Главная Случайная страница


Полезное:

Как сделать разговор полезным и приятным Как сделать объемную звезду своими руками Как сделать то, что делать не хочется? Как сделать погремушку Как сделать так чтобы женщины сами знакомились с вами Как сделать идею коммерческой Как сделать хорошую растяжку ног? Как сделать наш разум здоровым? Как сделать, чтобы люди обманывали меньше Вопрос 4. Как сделать так, чтобы вас уважали и ценили? Как сделать лучше себе и другим людям Как сделать свидание интересным?


Категории:

АрхитектураАстрономияБиологияГеографияГеологияИнформатикаИскусствоИсторияКулинарияКультураМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОхрана трудаПравоПроизводствоПсихологияРелигияСоциологияСпортТехникаФизикаФилософияХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника






Крещение обливанием творимое есть, латинскаго западнаго костела, нововводный церкви святей, противный обычай





Аще бо и тмищне усильствуются, обливанолюбцы обливанием свое творимое крещение, равносилно и равночестно с трипогружателным сотворити: но никакоже возмогут. никогда бо тма не может быти свет: сице ниже сие их обливательное крещение истинное крещение. яко не есть завещание Господне: не есть апостольское предание: не есть древний восточныя церкви обычай и содержание: но западнаго отпадшаго костела предание и содержание. чесо ради не может быти равносилно и равночестно, и равныя благодати Святаго Духа с трипогружательственным имети. како бо будет имети, егда святии восточнии учители, на изменившыя форму трипогружательства в крещении латины, благоревностно вопиют писателными гласы. оных непреподобную обличающе дерзость; сице святый Михаил патриарх Константинопольский, в послании в патриарху Антиохийскому, взывая на оныя глаголет: [Мерския латин веления, душям непщую сквернения, и от истинны отчюждение, и вышния помощи устранение: с ними же и ину всяку ересь, иже прежде соборов, или по них иже на церковь воставших, и люди отсецати и оттерзати начинающих, лестными учителствы простейших помыслы совосхищаху, и царьское слово право повеление всяко превращающих, отрясаю же и отвращаюся, слышах же яко и аринствуют, во едино погружение крещающе]. Тактикон, глава 40.

Подобне и святый Симеон Фессалонитский, обличая новшества латинов вопиет: [Паки же и крещение ниже бо в трех погружениях, но обливанием действуют]. книга 1. глава 20.

Но и преосвященный Дионисий митрополит Московский, со всем освященным собором, во ответе к папину посланнику, Антонию Пасевину, не единоравно обливаемое крещение, с трипогружательством показуя глаголет: [О крещении же глаголют римляне, яко едино есть еже погружати в воде, и еже обливати водою крещаемаго. мы же глаголем от божественных писаний, яко не едино еже погружати, и еже обливати]. глава 5.

Сим всем согласно и преподобный Никон Черныя горы обличая дерзость их, о роде фряжстем, и тех падениих, якоже неции нам известиша, и божественное крещение сотворяюще, крещаемыя во едино погружение крещают]. слово 40.

И не токмо древнии учители: но и нынешнии самобратнии Лихудиевы грекоучители, Иоаникий и Софроний, в разглагольстве к латинскому езуиту, обличающе латины, глаголют: [Вы же латини схизматицы есте, понеже и отдрастеся от нас, и не креститеся, якоже первее крестистеся треми погруженьми]. книга Мечец, разглагольство 2.

Се колицы таковии божественнии отци и пастырие црековнии, единогласно изъявляют обливанием творимое крещение, обычай и предание, отпадшаго от восточныя церкве западнаго костела римскаго. еже нынешнии пастыри ересию порицают. ясно Иоакиму патриарху Московскому, о Требнице Петра Могилы научающу: [В нем же Требнице положены латинския чины, в крещении вместо погружения обливание]. в слове поучителном, в книзе Щите веры, и в грамоте его к Лазарю архиепископу Черниговскому. и Питириму епископу Нижеградскому глаголющу: [Обливание не восточныя церкве обычай, но римскаго костела]. в книзе Пращице, ответе 14.

Елма же убо обливателне творимое крещение, несть апостольское предание, несть восточныя церкве содержание: но новопрониклая ересь римскаго костела. сего ради святая древлеправославная церковь, яко противное апостольскому законоположению, клятве е предает, сице вопиюще: [Проклинаю творящих развратно святое крещение, аще и во имя Отца и Сына и Святаго Духа глаголют, но обаче крещают во едино погружение, а трижды не погружают, инии же токмо обливают водою]. Потребник во отрицании латинских ересей [лист 256].

Како же убо сии таковое еретическое крещение, еже от соборныя апостольския церкве клятве предаемо есть, не постыдятся смелодерзостне, сопротивоборствующе ей, сравночеснствовати и сравносилньствовати трипогружателне творимому крещению; аще бо восточнии святии учители и пастыри, обливаемое крещение, не восточныя церкве предание и содержание изъявляют: аще нынешнии учители, отступающаго от восточныя церкве западнаго костела обычай и содержание повествуют е: аще настоящаго времене пастыри великороссийстии, римскою ересию нарицают е: аще святая древлеправославная церковь проклятию предает: како может быти равночестно, и равносилно с трипогружателственным? и кто бы от благосмыслящих дерзнул е сравночестнствовати и сравносилньствовати? аще бы было равночестно трипогружателному: не бы от восточных святых отец, и нынешних российских учителей, латинским обычаем нарицалося. аще бы было равносилно: не бы от настоящаго века пастырей, ересию порицалося. аще бы равну благодать Святаго Духа с трипогружателственным имело: не бы от древлеправославныя церкве клятве предавалося. но понеже обычаем латинским нарицается: убо не есть равночестно. понеже римскою ересию порицается: убо не есть равносилно. понеже от церкве клятве предается: убо не имать равныя благодати Духа Святаго: с трипогружателным. аще же не имать равныя благодати Духа Святаго убо не есть омывателно грехов крещающагося; аще же не есть омывателно грехов крещающагося: убо обливателне крещеных подобает паки совершенно святым крещением трипогружателне крестити.

Date: 2015-05-22; view: 461; Нарушение авторских прав; Помощь в написании работы --> СЮДА...



mydocx.ru - 2015-2024 year. (0.006 sec.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав - Пожаловаться на публикацию