Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






О еже кто есть научивый покаянию





Рехом, что есть покаяние, и киими образы бывает. прочее требе ведати, кто есть научивый покаянию. темже и вопрошая глаголю: кто есть научивый покаянию? покаянию научивый, сам есть щедрый и милостивый Господь, сам пророком Иоилем глаголет во главе 2: обратитеся ко Мне всем сердцем вашим. Паки пророком Малахием [Малахия, глава 8]: обратитеся ко Мне, и обращуся к вам, глаголет Господь Вседержитель. Но и Иеремиею вопиет глаголя [Иеремия, глава 18]: да отвратится убо кииждо от пути своего лукаваго, и лучшая сотворите начинания ваша. И богоотцем Давыдом [Псалом 7]: аще не обратитеся, лук свой очистит. Такожде и Иезекиилем вопиет глаголя [Иезекииль, глава 33]: живу Аз, глаголет Адонай Господь, не хощу смерти грешника, дондеже обратитися и живу быти ему. обращением обратитеся от пути вашего лукаваго, и вскую умираете доме израилев? Подобне пророком пророк, святый, глаголю, Иоанн Креститель, повнегда начиная проповедати. [якоже о нем божественный Матфей евангелист во главе третией споведует] глаголаше: покайтеся. приближибося царство небесное.

Но и сам Спаситель наш Сын Божий и Бог наш, повнегда, сшедшу Ему на землю нашего ради спасения, искуси Его диавол. научаше покаянию, якоже той же святый Матфей евангелист, о Его божественнем научении изъявляя глаголет [Мф. глава 4]: нача, рече, Iсус проповедати и глаголати, покайтеся, приближибося царство небесное. Паки сам Спас пречистыми своими усты вопите глаголя [Мф., глава 11]: приидите ко Мне вси труждающиися и обремененнии, и Аз упокою вы. Еже святый Иоанн Златоустый толкуя глаголет: [приидите не он сица, но вси сущии в попечениих, и в печалех, и во гресех, приидите, да не истяжу вины, но да разрешу грехи. приидите не понеже требуя вашея славы, но понеже требую вашего спасения. Аз бо упокою вы. не рече спасу токмо: [но еже много вящшее бе во упокоении всяком поставлю]. Темже и божественный Лука, в Деяниих глаголет: [яко Бог даде покаяние в живот].

Елма же сам Бог, устави покаяние в живот, сего ради зело нуждно потребно есть покаяние грешником, от хотящих рещися явленно. ибо аще не покается, не имать внити в царствие небесное [Мф., глава 11], по словеси самого Спаса нашего Iсуса Христа. якоже глаголет, и в тринадесятой главе, святаго евангелиста Луки, предсташа же нецыи Ему, в то время, глаголюще о галилеох, их же Пилат кровь смеси с жертвами их, и отвещав Iсус рече им: мните ли яко галилеане сии грешни паче всех галилеан быша, яко сицевая пострадаша? ни, глаголю вам, но аще не покаетеся, вси такожде погибнете.

Date: 2015-05-22; view: 393; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.007 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию