең: №№52, 54, 56, 58

 

Үйге тапсырма: §3,2 /оқу/, есеп №№53, 57

 

Қорытындылау, бағалау


 

Геометрия, 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың, трапецияның орта сызығы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Үшбұрыштың орта сызығы және оның қасиеттерімен, үшбұрыштың ауырлық центрімен танысу

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

1 Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2 Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

3 Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

4 Жаңа тақырып беру

5 Практикалық бекіту

6 Үйге тапсырма: §6 /оқу/, №79, 81

7 Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Жаңа тақырып беру:

Анықтама. Үшбұрыштың екі қабырғасының ортасын қосатын кесіндіні

үшбұрыштың орта сызығы деп атайды.

9 теорема: Үшбұрыштың екі қабырғасының ортасын қосатын орта сызық үшінші қабырғаға параллель және оның жартысына тең болады.

Үшбұрыштың төбесін сол төбеге қарсы жатқан қабырғаның ортасымен қосатын кесінді м е д и а н а деп аталады.

11-теорема: Үшбұрыштың үш медианасы бір нүктеде қиылысады және ол нүкте әрбір медиананы оның табанынан бастап есептегенде 1/3 бөлікке бөледі.

Ескерту: Үшбұрыштың медианаларының қиылысу нүктесін оның ауырлқ центрі деп атайды.

Практикалық кезең: №№77, 78, 79, 80,81

Үйге тапсырма: §2 /оқу/, есеп №№83

Қорытындылау, бағалау


 

8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың, трапецияның орта сызығы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Үшбұрыштың орта сызығы және оның қасиеттерімен, үшбұрыштың ауырлық центрінің формулаларын қолданып есептер шығару

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2. Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

3. Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

4. Тақырып бойынша теориялық сұрақтар беру

5. Практикалық бекіту

6. Үйге тапсырма: §6 /оқу/, №91, 93

7. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Жаңа тақырып беру:

Анықтама. Үшбұрыштың екі қабырғасының ортасын қосатын кесіндіні

үшбұрыштың орта сызығы деп атайды.

10 теорема: Үшбұрыштың екі қабырғасының ортасын қосатын орта сызық үшінші қабырғаға параллель және оның жартысына тең болады.

Үшбұрыштың төбесін сол төбеге қарсы жатқан қабырғаның ортасымен қосатын кесінді м е д и а н а деп аталады.

11-теорема: Үшбұрыштың үш медианасы бір нүктеде қиылысады және ол нүкте әрбір медиананы оның табанынан бастап есептегенде 1/3 бөлікке бөледі.

Ескерту: Үшбұрыштың медианаларының қиылысу нүктесін оның ауырлқ центрі деп атайды.

Практикалық кезең: №№77, 78, 79, 80,81

Үйге тапсырма: §2 /оқу/, есеп №№83

Қорытындылау, бағалау

Геометрия, 8 сынып

Реті:14

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Трапеция

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Трапецияның кескінін және оның қасиеттерімен танысу

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2. Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

3. Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

4. Жаңа тақырып беру

5. Практикалық бекіту

6. Үйге тапсырма: §6 /оқу/, №79, 81

7. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Жаңа тақырып беру:

Анықтама.

Date: 2015-12-10; view: 1117; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.008 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию