Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Любезного к Богу беседования





 

1. Да будет, Господи, сердце мое всегда уязвлено и уранено Божественною Твоею любовию, да глаголю присно с Пророком сия рачительная словеса: «уязвлен есмь добротою Твоею, женише мой сладчайший, в след Тебе теку, в воню мира Твоего, егоже вожделе душа моя. Где пасеши, и где почиваеши в полудни? Где возсияваеши свет? Где просвещаеши тьму? Где утешаеши любимыя? Где рачители Твоя упокояеши и исполняеши их Божественное желание?» (Песн.1).

2. О превожделеннейший Господи господей! О пресладчайший в сладостях премирных! О прелюбезнейший в любезных, всяк ум, всяку мысль превосходящий! О любы, кто ж Тя достойне возлюбить? Кто достойне к Тебе всем сердцем прилепится? Кто Тя достойне до сердца своего приимет? О Божественнаго Твоего желания! О Божественныя славы присносущнаго Твоего осияния!

3. О Боже мой! Что ми есть на небеси? И что вящше от Тебе восхотех на земли? Точию еще жити ми в Божественном Твоем желании. Сие точию едино да будет ми сокровище и вечное богатство. Сие точию едино да будет ми пища, и питие, и присносущное наслаждение. Сие точию едино да будет ми слава и похвала, велелепие же и одеяние светло, да совлекшися плоти, не наг в день страшнаго Твоего суда обрящуся; но с Тобою, Господем моими и Богом, во веки вечныя пребуду, никогда же отлучаяся (Пс.72).

4. Господи! Все желание и воздыхание мое да будет в Тебе. Все желание мое и рачение мое в Тебе едином да будет, Спасителю мой! Все изволение мое и помышление мое в Тебе да углубится, и вся кости моя да рекут: Господи, Господи! Кто подобен Тебе, кто соравнится силе, благодати и премудрости Твоей? Вся бо премудр, и праведне, и благоутробне о нас устроил еси.

5. Разжи утробы моя и сердце мое яко милость Твоя пред очима моима есть. Разжи утробы моя и сердце мое, Боже живота моего. Разжи и умягчи душу мою, яко да вся истает и излиется пред Тобою, Господи, да весь буду в Тебе, Ты же во мне, Благодетелю мой! Да сице с Тобою — Богом моим — соединен быв, никогда от Тебе и Божественныя Твоея любве устранюся.

6. Где бо моей души имать быти непременное опочивание? Где уму пристанище? Где сердцу непреложная тишина и покой? Аще не в Тебе, Господи, — аще не Ты Сам душу мою упокоиши, и присносущное утешение даруеши?! Вся бо мира сего радость — плач есть, всякое утешение его — скорбь и печаль, — всяко наслаждение земное — горесть и тяжесть души, — всяка любовь плотская — ложь есть и лицемерие, несть свойственна и известна души моей ни едина мира сего сладость; но Ты Един да будеши ми радость и веселие, и вечное присносущное наслаждение.

7. Да не любодействую в сердце моем от Тебе — Господа — моего с тварию; но да всем сердцем моим прилеплюся Тебе, всю тварь сотворшему, да ничтоже предпочитаю паче Тебе, — ничтоже возлюблю, кроме Тебе — Господа моего, — источника жизни. Да не возлюблю славы мира сего, и богатства исчезновеннаго, ни красоты телесныя, ни наслаждения плотскаго временнаго; но Ты Един да будеши моя слава и похвала, богатство и сокровище, пища и питие, и присносущное утешение.

8. Како Тебе не имам любити — Господа моего, Иже мя всего создал еси? О, Боже мой, како не имам к Тебе прилеплятися, Иже мя сотворил еси? Како не имам к Тебе присоединитися, Иже мя всего содержиши, живиши, питаеши, насыщаеши, печешися и промышляеши, вся благая и спасенная о мне дееши, и манием своим, якоже веси, устрояеши мне вся к полезному? Како не распадетмися окаянное сердце? Како не разжетмися мрачная душа? Како вся внутренняя моя не распаляется в Божественному Твоему желанию и любви?

9. Како же убо трава сый присоединен буду Божественному Ти огню, о Боже мой? Како тление временное соединюся Тебе всегда присносущному? Како мрачен сый прилеплюся к Тебе — невечернему свету? Како смертен присоединен буду безсмертному? Присоедини мя Ты Сам, Господи, якоже веси, благодетелю мой! Просвети, научи мя воли Твоея святыя, распали, разжи душу мою Божественною Твоею любовию, да ничтоже ино возлюблю, токмо Тебе — Единаго Источника жизни и безсмертия.

10. О, Боже мой! Возсияй мне свет Твоего разума, просвети мрачную ми душу, распали и разжи сердце мое и утробы моя, яко огнь, к Божественной Твоей любви, о Создатебю мой да выну славлю, величаю и воспеваю Твое пресвятое имя и неизреченное человеколюбие. Яко Ты нас присно милуеши, ущедряеши и защищавши уповающих и надеющихся на Тя. Яко Тебе подобает всякая слава, честь и поклонение, со безначальным Ти Отцем, и Пресвятым и благим и животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков, аминь.

Date: 2015-05-23; view: 298; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию